Příliš dokonalá podoba

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Velmi hluboká sonda do lidského vědomí i podvědomí, Cronenbergovi vlastní zaujatos těmi nejprimitivnějšími až animálními lidskými sklony a posedlost mutacemi, zvráceností a proměnami lidské osobnosti. Jeremy Irons zde podle mne podává svůj nejlepší a největší herecký výkon (a rozhodně ne proto, že má dvojroli), dialogy jsou metodicky poskládané, že celý scénář působí jako matematická rovnice, film je krásně nasnímán, takže film působí civilně a zároveň silně symbolicky a hudba to vše celé zahaluje do pro Davida typického snového hávu (Howard Shore). Dlouho jsem neviděl film, kterému bych neměl co vytknout, ale tohle prostě potvrzuje moji oblibu Cronenberga. Neokouzluje mě svým až patologickým zájmem o zvrácenosti, sex a úpadek vědomé aktivity (a jejich ostrým zorazováním bez uhýbání kamerou), ale svým perfekcionismem, zaujetím látkou, odvahou pro originální příběhy a ukazováním zvráceností bez zakrývání či naopak zesilování, prostě je bere tak, že jsou součástí tohoto světa a my se s nimi musíme vyrovnat. Dvojčata gynekologů si ráda hrají se svými identitamy aniž si připouštěli, že každá hra jednou musí skončit a nikdy není jisté jak... 100%(3.11.2009)

...celý film stojí a zároveň padá na Jeremy Ironsovi,který tu předvádí nejspíš roli svého života.Úvodní titulky byly díky hudbě a obrazovému materiálu velmi poutavé a navnazující na film...jenže tam moje natěšení taky tak trochu končí.Nevím jestli jsem to pouze nepochopil a jsem hloupý nebo se mi to nelíbilo a jsem pozér nebo jsou všichni ostatní podivní.Atmosféra ne a ne se mi dostat pod kůži a při závěrečných scénách mě ani nemrazilo a ani vysloveně nenadchlo.Nevím zda jsem bezemoční ale bratrská láska tu byla dohnána do extrému,kterému nerozumím.Myslím že rozumím bratrské lásce a líbí se mi myšlenka kdy je jeden z bratrů závislý na drogách a druhý kvůli němu začne taky,aby mu porozuměl a byl s ním co nejblíže a nějak ho dokázal vyprostit.Jen se mi nelíbilo ztvárnění.A k tomu všemu hraje do not negativnějšímu hodnocení to,že jsem film viděl s dabingem...pokud dead Ringers někdy uvidím v originále možná se ve mě něco hne....prozatím slabší tři(1.2.2012)

Tenhle film mám od Cronenberga asi nejradši.Klidná atmosféra se prokousává až do šíleného konce,který vám je vlastně asi v půlce filmu nenápadně naznačen. Navíc ze všech scén dýchá chlad v podání chirurgických nástrojů,kostýmů a interiérů-výtvarně velmi zadařilých.A Jeremy Irons v roli jednovaječných dvojčat? Je prostě dokonalý,dokázal zachytit dvě rozdílné a při tom tak podobné osobnosti velmi věrně. Záverčná scéna,kdy Bev volá na svého mrtvého bratra,který leží přímo za ním, a dělá,že ho vlastně nevidí mi zůstala v hlavě už asi napořád.(28.12.2006)

Rozhodl jsem se, že se tu uCronenberguju. Poslední ve frontě je Dead Ringers... Irons jede výborně. Jinak nuda nuda, šeď šeď. Téma je to hodně zajímavé, i ten konec se mi líbil, ale prostě jsem se moc nebavil a spíše trápil. -"And tomorrow, we'll take some Percodan... just because it's Saturday."(14.9.2011)

Vynikající studie lidských závislostí - na těch druhých, ať mužích nebo ženách, na drogách, na úspěchu. To, co říká dvojčatům holčička na začátku, je pravda: "You dont know what fucking is." Zatímco v myšlenkách ženy je fucking většinou nějak spojeno s dítětem (i Bujold jako herečka touží po dětech), dvojčata se snaží to všechno poznat zevnitř - nalézt vnitřní fyzickou krásu ženských pohlavních orgánů, aniž by hledala skutečný smysl sexu. Napřed vymýšlí nástroje, které pomáhají, ale když závislost začne ničit vše lidské...sex, bolest, smrt, závislost. A i kdyby vás nic z toho nezajímalo, dvojvýkon Ironse vám vezme dech.(24.3.2009)

• Jeremy Irons

• - Robert De Niro odmítl hrát dvojčata Mantleových, protože by se prý necítil dobře v roli gynegologa. (Seabeast)

• - Spoiler: Film je založen na životech dvou skutečných dvojčat jménem Stewart a Cyril Marcus. Oba byli nalezeni mrtví v jejich bytě v Upper East Side na Manhattanu. Jejich smrt byla v důsledku odstoupení od závislosti na barbiturátu. Příběh je zvárněn v novele "Twins" od Bari Woodové a Jacka Geaslanda publikované v roce 1977. (Seabeast)

• - Jeremy Irons během natáčení střídavě přenášel váhu na přední část chodidel nebo paty a to vždy podle toho, jestli hrál Elliotta či Beverleyho. (Seabeast)