Ramayana - legenda o princi Ramovi

Předloha:

Válmíki (kniha)

Alan Howarth

Wayne Schmidt

Ramayanu som chcel vždy vidieť, odkedy som videl na ňu ako dieťa upútavku. Po vzhliadnutí musím uznať, že je to až neuveriteľný a jedinečný príbeh, kde sa dá nájsť skoro všetko možné z našich životov a histórie. Má zaujímavú animáciu, megalomanské scény na rozprávku a predovšetkým to je jedno veľké dobrodružstvo. Ono v podstate je to skôr rozprávka pre mládež a dospelých, lebo je to dosť násilné, ale napriek všetkému to je veľký zážitok po všetkých stránkach.(11.9.2012)

Nedávno som ocovi kúpil DVD tohto filmu, nakoľko pre celú našu rodinu je to symbol pohody, krásy a nežnosti. Pamätám si túto rozprávku z čias môjho mladého veku a po opätovnom videní vyplávali na povrch opäť spomienky, kedy som bol menší, kedy som nemal žiadne starosti, celé dni som sa hrával a tento príbeh o princovi Ramovi som poznal naspamäť. Najlepšie vyhodených 8€ v mojom živote! (no ak by ste niekto mali DVD s originálnym starým dabingom, kľudne ma kontaktujte ;))(19.1.2016)

V letech dávno minulých jsem měl tento film docela rád. Dokonce mě to vedlo k přečtení i předlohy. Ta sice končí trošku jinak, ale to mi vůbec nevadí. Ramayana se pišní poutavým příběhem a několika sympatickými hrdiny v jejichž čele u mě na plné čáře vítězil Hanuman. Hudba i celková podoba filmu se mi moc líbila.(7.6.2009)

Ramajána je naprosto úžasná!!! Netuším nakolik se to drží předlohy, ale je to bomba... byla jsem z toho úplně...waw! V tom filmu( a tedy i asi knížce) je naprosto všechno! Zrada, věrnost, únos krásky, ptáčci a koloušci ze Sněhurky, mluvící a pomáhající zvířata z Mauglího, roztomylý jednooký příšery, měnící se ve světlo, několikaoký příšery, planeta opic a jejich král( a druhá unesená princezna), King Kong měnící svoji velikost jako Alenka, spolknutí mořskou příšerou jako Jonáš, prorvání se trávícím ústrojím jako Iron man( či agent K), lítání jako Superman, souboj s kladivem jako Thor, zlí obři, zlí démoni, mučení lidé, všeléčivá bylina, tahání se vzrostlých stromů, let s kusem země v dlaních opět alá Superman, Lokiho halucinační triky, Pegasovy sourozenci, létající dopravní prostředky jako ze Zámku v oblacích, démoni vypadající jako létající opice z Oz, kouzelný meč, který zasáhne i vzdáleného protivníka(třeba jako ten bleskem nabitej herkulesův), lidožravá zlobryně a nakonec Xenino útočné kolo(nevim jak se ta zbran menuje). Opravdu se divím, že když Hollywood recirkuluje několikrát Bibli, Řecké báje, severskou mytologii a občas i tu čínskou ještě nešáhl po Ramajáně, vždyď tam je naprosto vše, ani nemusej nějak moc zapojovat fantazii...(1.10.2014)

Japonská animace stroze, ale dostatečně názorně rozhýbává bohulibou, "nedětskou" (přesto pro děti), jednoduchou pohádkovou legendu o veliké lásce a ještě větší bitvě mnohačetných opičích a démonických armád. V exotickém dobrodružství mi vadil americko-indický "popík" (písničkové montáže) podtrhující zkratkovitost, jinak ušlo. [Prvně ještě o hvězdičku víc.](11.12.2017)