Tajemství 2. světové války

Létali v čínských službách (E14)

(epizoda)
  • Velká Británie They Flew for China
Velká Británie, 1998, 52 min

Režie:

Jonathan Martin

Scénář:

Robin Cross

Robert Powell (vypravěč)

Za svou existenci dosáhli tygři úspěchů, které snesou srovnání s elitní stíhací jednotkou. Byla to malá skupina, ale jejich odvaha a schopnosti jim zajistily převahu nad početnějším protivníkem. Velel jim americký generál Claire Lee Chennault, letecký poradce čínské vlády, která jej povolala již v roce 1937, kdy japonské jednotky bezprecedentně postupovaly čínskou pevninou. Využívali převážně letadla P-40B Tomahawk, vyrobená v New Yorku a původně určená pro Britské královské letectvo (RAF). Jejich vnější podobu pak upravili do podoby žraloka dle australských vzorů. Dnes si rovněž připomeneme celkový význam rozvoje leteckého průmyslu a využití létajících strojů od prvních let 1. světové války. (Česká televize)

kroton

Spousta pro mě dosud neznámých informací a dobových záběrů. Je tu pár přehledných map, mnohem méně vzpomínek současníků, než v jiných dokumentech, žádné berličky v podobě animací. Uvedení do problematiky vojenských leteckých sil od 1. světové války do srpna 1945 je vzhledem k rozsahu dokumentu dostačující. ()