Noci s nepřítelem

Scénografie:

Doug Kraner

Kostýmy:

Richard Hornung

Člověk chce mít jen trochu v lajně utěrky na nádobí, či porovnané plechovky fazolí v kredenci a hned se po něm chladnokrevně pálí z pistole.. Průměrností opásaný stalking thriller s velmi dobrou hudbou a citlivým manžílkem v podání P.Bergina, kterému někdo zřejmě odoperoval víčka. Asi proto, že majetničtí psychoušové mají v popisu práce valit oči. A s přítomností klišé bych nebyl až tak kategorický. Podívejte se na rok vzniku filmu, to bylo období, kdy se mu ještě říkalo neotřelost..(24.12.2010)

Kdo je děsivější padouch, Blofeld, Darth Vader nebo Martin Burney? Jednoznačně ten třetí. Ti první dva možná chtějí vyhubit lidstvo, přesto stále zůstávají jen zábavnými filmovými figurkami. Zatímco takových Martinů je v každém okresním městě minimálně tucet. Opravdových, byť postrádají charisma Patricka Bergina, který toho svého dokázal proměnit ve skutečného ďábla. Zdvořilého, ledově klidného, inteligentního psychopata, ze kterého jde skutečně strach. Dobře obsazená Julia Roberts sice hraje druhé housle, ale dohromady dokázali s Berginem pod taktovkou Josepha Rubena rozehrát brilantní drama, při jehož sledování divák ani nedýchá, přestože tuší co a jak bude následovat. Svým způsobem je to taková Pretty Woman naruby. A rozhodně patří mezi komorními psychothrillery devadesátých let k těm nejlepším.(2.3.2018)

Na tomhle filmu mě nejvíc štvala celá řada nelogičností (jak se ona naučila plavat, jak on kouknul na mísu pod správným úhlem, návštěva cizího chlapa u matky...) a hlavně, jak šlo všechno podle plánu. Námětově dobré, skvělá Julia v době své největší slávy a manžel s hnusným knírkem (vzkaz pro mé budoucí já: nikdy si neber chlapa s knírkem).(23.3.2016)

Na rok 1991 určitě zajímavý thriller s neohranou zápletkou. Scénář sice není nějaký zázrak, ale herecké výkony to snad vynahradí. Julia Roberts hraje skoro jako vždy velmi přesvědčivě a Patrick Bergin, který se jen tak mimochodem ke své filmové partnerce vůbec nehodí, ukázal co umí. A tím nám ne příliš rozsáhlé herecké obsazení pomalu končí. Role Kevina Andersona je nepříliš atraktivní. Jeho herecký výkon ani neurazil a ani nenadchnul. Kamera poměrně obstojná, ale hudba mi v určitých místech moc dobře nesplývala s dějěm. A český dabing se v tomto případě skutečně moc nevyvedl. Po prvním shédnutí by si snímek určitě zasloužil 4 *, ale po dalším už ztrácí na své atraktivnosti a proto dávám s těžkým srdce hvězdičky 3.(20.9.2007)

• Scorn_

Přestože tenhle film TV Nova kdysi vysílala téměř s náboženskou přesností každým rokem, vždycky se mi podařilo chytit pouze závěrečných dramatických deset minut. Po prokalené noci jsem si řekla, že je ten pravej čas pustit si nějaké to domácí násilí. V prvních pár minutách se musím především pozastavit nad tím, jak je ten snímek hezky vybarvený. Buď měl editor měl výsostnou zálibu v růžové a modré nebo mu producent řekl "hele budou na to hlavně čumět baby, tak tam hoď nějakýho toho Van Gogha". Další skvělostí je naprostá plochost každý postavy. Hlavní hrdina je tak strašně zlý a předémonizovaný, že by si současně s podobným hereckým výrazem moh střihnout nějakou epizodku jako Heinrich Himmler. Kdyby se se mnou někdo snažil mít sex na "Symphonie Fantastique", pravděpodobně uteču už večer po líbánkách, nehledě na to jaká škoda byla těch jahod a vůbec toho všeho nábytku, co ten Himmler rozmašíroval. Kdyby mi ještě někdo přerovnával ručníky a konzervy ve skříňce, myslím, že by mi doživotně jeblo. Naštěstí je Julia Roberts silná žena. A soused od vedle s mulletem je prostě hodnej kluk. A ten mullet je docela i sexy. Divnej akorát je už od první minuty, kdy Julii začne šikanovat za to, že mu šlohla trochu ovoce na koláč, načež se jí začne vtírat, pač prej on koláč rád. To nutí člověka přemejšlet nad teorií všech těch psychopatů a násilníků tvrdících "že si za to mohla sama..." a matek " a to máš za to že se stýkáš s takovými individui". Ale nebuďme jen hnusní, jsou to skoro devadesátky a má to dvě celkem napínavý scény.(14.8.2015)

• - Literární zdroj uvádí, že natáčení snímku se občas jako divák zúčastnil i Juliin bratr Eric Roberts se svojí první manželkou, která byla v té době těhotná, neboť nosila Ericovu dceru a Juliinu neteř Emmu Robertsovou. (SeanBean)

• - Původně měli ve snímku ztvárnil hlavní úlohy Sean Connery a Kim Basinger. Kvůli časové vytíženosti obou herců ale z jejich obsazení nakonec sešlo. (jenik71)

• - Pro Julii Robertsovou to bylo jedno z nejhorších natáčení v její kariéře. V několika případech se prý stalo, že fyzické a psychické násilí nebylo příliš přestírané, neboť režisér filmu usiloval o maximální věrohonost hereckého podání, navíc některé násilnické scény byly natáčeny mnohokrát po sobě. Díky tomu také osobní vztahy mezi oběma hlavními představilteli nebyly nijak ideální. (SeanBean)