Čarodějky ze Salemu

• slovenský

Čarodejnice zo Salemu

Drama / Historický

USA, 1996, 124 min

Drama režiséra Nicholase Hytnera mě naprosto uchvátilo a nadchlo. Winona Ryder se ve své roli vyžívá natolik, až bych i já uvěřil v to, že je posedlá ďáblem. Daniel Day-Lewis je coby John Proctor takřka dokonale kladný a jeho procítěnost, zoufalství, ale i hrdost doslova tryská z filmového plátna. Sugestivní podání dramatického příběhu je opravdu jedinečné. Možná trochu přeháním ve vychvalování tohoto snímku, ale já ho beru za absolutní špičku.(26.7.2002)

Víte ... na rozdíl od praktik evropské inkvizice, které obyčejně vedly jen k jedinému možnému rozsudku - v Salemu přece jenom měli na výběr. Mohli se zachránit, pokud připustili, že je (pochopitelně proti jejich vůli) ovládá Ďábel ... pokud se patřičně káli - a následně projevili dobrou vůli navrátit se do stádečka poslušných věřících oveček. Škoda první poloviny, která je taková ... maličko teatrální, nicméně ve výsledku nijaká, neatmosférická, prvoplánová a bezemoční - protože když začne jít do tuhého, celkový dojem se výrazně vylepší. P.S.: 1) Vlastně jsem se vůbec nezměnili ... dokonce ani hony na čarodějnice neustaly, jen na sebe vzaly jinou podobu, když se převlékly do daleko sofistikovanějšího - a kultivovanějšího kabátku ... protože ... když se hledá, vždycky se najde nějaký vnější, popřípadě vnitřní nepřítel; 2) Ale na druhou stranu ... našinec si umí vždycky poradit. Když to tak vezmu ... kolem a okolo - a pokud půjdu do extrému ... kdyby za totožných podmínek započaly podobné bohulibé procesy na našem tuzemském dvorku jedenadvacátého století, byly by komplet celé Čechy i s Moravou plné kajícníků. Sice pocházíme z rebelského národa Mistra Jana Husa, ale taky se hrdě hlásíme k Jaroslavu Haškovi a k jeho Švejkovi. Kdo by šel v dnešní době dobrovolně na smrt ... pro svou pravdu, pro svou čest - a třeba i pro svou víru ... za krvežíznivého přihlížení vrtkavého, senzacechtivého, nevděčného, zmanipulovaného davu ?!?(23.6.2016)

Mám tři důvody (respektive tři herce) za které dávám čtyři hvězdy. První je Daniel Day - Lewis - ta postava je tak dobře napsaná (a samozřejmě zahraná), že jsem si do poslední chvíle nebyl jistý, co udělá. Druhý je Winona Ryder - tu jsem znal jen jako herečku, kterou obsazují převážně do kladných postav. Myslím, že nám má hodně co nabídnout, kdyby jí byla nabídnuta nějaká pořádná mrcha v jakémkoliv dramatu. Třetí a poslední důvod je Joan Allen - její zřejmě první role, ve které hraje vyloženě kladnou postavu. A to, že se jí zhostila perfektně, podtrhuje nominace na Oscara. Kdyby nebylo těchto tří herců, tak pochybuju, že bych našel důvod se na to podívat znovu. P. S. A na konci jsem se fakt zasmál, jenže to bylo vinou TV Prima. Protože jakmile byl záběr na lano (neřeknu, kdo na něm byl, ať nespoileruju) tak se objevilo "Další program" a tam film s názvem "Poprava". To mě fakt dostalo... :-)(1.8.2009)

Když jsem sledoval tento film, lomcoval mnou vztek, ale také jsem pociťoval zoufalství nad tím, jak jsou někteří ti lidé zaslepení. Je to film, který asi jen tak někoho nenechá jen chladně přihlížet. Když člověk sleduje tu příšernou bigotnost, má chuť tam vlítnout a dát jim pořádně přes hubu. Je to velmi dobrý film s výbornými hereckými výkony.(11.3.2007)

Jakého zla je schopen člověk, když ho může beztrestně páchat a ještě se zbavit všech, ketré nemá rád? Odpověď je v tomto snímku. Je sice pravdou, že církev umožnila řádění proti čarodějnicím, ale církev jsou lidé....lační, chtiví a ocení každou snahu očistit svět od plemene Ďáblova....jen když z toho něco kápne...(23.12.2010)

• - Daniel Day-Lewis se seznámil se svou ženou Rebeccou Miller při natáčení tohoto filmu. (viperblade)

• - Pro roli Mary Warren byla zvažována i Sarah Michelle Gellar. (viperblade)

• - V roce 1696 se všichni porotci ze salemského případu přiznali, že udělali chybu. Ironií osudu je, že se ospravedlňovali tím, že je k tomu ponoukal sám ďábel. (Petulka88)