Noci s nepřítelem

Scénografie:

Doug Kraner

Kostýmy:

Richard Hornung

"Miluju tě, Lauro, a nemůžu bez tebe žít.. A nedovolím, abys ty žila beze mě.." Ostřílený rutinér Joseph Ruben, thrillerový specialista, a jeho velmi slušný biják s mladičkou, a už tehdy výbornou, Julií Roberts, po jehož několikáté projekci musím konstatovat, že za jediná otravná klišé lze považovat ty zdejší podstatu míjící hejterské komentáře..(25.10.2016)

Dala bych i víc, ale někdy mi přišlo, že to Patrick Bergin s těma vykulenýma očima lehce přehání, ač jako záporák opravdu exceluje. Film to špatný není - abych řekla pravdu, závěrečná lekačka mě docela slušně vyděsila (možná jsem strašpytel, ale vůbec mě to netíží).Jak už to tu bylo zmíněno, dabing je...prazvláštní. Zprvu jsem se až lekla, jak divně to znělo, ale nakonec jsem to nějak přešla a snímek si užila i tak. A hudba...hmm, hudba byla úžasná.(9.2.2012)

Skvělý Jerry Goldsmith, velmi dobrá Julia Roberts, démonický Patrick Bergin a několik jalových momentů. Začalo to hned po líbánkách. Špatně zarovnané ručníky, opožděná večeře, pozdravení cizího muže. Rána pěstí, kopnutí do břicha, urážky, vyhrožování. Snášela to skoro čtyři roky. A pak sebrala odvahu. Potají se naučila plavat a navždy zmizela z tohohle krutého snu. Tedy v to alespoň doufala. Režisér Joseph Ruben nabízí pomalé obrazy systematické destrukce jednoho mladého života ve stylizovaně chladných interiérech. Jsme v Hollywoodu, takže to pochopitelně není žádné maso, ale i tak je to na dobu vzniku poměrně silné. Jenže Ruben to přehnal, protože chtěl vyhovět všem žánrům: psychologické drama, romance, thriller. Na druhou stranu Noci s nepřítelem i dnes dokazují, že kdysi plnily všechny předpoklady být divácky úspěšné. I pětadvacet let poté je to velmi solidní řemeslo!!(1.2.2016)

Laura z Bostonu žije s chorobne žiarlivým manželom. Hoci Martin vyzerá pre svoje okolie ako starostlivý a milujúci manžel, je to v svojej podstate úchylný puntičkársky magor a násilník. A to ma desí. Vieme aký manžel je náš sused? Čoho všetkého je schopný? Dá sa z takéhoto vzťahu vôbec vzpamätať? Tvorcom sa podarilo pomocou overených postupov rozohrať napínavý triler.(3.1.2004)

Začnem kriticky. Film obsahuje jedno obrovské faux pas ( predpokladám, že tým pádom aj novela ), ktoré vo svojej podstate dá deju možnosť vyvíjať sa v patričnom smere, ale logicky tu zvonia zvony. Ale, aby som patrične ocenil s akou svižnosťou sa režisér popasoval so spomínaným humbukom, nemám ináč výhrady, ktoré by snímku nejako ublížili. Jedna 90siatková superhitovka, pri ktorej naše matky a staršie sestry ulietavali predstavujúc, ako kopú do gulí podobne nechutným, slizkým motherfuckerom. Žili ste mladosť ( detstvo ) v tej dobe? Tak potom viete. Týmto si to pripomeniete.(31.1.2015)

• - Literární zdroj uvádí, že natáčení snímku se občas jako divák zúčastnil i Juliin bratr Eric Roberts se svojí první manželkou, která byla v té době těhotná, neboť nosila Ericovu dceru a Juliinu neteř Emmu Robertsovou. (SeanBean)

• - Film má téměř totožný děj s malajsko-indickým snímkem Manjil Virinja Pookkal (1980). (SeanBean)

• - Pro Julii Robertsovou to bylo jedno z nejhorších natáčení v její kariéře. V několika případech se prý stalo, že fyzické a psychické násilí nebylo příliš přestírané, neboť režisér filmu usiloval o maximální věrohonost hereckého podání, navíc některé násilnické scény byly natáčeny mnohokrát po sobě. Díky tomu také osobní vztahy mezi oběma hlavními představilteli nebyly nijak ideální. (SeanBean)