Mláďata

Frank Carveth se obává o duševní zdraví své bývalé manželky a jeho dopad na jejich šestiletou dceru. Jednoho dne je učitelka jeho dcery Ruth napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, což Carvetha vede k odhalení souvislostí mezi sérií vražd, bouřlivým vztahem s bývalou ženou, radikální psychoterapeutickou sektou a tajemným doktorem Raskinem. Hrozba děsivých a nebezpečných bytostí se stále více přibližuje a Carveth musí udělat vše pro to, aby ochránil sebe i svou milovanou dceru. (Cinemax)

*CARNIFEX*

Frank prechádza najťažším životným obdobím. Jeho žena Nolan je hospitalizovaná u súkromného psychológa, ktorý sa za pomoci špeciálnych sedení, snaží potlačiť jej vnútornú zlosť, nasmerovanú voči vlastnému dieťaťu. Je ale všetko skutočne tak, ako sa na prvý pohľad zdá? Som nasratý! Nie na film, ale sám na seba, že som si prečítal niektoré komentáre, v ktorých užívatelia bezhlavo, absolútne nerozumne, smelo "spoilerujú", ako by sa v júly nechumelilo. Navyše som taký idiot, že som si ich prečítal počas sledovania filmu. Ani neviem čo ma to napadlo, no veškeré čaro "The Brood" razom vyprchalo. Posnažím sa pri hodnotení odosobniť, lebo bohužiaľ, pointu či samotné rozuzlenie som "prehltol" už v 50 min. Nuž, moja chyba. Každopádne, po psychologickej stránke je tento film skutočne nadštandard. Záver pripravil zážitok v jednej z najnechutnejších scén aké som kedy videl. No a opäť sa budem po miliónty krát opakovať, horory s deťmi sú pre mňa tá najchorejšia tvorba. By ma skutočne zaujímalo, aké to má psychické dôsledky na malých "hercov" - 65%. ()

MM_Ramone

Keby som mal vymenovať päťdesiat kanadských hokejistov, tak to pre mňa nie je žiaden problém, ale keď sa povie kanadský režisér tak mi vždy napadne len jediné meno - David Cronenberg. Je to pre mňa kráľ kanadskej kinematografie. Má svoj osobitý štýl a charakteristický rukopis. Nebojí sa točiť kontroverzné snímky, ktoré sa v žiadnom prípade nedajú považovať za mainstream. Je to osobnosť. Presvedčil ma o tom i pri bizarnom horrore "Mláďatá", ktorý natočil v roku 1979. Veľmi zaujímavé a veľmi originálne dielo. Som nadmieru spokojný. **** ()

Dan9K

Třetí hvězda je hlavně za konec, ten byl totiž konečně správně zvrácený, onen způsob množení, čuchání matky k právě se prezentujícímu výsledku svého tělesného snažení, spousta roztomilých zlých trpaslíků, kteří velmi krásně přijímají kulky...do té doby to ale byla víceméně vata čas od času oživená nějakou tou vraždící akcí, které měly sami o sobě zajímavou atmosféru (řekl bych asi hlavně kvůli červené bundě), ale vtipnější by bylo, kdyby ony používané tupé vražedné nástroje měly více křupavý efekt a divák by pak měl šanci osvěžit si znalosti lidské nervové soustavy. I když na mě film jako celek působí průměrně, jsem rád, že je cítit, jak se David po malých krůčcích zlepšoval po té řemeslné stránce, jeho starším filmům Shivers a Rabid jsem nedokázal uvěřit, vůbec je přijmout, nikoliv po obsahové stránce, tady už to ale celkem šlo. ()

Niktorius

Znáte ty výjevy, kdy malé dítě v dupačkách, které se sotva naučilo chodit, pomalu ťape před svými rodiči a ti ho přes značnou převahu fyzických možností stále nemůžou dohonit? I The Brood je vpodstatě prostý a pomaluběžný film, ale i tak jsem měl stále pocit, že mi v něm všechno uniká. Smysl veškerého toho dialogového balastu, ideové jádro i důvod, proč je tento snímek tak často vynášen do nebes. Atmosféru to má, je v tom cítit sebejisté režijní vedení, avšak absolutně mě to neoslovilo a ani dobře vystavěný hororový závěr jsem si moc neužil, protože jsem již byl unavený z brodění se v moři ukecaných scén. Ale dost možná mi jen chybí pochopení pro ducha Cronenbergovy tvorby. 50% ()

Faustka

The Brood je traumatizující a značně schizofrenní drama rozchodu Noly a Franka Carvethových, jejichž střety nabývají na intenzitě při boji o dceru Candy. Nola ovlivněna psychoanalytikem Raglanem v jehož péči se nachází začne projevovat své emoce natolik reálně: živena právě tou hlubokou nenávistí a zlobou k manželovi. Následkem těchto stavů – zplodí bezpohlavní trpasličí nestvůry – vražedná monstra svého běsnícího podvědomí. Franka je možné vidět buď v pozici bezbranné přihlížející loutky, nebo také jako spouštěč všech následných tragických vražd, které je možné vnímat i jako otevřenou zpověď samotného Cronenberga procházejícího tou dobou rozvodovým řízením. Vrcholný prožitek psychologického děsu a tělesné hrůzy dostává tímto šokující rozměr. ()

petero

Môj deviaty film z tvorby Davida Cronenberga mi prišiel ako najslabší. O tom potom, že trademarky jeho tvorčej fázy a kvalita spracovania sú tu jasné, len tie vraždiace deti a ich pôvod som nedokázal stráviť k spokojnosti. Šialený nápad, ale priebeh deja ma nestrhol. Obligátnemu trojhviezdičkovému hodnoteniu sa snažím vždy vyhnúť. ()

Xmilden

Když Cronenberg tak samozřejmě ohavná, úchylná, nepěkná záležitost. Čekal jsem možná ještě větší sodu. Rozhodně jeden z jeho mírně snesitelnějších kousků. 60% ()

darkrobyk

Cronenberg ve své nejúchylnější formě libující si ve studiích duše a mutacích. Škoda, že v posledních filmech od bizarností upustil, byť perfekcionalistou zůstal. Posedlost mutacemi má nejen ve svých filmech (Moucha, Scanners, Rabid...), ale rád si v podobných i zahraje - Cabal - Plod noci (C.Barker). Nefungující rodina se rozpadá, manželka je mišuge, otec bojuje o dceru a do toho vstoupí démoni z nejtemnější strany lidské duše. Počáteční psychologické drama se postupně mění v noční můru s naturalistickými vraždami a nechutným porodem... Šťastné bylo obsazení skvělého O.Reeda do role psychiatra. ()

juta

Hodně neobvyklý film, ani nevím jak ho popsat. Takovéto rozluštění, kdo za to může, co jsou ty malé stvůřičky zač a jakým způsobem se dostaly na svět, by mě v žádným případě nenapadlo. Docela z nich šel strach, dobrá scéna byla ta v jejich doupěti s psychiatrem odnášející dívku v náručích. ()

lamps

Dost dětinský hororový námět o zmutovaných trpaslících schopných zavraždit svou oběť takřka čímkoli povýšil Cronenberg intenzivním psychologickým nátlakem a chytře vypointovaným scénářem až do ceněného žánrového nadprůměru let sedmdesátých. Bohužel, jakkoli se na to i po letech dobře kouká a tajemná postava impozantního Olivera Reeda (proč ten chlapík neprorazil do světa velkofilmů?!) dokonale propojuje násilnou, typicky Cronenbergovskou rovinu s komorní konverzační deptárnou, nelze už dnes z příběhu setřít prach zastaralosti a neignorovat skutečnost, že malé děti s ptačím pyskem zkrátka nejsou děsivé a nenaplňují divácký prožitek ani zdaleka tak, jak by si Cronenbergem, Shorem a herci budovaná tísnivá atmosféra zasloužila... 70% ()

JohnnyD

O niečo zábavnejšie ako Shivers a Rabid a konečne na konci príde aj na nejaké nechutnosti. Nebyť záverečnej 20-minútovky, bola by to len dobová verzia The Village of the Damned. ()

Silas

Spíš slabší z Cronenbergovy tvorby. Nedočkáme se žádných obrazových orgií a skvělých nápadů jako vytahování kazety z břicha nebo vybuchování hlavy, často se o nepříjemnostech jen mluví. Můžeme pochválit výbornou atmosféru - místy klasický hororová, kdy se dá čekat lekačka - a originalitu námětu. A oproti statečnému Rob Royovi (který byl sice také sám doma) se mi každé zavřené dveře neodevíraly snadno... ()

666teen

David. David Cronenberg. Podzim na krku, léto v řiti a já mám zkaženej celej podzim. Moje příští setkání s pětiletým bastardem libovolného (nebo žádného!) pohlaví ve slušivé kombinézce s kapucí, skončí mým úprkem do již zmiňované řiti, nebo útokem na ono ONO. Pan režisér, se svojí fascinací tělesnými modifikacemi, opět slaví úspěch. ()

Cappuccino

Samantha Eggar je poriadne crazy a traumy z detstva sa na nej podpísali viac, než by divák spočiatku čakal. Hudba Howarda Shorea bola poriadne mrazivá a viacerým scénam dodala správnu mystery atmosféru. Škoda len, že hlavný hrdina je tak trochu suchár. ()

S.Quentin QUALE

Skvělý atmosférický horor. Film se rozjíždí a vlastně i ubíhá celkem pomalu, kdy na začátku vystupuje jako psychologické drama o rodinné krizi s matkou magorem, jež se léčí u svérázného psychiatra, kterého mimochodem ztvárnil skvělý Oliver Reed, velmi podobný dnes už slavné vepřové hlavě Javieru Bardemovi. Když pak dojde na první úmrtí, už to začne smrdět krapec hororově alá Chuckie, no ale v závěru, kdy už si budete myslet, že jsou karty na stole, dostane film slušný sci-fi kick, přesně Cronenbergovsky vyšitý, vygradovaný do té nejnapnutější atmosféry, korunovaný dost nechutným objasněním úplně všeho. Naprosto skvělé, na svou dobu až neuvěřitelné. Plná palba nutná! ()

HAL

Vynikající psycho-horor od génia úchylnosti s atmosférou tak hustou že by se dala krájet. 8/10 ()

misterz

Bizarná, zvrhlá Cronenbergova psycho jazda do najtemnejších zákutí ľudskej psychiky, kde mozog a podvedomie sú tak záhadné, lákavé a neprebádané, že nič nie je nemožné. O týchto veciach vieme naozaj pramálo. Keby ste dali predo mňa 10 neznámych filmov s cieľom vybrať ten od Cronenberga tak sa určite trafím, jeho rukopis je tak výrazný, tak originálny, že sa skrátka nedá zameniť. A tento snímok nie je žiadnou výnimkou. Aj tu režisér dokázal poriadne zatriasť mysľou diváka a vytvoriť perfektnú nepríjemnú atmosféru, ktorá všetky aspekty filmu (hlavne ten psychologický) ešte zvýrazňuje. Scéna, kde Nola rodí ďalšieho mutanta mi zostane v pamäti ešte veľmi dlho, aj v tom je Cronenberg majster, občas pridá do filmu niečo tak šokujúceho a nečakaného, že sa toho človek už nezbaví, časom sa síce zo scénky stane iba nepríjemná predstava, ale spomienka samotná už zostane - jeho nezmazateľná stopa. 85/100 ()

2-Xtreme

Totálne mrazivý, miestami nechutný a realisticky podaný komorný horor. Dusná atmosféra a napäťie počas celého filmu vám nedá ani kludne sa nadýchnuť. Dej s detmi- mutantmi je originálny a napriek tomu, že to znie dosť b-éčkovo(deti mutanti) film je inteligenntný a jednoznačne á-čkového rangu. Zábery s detmi majú neskutočnú atmosféru a je z nich až cítit tú surovosť. Cronenberg týmto kontroverzným nápadom predbehol dobu. 90% Ale verím v to, že film sa druhé pozretie už nie tak ohromujúci. Prvý krát si to treba užiť. ()

Vančura

Pro mě osobně spíše zklamání. Ten film vypadá na fotkách mnohem strašidelněji, než když ho člověk sleduje - vlastně jsem se u něj hodně nudil a zajímavé mi to přišlo až v poslední třetině (někdy po 60. minutě stopáže), kdy vraždící dětičky výrazněji vstoupí do děje a konečně se začne něco dít. Nepřišlo mi to ani moc jako horor, spíš prostě jako typický Cronenberg (už tehdy), a jeho filmy jsem nikdy moc nemusel (vyjma geniální Mouchy), takže mě nějak víc neoslovil ani tento. ()

pornogrind

Cronenberg opět nezklamal. Pomalu doháním resty v jeho starejch flácích a teď přišel na řádu The Brood. A podle mě je to hodně dobrej kousek. Hudba a zvukovej doprovod na výbornou, kamera špičková a herci zahráli excelentně. The Brood mě okamžitě vtáhl do děje. Takhle by měl vypadat pořádnej horor. Atmosferickej, nápínavej, zvrácenej, šokující, krvavej. Nejenže je snímek krvavej a pro slabší povahy i nechutnej, k tomu navíc má propracovanou psychologii postav, což vnímám jako hodně velký plus. V roce 1979 to musel být slušnej nářez. 95% Spokojenost. Tenhle kousek za sebe můžu jen doporučit. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?