Čarodějky ze Salemu

• slovenský

Čarodejnice zo Salemu

Drama / Historický

USA, 1996, 124 min

Zajímavé, že můj oblíbený Daniel Day Lewis(přitom jak málo hraje) se tady podruhé setkává s Winonou Ryder (poprvé ve Věku nevinnosti) a i podruhé to mezi něma jiskří i když trošku jinak, než tehdy. Na Čarodějky ze Salemu běžela kdysi ohromná reklama a i já jsem patřila mezi jejich natěšence. Tajemno člověká láká, obvzlášť, když se ho přímo netýká. Dobová atmosféra je tady hodně silná, lesy a něco co se v nich odehrává, strach a manipulace, kdy jen zlost a pomsta spouští pohromu, která se nad Salemem pomalu, ale jistě táhne.(5.10.2011)

Tak jsem čekala nějáké historické drama o tom jak se lidi zblázdnili a začali obviňovat a upalovat čarodějky, ale dostalo se mi historického drama o šíleně historickejch ženskejch, který jen běhaj, ječej, předstíraj, že jsou posedlý ďáblem a obviňujou všechny které nemají rády. Winona Rider to skutečně zahrála bravurně, o tom žádná. Nebylo to špatné, ale protože jsem čekala něco jiného tak jsem se docela zklamala. Dávám 3*, a upřímně mě i zklamal konec *spoiler* docela mě štvalo, že ty "čarodějky" nakonec utekly a nikdo je nepotrestal.(2.3.2011)

Až na ten teatrálny záver, dokonalá ukážka kresťanskej zaslepenosti v danej dobe, ktorá vyvoláva úsmev striedajúci pohoršenie na tvárach racionálne zmýšľajúcich ľudí súčasnosti. Cieľ splnený. Po The Age of Innocence osvedčená dvojica Day-Lewis-Ryder opäť nesklamala, dokazujúc, kto mal v rukách klenoty historických filmov deväťdesiatych rokov.(30.8.2012)

Nezapomenutelné! John Proctor: "Because it is my name! Because I cannot have another in my life! Because I lie and sign myself to lies! Because I am not worth the dust on the feet of them that hang! How may I live without my name? I have given you my soul; leave me my name!" ..."I say- I say- God is dead!"(2.11.2003)

Žerty stranou. Obvinit někoho z čarodějnictví je velmi nebezpečné. Přináší to nedozírné následky, pak se opravdu začne bát soused souseda, protože pak stačí jen ukázat prstem. Umanu si, že získám něčí pozemek obviním ho z čarodějnictví. Bude ze mě zhrzená milenka a co udělám své sokyni v lásce, není nic jednoduššího, prohlásím ji za čarodějnici. Ještě štěstí, že příběh je z dob minulých. Z rozjetého vlaku se blbě vyskakuje. Winona Ryder byla pěkná bestie.(25.7.2009)