Noci s nepřítelem

Scénografie:

Doug Kraner

Kostýmy:

Richard Hornung

Laura z Bostonu žije s chorobne žiarlivým manželom. Hoci Martin vyzerá pre svoje okolie ako starostlivý a milujúci manžel, je to v svojej podstate úchylný puntičkársky magor a násilník. A to ma desí. Vieme aký manžel je náš sused? Čoho všetkého je schopný? Dá sa z takéhoto vzťahu vôbec vzpamätať? Tvorcom sa podarilo pomocou overených postupov rozohrať napínavý triler.(3.1.2004)

Skvělý Jerry Goldsmith, velmi dobrá Julia Roberts, démonický Patrick Bergin a několik jalových momentů. Začalo to hned po líbánkách. Špatně zarovnané ručníky, opožděná večeře, pozdravení cizího muže. Rána pěstí, kopnutí do břicha, urážky, vyhrožování. Snášela to skoro čtyři roky. A pak sebrala odvahu. Potají se naučila plavat a navždy zmizela z tohohle krutého snu. Tedy v to alespoň doufala. Režisér Joseph Ruben nabízí pomalé obrazy systematické destrukce jednoho mladého života ve stylizovaně chladných interiérech. Jsme v Hollywoodu, takže to pochopitelně není žádné maso, ale i tak je to na dobu vzniku poměrně silné. Jenže Ruben to přehnal, protože chtěl vyhovět všem žánrům: psychologické drama, romance, thriller. Na druhou stranu Noci s nepřítelem i dnes dokazují, že kdysi plnily všechny předpoklady být divácky úspěšné. I pětadvacet let poté je to velmi solidní řemeslo!!(1.2.2016)

Tak trochu průměrný thriller s plaše okouzlující Julií. Určitě mu nelze upřít velkou dávku atmosféry a docela slušnou míru napětí, to by se v určitých chvílích dalo krájet. Ale co do scénáře je co vytknout,. Nedokážu pochopit, že hlavní hrdinka se schopností vytvořit tak propracovaný plán útěku, se dopustí série takových školáckých chyb - prsten vyhozený doma.....návštěva matky....? Není to špatný snímek, ale z nějakého důvodu se mu nějak nedaří vtáhnout mě do děje naplno. 3.5 hvězdičky.(27.3.2017)

Musím se přiznat, že tento snímek jsem po dvaceti letech jeho vzniku viděl teprve teď. Je mi líto, že jsem ho vždycky v televizi přehlížel a nevěnoval mu žádnou pozornost. Přeci jen Julia Roberts v thrilleru? Velmi jsem se spletl. Julia Roberts v jednom z nejlepších thrillerů, který jsem za poslední dobu viděl. Příběh je poměrně prostý a přesto skvělý. Především jeho perfektní promyšlenost je skvělá. Hudba od Jerryho Goldsmitha je opravdu působivá. Některé scény (v nemocnic, závěrečná "prohlídka" bytu) byli tak napínavé, že jsem téměř nedýchal. Patrick Bergin? Šla z něho docela hrůza. Vykulené oči a žádné mrkání plus ten odporný knírek). Jediné, co to dělí od 5 hvězdiček je, že konec je prostě (viz. Die Hard) blbost. Musím začít koukat na filmy, které jsem opomíjel. Kdybych každý vypadal jako Noci s nepřítelem, tak bych nadšen.(27.11.2011)

No tohle me hodne mile prekvapilo, nudil jsem se a tak sem si pustil tenhle film, abych zabil cas, ale nakonec sem ho s napetim dokoukal az do konce. I kdyz do zanru neprinasi nic noveho a scenar taky nepatri k nejkomplikovanejsim, ma fakt skvelou atmosferu. Velkou zasluhu na tom ma skvela hudba a Patrick Bergin, kterej je spravne zlej a uchylnej. Julie hraje takovej svuj prumer, ale je docela v pohode. Sice bylo vcelku jasny jak to dopadne, ale konec byl udelanej docela zajimave (telefonat), takze si 4* zaslouzi.(31.10.2005)

• - Původně měli ve snímku ztvárnil hlavní úlohy Sean Connery a Kim Basinger. Kvůli časové vytíženosti obou herců ale z jejich obsazení nakonec sešlo. (jenik71)

• - Literární zdroj uvádí, že natáčení snímku se občas jako divák zúčastnil i Juliin bratr Eric Roberts se svojí první manželkou, která byla v té době těhotná, neboť nosila Ericovu dceru a Juliinu neteř Emmu Robertsovou. (SeanBean)

• - Pro Julii Robertsovou to bylo jedno z nejhorších natáčení v její kariéře. V několika případech se prý stalo, že fyzické a psychické násilí nebylo příliš přestírané, neboť režisér filmu usiloval o maximální věrohonost hereckého podání, navíc některé násilnické scény byly natáčeny mnohokrát po sobě. Díky tomu také osobní vztahy mezi oběma hlavními představilteli nebyly nijak ideální. (SeanBean)