Kdekoli, jen ne tady

Anywhere But Here

Kdekoľvek, len nie tu

Drama / Komedie

USA, 1999, 109 min

Stačí si přečíst jména dvou hlavních aktérek a je jasné, že se budou dít velké věci. Žánr komedie bych zařadil přeci jen někam jinam, ač některé sarkastické momenty celý film odlehčují. Smutný příběh nefunkční rodiny. Dcery, která chce z tohoto pekla uniknout a nezdolné matky bojovat za svou rodinu a své přesvědčení ze všech sil. Na takový herecký koncert se nedá zapomenout. Dechberoucí herecké výkony zařadily obě hlavní aktérky do mého seznamu bohyň herectví. Citlivá dokreslující Elfmanova hudba je krásnou třešničkou na dortu.(25.4.2011)

"Oscarová" Susan Sarandonová zahraje tak, že jí to uvěříte, kohokoliv...a (doufám že už brzy také "Oscarová") Natalie Portman na tom není o nic hůř. Btw "Oscarová" je fajn společné příjmení, ne?:) Alespoň by bylo jasně vidět jak přirozeně tyhle dvě bytosti budou působit v klasickém ne právě ideálním vztahu matky v krizi středního věku a dospívající dcery. To je taky bohužel asi jediná věc, která v Anywhere But Here funguje tak jak má... Film se až příliš vleče a scén jako konkurz kam Adele svoji odporující ratolest dotáhne, a které by vám svojí silou nebo vypilovaností pomalé tempo vynahradily, je poskrovnu.(11.1.2005)

• dobytek

Susan Sarandon hraje hysterickou matku a Natalie Portman její hysterickou dceru. Musim uznat, že obě dvě herečky svoje role zahrály fakt přesvědčivě a dokázaly tenhle naprosto nulovej příběh pozvednout aspoň na takovou úroveň, že se na to dalo dívat. Jenže film, ve kterym skoro celou dobu sledujete hysterický hádky mezi matkou a dcerou, to opravdu neni můj šálek čaje. Líbil se mi snad akorát ten starej Mercedes W108.(18.6.2011)

Od Susan Sarandon dokonalou práci čekáte, takže by překvapilo, kdyby tomu tak nebylo, ale ona je tu opravdu božská především Natalie Portman - v roli dcery nedobrovolně vláčené matkou od místa, kde se "všechno pokazí", k místu, kde je ještě nikdo nezná. Obzvlášť výborná je v momentě, kdy dělá talentovky na hereckou školu a inspirací k výstupu jí je neurotický záchvat její matky.(6.2.2005)

Od Susan Sarandon snad ani nikdo nečeká jiný než dobrý výkon. A od Natalie Portman už teď taky ne, ale musím říct, že mě překvapila, vcelku mladá a už zdatně sekundovala Sarandonové. Takový oddychový film, docela mi to uteklo a v podstatě jsem se nenudila. Ale když se nad tím zamyslím, tak ten film byl vlastně o ničem. Prostě jen na zpestření nudného odpoledne nic víc, nic míň. 3* Být Ann a muset snášet takovou matku, utekla bych od ní už na začátku filmu, v momentě, kde jí vysadila z auta u kraje silnice.(2.7.2011)

• - Susan Sarandon informovala filmové producenty, že se projektu nezúčastní, nebude-li Natalie Portman obsazena do role její dcery. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natalie Portman hraje ve filmu čtrnáctiletou, přestože ji v době natáčení bylo již 17 let. (Stanley619)