Příliš dokonalá podoba

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Velmi hluboká sonda do lidského vědomí i podvědomí, Cronenbergovi vlastní zaujatos těmi nejprimitivnějšími až animálními lidskými sklony a posedlost mutacemi, zvráceností a proměnami lidské osobnosti. Jeremy Irons zde podle mne podává svůj nejlepší a největší herecký výkon (a rozhodně ne proto, že má dvojroli), dialogy jsou metodicky poskládané, že celý scénář působí jako matematická rovnice, film je krásně nasnímán, takže film působí civilně a zároveň silně symbolicky a hudba to vše celé zahaluje do pro Davida typického snového hávu (Howard Shore). Dlouho jsem neviděl film, kterému bych neměl co vytknout, ale tohle prostě potvrzuje moji oblibu Cronenberga. Neokouzluje mě svým až patologickým zájmem o zvrácenosti, sex a úpadek vědomé aktivity (a jejich ostrým zorazováním bez uhýbání kamerou), ale svým perfekcionismem, zaujetím látkou, odvahou pro originální příběhy a ukazováním zvráceností bez zakrývání či naopak zesilování, prostě je bere tak, že jsou součástí tohoto světa a my se s nimi musíme vyrovnat. Dvojčata gynekologů si ráda hrají se svými identitamy aniž si připouštěli, že každá hra jednou musí skončit a nikdy není jisté jak... 100%(3.11.2009)

• PetrPan

Příliš dokonalá psychárna. Cronenberg je mistr chladné zvrácenosti, bohužel je-li však bez nadsázky aplikována na lidské nitro, vyjde z toho jen vytříbené nic. Prázdný příběh dvojčat s mimozemsky nastaveným způsobem vnímání okolního světa působí sice nadmíru zvráceně. Pro mne ale tato "promyšlená" filmová cvičení, která pouze dávají možnost hercům zahrát si svého "hamleta", nemají příliš velkou hodnotu. Být tam kousek nadhledu, byl bych spokojen, ale takhle oné zmučenosti jen nevěřím, skutečný život je mnohem horší. Dvojka, za jednu jedinou snovou "cronenbergštinu". Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(26.4.2015)

To byla ale magořina! Jeremy Irons exceluje v roli slavných dvojčat/gynekologů, kteří spolu mj. sdílí i ženy až do doby, kdy vše zničí jedna herečka s trojitou dělohou. Do té doby se mi film líbil, pak se vše ale zvrhlo v jakési drama o návykovosti léků a ten konec? Tak těžko, depresivně a negativně jsem se už dlouho necítil. Než jsem šel spát, musel jsem si dát sitcom, jinak bych neusnul... Never more!(12.1.2015)

Dosť mi to pripomínalo Greenawayov Zet a dve nuly a miestami aj niektoré Lynchove myšlienkové pochody, ale bol to neodškriepiteľný a čistý Cronenberg. Úvodná scéna veľmi vtipná a navodzujúca správnu dávku úchylnosti. Neviem, či to bolo mojou televíznoi obrazovkou, ale myslím, že farebné ladenie tohto filmu bolo dokonale chorobné! Geniálne boli aj kostýmy - maniakálna kombinácia medicíny a náboženstva! A úplne stopercentný bol Jeremy Irons.(10.11.2009)

Nesmierne znepokojivé dielo ktoré ma po zhliadnutí nenechalo na pokoji. táto snímka vyvoláva depresívne stavy, nie je v nej nič pozitívne. Znepokojuje ma hlavne to, že neviem určiť dôvod toho znepokojenia, vyznie to teraz ako by som plácal jedno cez druhé.... ale nie ! Nedokážem nájsť nejaký racionálny dôvod alebo konflikt prečo by som túto snímku mal nazvať negativistickou. Ono je to preto, pretože tá sila nie je skrytá v obsahu ale v agresívnej a chladnej forme pre ktorú začínam obdivovať režiséra Davida Croneberga. Symbolické znázornenie silného puta dvojčat, ktoré je späté fyzicky aj psychicky, bolo doslova emocionálne zvrhlé. Táto úloha Jeremymu Ironsovi sadla, podal riadny výkon. Takéto dvoj-role nemám v kinematografii veľmi v obľube (hlavne kvôli Van Dammovi) ale sem to sadlo.(19.11.2014)

• - Film sa mal pôvodne volať Twins (Dvojičky), avšak tento názov od Cronenberga odkúpil režisér Ivan Reitman, aby ho mohol použiť pre svoju komédiu s Arnoldom Schwarzeneggerom a Dannym DeVitom. (Macejko)

• - Původní pracovní název filmu byl Gemini, v překladu Blíženci nebo Dvojčata, ale to se studiu vůbec nelíbilo. Nakonec bylo zvoleno Dead Ringers, což je hovorový výraz pro osobu, která je někomu nebo něčemu velmi podobná. (Seabeast)

• - Robert De Niro odmítl hrát dvojčata Mantleových, protože by se prý necítil dobře v roli gynegologa. (Seabeast)