Čarodějky ze Salemu

The Crucible

Čarodejnice zo Salemu

Drama / Historický

USA, 1996, 124 min

Tenhle film přímo vybízí ke srovnání s legendárním čs. filmem Kladivo na čarodějnice, jelikož je v podstatě o tom samém. Ovšem do působivosti Vávrova veledíla má daleko. I tak ale s čistým svědomím mohu dát 4 hvězdičky, jelikož atmosféru to mělo solidní, herce vynikající a ten závěr opravdu stojí za to. Trošku se divím, že to zde má celkem nízké průměrné ohodnocení.(2.3.2011)

Ťažké hodnotiť pre nás všetkých, ktorí obdivujeme Kladivo na čarodejnice. Na prvé pozretie, krátko po premiére, som bol sklamaný, porovnával som, Hytnerov pohľad mi prišiel príliš teatrálny. Opakované pozretia ale potvrdili výnimočnosť herectva Joan Allen a Paula Scofielda, v oboch prípadoch ide o dokonalú ukážku hereckého minimalizmu. D.D.Lewis je spoľahlivý, ako vždy, Winona nech sa snaží, čo to ide - proste nejde to, neveril som jej. Paralela so životnou skúsenosťou autora predlohy Arthura Millera je strašidelná.(26.7.2009)

Až na ten teatrálny záver, dokonalá ukážka kresťanskej zaslepenosti v danej dobe, ktorá vyvoláva úsmev striedajúci pohoršenie na tvárach racionálne zmýšľajúcich ľudí súčasnosti. Cieľ splnený. Po The Age of Innocence osvedčená dvojica Day-Lewis-Ryder opäť nesklamala, dokazujúc, kto mal v rukách klenoty historických filmov deväťdesiatych rokov.(30.8.2012)

"Strháváte nebesa a velebíte děvku. Říkám, že bůh je mrtvý!" Jakoby text z pera Dannyho z Cradle of Filth... Každopádně Wynona ji hrála skvěle. A nebyl to jen její herecký koncert. Je to silný příběh na základě skutečného procesu. Každopádně je neuvěřitelné, jak mohla být (nejen) spravedlnost v té době slepá a hluchá (lépe řešeno naivní a blbá). Proto já nemusím náboženství...(7.8.2016)

To je furt samý našeptávání ďábla, satana, všude bůh, sračky sračky blá blá blá. Bohužel je to podle skutečné události a o to je horší, jak jsou lidi blbí dementi se slabou vůlí a nesmyslnou vírou, která zrodila inkvizici. Film je to jinak průměrný, pěkná atmosféra vystihující nejen ty pánbíčkářský idioty.(26.7.2009)