Příliš dokonalá podoba

• Kanada Dead Ringers (více)

Jeremy Irons a Genevieve Bujoldová v hlavních rolích psychologického thrilleru o jednovaječných bratrech, do jejichž nerozlučného života vstoupí atraktivní herečka. Psychologický thriller o bratrech Mantlových – identických dvojčatech – natočil proslulý režisér David Cronenberg (Moucha, Crash) podle románu Bari Woodové a Jacka Geaslanda Dvojčata... Elliot a Beverly sdílejí ve svém životě všechno. Od vlastní soukromé gynekologické kliniky světového jména až po ženy, jež většinou nerozeznají, s kterým ze dvou bratrů právě tráví večer. Zdá se, že jejich nerozlučitelnost a dvojjediná jednota je neotřesitelná. Až do dne, kdy se na jejich klinice objeví atraktivní herečka Claire. Elliot má přirozeně za to, že Claire bude jen jedním z dalších společně sdílených „potěšení“. Claire je však jiná a přirozeně introvertnější a plašší Beverly se do ní zamiluje. To, co v životě normálních lidí bývá pozitivní a potěšitelné, se však v životě identických dvojčat stává pohromou. Beverly hledá cestu, jak se odpojit z bratrské „pupeční šňůry“. Vzepřít se přirozenému předurčení však není tak snadné, a tak se Beverlyho zoufalé hledání začne projevovat i na Elliotově životě… Snímek získal rekordních jedenáct kanadských výročních cen Genie a řadu dalších ocenění, mj. Jeremy Irons ve dvojroli bratrů Mantlových Cenu newyorských filmových kritiků a Genevieve Bujoldová v roli Claire a režisér David Cronenberg Ceny losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Matty

Nedá se říct, že by to byl horor, vlastně to není ani klasický thriller, spíše romanticko-psychologicko-gynekologické drama, děsivé (na Cronenberga nečekaně) tím, co jenom tušíme, nikoliv tím, co je nám explicitně ukazováno. Je to ve svém sdělení naléhavý příběh jednovaječných dvojčat (k nerozeznání a přitom rozeznatelný Irons), která sice nejsou spojena fyzicky, ale často mají ten pocit. Není to ten typ filmu, v jehož závěru vám všechno docvakne a řeknete si „wow, tak takhle to teda bylo“. Sám jsem zůstal ještě několik dlouhých minut zadumaně sedět, přemýšleje, co tím chtěl mistr říci. Je v tom cosi notně znepokojivého, když si jedno z úchylných dvojčat nechá na zakázku vyrobit sadu chirurgických instrumentů na operování mutantních žen, bez ohledu na fakt, zda-li je později použije či nikoliv. Podobnými náznaky čehosi nepěkného je film prostoupen. Úmyslná nekonkrétnost je velice provokující, dává prostor mnohahodinovým diskuzím a osobně neznám jiného režiséra, který by si něco takového dovolil natočit stejným způsobem. Což nelze, coby důkaz Cronenbegovy osobitosti za každou cenu, než pochválit. 85% ()

Radek99

Nebýt v podivuhodně provázané dvojroli excelujícího Jeremy Ironse, asi bych se u téhle ,,cronenbergoviny" unudil... Subjektivně ve své rozvleklosti nejslabší Cronenbergův film, jelikož přerod úspěšného doktora v lidskou trosku byl tak předvídatelný a zdlouhavý, že jsem měl chuť jít udělat si čaj (což se mi u jiných snímků tohoto kanadského režiséra nestává)... Ostatně nechápu, pro koho je tenhle film určen - pro otrlého diváka (jak by se dalo u Cronenberga čekat) se tu takřka nic nenajde, na psychologické drama je to zase strašně ulítlé a navíc chybí jasnější motivace postav, o hororu už nelze mluvit vůbec, těch několika kontroverzních scén by se (ani v roce 1988) nebálo ani děcko... Prostě další Cronenbergův ,,divný" film, tentokráte ovšem bez šmrncu obvyklého u snímků kanadského svérázu... ()

J*A*S*M

Chladné a odtažité, přesto jakýmsi zvláštním způsobem přitažlivé. Cronenberg se i v tomto psychologickém / psychopatickém dramatu předvedl jako pan úchylák - tentokrát ale (téměř) nic nevidíme přímo, zvrhlost se jen tak nějak všudypřítomně vznáší v ovzduší. "Duo" Irons+Irons odvádí brilantní výkon. Hodně divný a nepříjemný film. Horror movie of the year ()

Rob Roy

Jeden z nejlepších Cronenbergů. To, co tu předvádí Jeremy Irons je herecký výkon par excellance. Postupný propad jeho postavy až na samé dno je velmi přesvědčivý. Nemusí vás chytnout hned od začátku, ale postupně vás zahákuje a při smutném (takhle emocionální scéna se u Cronenberga jen tak nevidí) závěru už neodtrhnete oči. 90%. Ti, co jdou ale prvoplánovitě po "úchylnosti", budou asi zklamáni, tohle je opravdu spíše psychologická jízda... ()

tron

Cronenberg nikdy nebol moja srdcovka, ale je to dobré. Veľa tomu pochopiteľne dáva uveriteľný Jeremy Irons v dvojúlohe, silná atmosféra, režijná pečať a hŕstka úchylných momentov, oproti ktorým pôsobí celkový všadeprítomný konzervatizmus veľmi zaujímavo, až osviežujúco. Trocha ma to nudilo a nakoniec som bol rád, že to skončilo. ()

• Podľa Premiere.com jeden z 25 najnebezpečnejších filmov histórie. (NaX)
  • Robert De Niro odmítl hrát dvojčata Mantleových, protože by se prý necítil dobře v roli gynegologa. (Seabeast)