Matka Indie

Indie, 1957, 172 min

Mehboob Khan

Naushad Ali

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(22.11.2005)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(25.1.2009)

Stařičká Indka Rádha vzpomíná na svůj život, který byl plný strastí, ale které ona díky své vnitřní síle přestála. Rozsáhlá freska zaujme nejen svým dějem, ale i výtvarným a hudebním zpracováním. Hlavní diváckou výhodou byla patrně délka námi viděné verze. Takto mě film zaujal, ale nejsem si však jistý, jak bych přijal původní, téměř tříhodinovou verzi (verzi kterou mají v Ponrepu odhaduji cca na 110 min)(22.1.2008)

Hudobné čísla dosť spomaľujú a hlavne zľahčujú vážnosť témy. Ide o epické dielo, plné strastí jednej rodiny a tie sladulinké tanečky a výraze v tvárach spievajúcich proste do takéhoto diela nepasujú. Význam diela je však neodmysliteľný.(24.8.2016)

Tří hodinový muzikálový indický opus. No, musím říct, že mě to samo o sobě moc nenadchlo a v konečném důsledku se můj dojem jen potvrdil. Je to velké, je to velkolepé, nádherně barevné, je to místy celkem socialistické a v konečném důsledku je to takové celé prostě moc divné a zdlouhavé na to, aby se mi to skutečně líbilo.(20.1.2015)

• d-fens

ocenenia : Oscar 1958 - Nominácia na najlepší zahraničný film(31.1.2012)

První polovina úspěšně boří nudu Bollywoodských melodramat, kterou nahrazuje příliš jednoduchým a prvoplánovým realismem. Mnoho synů zemře, volci jsou ukradeni, z manžela se stane mrzák, zamíndár nesleví ze svého vydírání... Ale druhá půlka (další hodina a půl) už je mnohem zajímavější, protože se v ní sváří mateřská láska s jakýmsi morálním citem. Tento vnitřní boj hlavní postavy vyvrcholí docela drastickým závěrem.___Zajímavá je postava Bidžrua, která bezelstně kopíruje příběhy Kršny. Malý lumpík (kam se na něj hrabe Culkin ze Sám doma) je bravurně zahraná postavička, která je podobně vzdorovitá a staví se na odpor nespravedlnosti, jako malý avatar VIšnua. Mladík Bidžru laškuje s vesnickými dívkami stejně jako tak činil Kršna v pubertálním věku. Bohužel je na tom herecky žalostně. Velmi si cením jisté problematizace notoricky proslulého příběhu. Kršna, jako avatár boha Višnua, je na zemi ve všech fázích svého života téměř všemocný a všechno mu projde. Není tomu tak v Mother India, kde za své laškování s děvčaty sklízí Bidžru hořké plody, které ho nakonec vypudí z vesnice a přivedou do záhuby.(23.3.2010)