Čarodějky ze Salemu

• slovenský

Čarodejnice zo Salemu

Drama / Historický

USA, 1996, 124 min

Drama u kterého jsem se místama musel smát. Srovnávat s Kladivem je podle mě namístě, zvlášť, když ho Kladivo rozcupákuje na plné čáře. Winona tady hraje největší čubku na světě, ale jejím kukadlům bych stejně odpustil všechno, jediný kdo mi vadil byl ten její kolektiv. Hrůza, hnus, k zblití, na ránu... Ale zpátky k filmu, v Salemu jsou dobří a neokoukaní herci, ale místama děj hraje moc na city a hlavně se z celého filmu dalo vytěžit mnohem víc. Třeba soudce byl měkejš, takový Boblig by s nima zatočil líp. 60%(16.10.2009)

• Phobia

Z mého hlediska dost nezáživný film, který disponuje kvalitním hereckým obsazením, solidním zpodobněním dobových reálií, dobrou myšlenkou, ba i ten příběh má svůj potenciál, ale nějak to na mě příliš nezapůsobilo. Sice jsem nesnášela ty prolhané kravky a litovala oběti vykonstruovaných procesů, nicméně proti "Kladivu na čarodějnice" to zkrátka nemá grády, nevyvolalo to zdaleka tak silné emoce. Dvě hvězdičky jsou nejspíš zbytečně příkrým hodnocením, vůbec mě však neláká si tenhle film zopakovat a třeba si opravit mínění... 49%(16.4.2009)

Dle mého názoru je hodnocení menší, než by si tento skvost zasloužil a už vůbec si nezaslouží být v modrých číslech. Příběh totiž dokáže vtáhnout (u mě dokonale). Poměrně dlouho jsem takto necítil s hlavní postavou v podání jak jinak než famózního Daniela Day-Lewise. Ten ani jiný být neumí. Zvlášť jeho závěrečné vystoupení bere dech. Pochválit však musím tentokrát i Winonu Ryder, která se své postavy svině zhostila bravurně až z ní šel strach. Nejvíce zarážející je ale fakt, že se něco takového vůbec mohlo stát. Ve středověku zkrátka věřili takovýmhle píčovinám a když si někdo usmyslel, že druhého obviní z čarodějnictví, ten druhý byl zkrátka v koncích ať už byla pravda jakákoliv. Měl dvě možnosti: buď lhát a přiznat se a odkroutit si pár dní/měsíců v chládku, nebo stát za pravdou, podstoupit mučení a být upálen. Tohle fungovat dnes, tak na zemi není 7miliard obyvatel!.(11.9.2012)

Nezapomenutelné! John Proctor: "Because it is my name! Because I cannot have another in my life! Because I lie and sign myself to lies! Because I am not worth the dust on the feet of them that hang! How may I live without my name? I have given you my soul; leave me my name!" ..."I say- I say- God is dead!"(2.11.2003)

Úspešná divadelná hra preklopená do tradične strihnutého filmu bez akéhokolvek režijného vkladu. Film nevyniká audiovizuálne, ale skvelými dialógmi (čo u divadelnej hry asi neprekvapí) a fantastickým hereckým ansáblom. Vládnu predovšetkým herci v záporných úlohách, ľadovo chladný sudca Paul Scofield a zákerná vypočítavá mrcha Winona Ryder, ktorej postava sa týmto radí k tým najodpornejším charakterom, aké som kedy videl. Daniel Day-Lewis v hlavnej úlohe spočiatku nevýrazný, zatláčaný do úzadia, ale v závere fantastický. Scénu "Because it's my name" zahral tak geniálne, že som ani nedýchal.(5.6.2016)

• - Věhlasný herec Daniel Day-Lewis (Až na krev, Gangy New Yorku) si kvůli sžití s postavou sám postavil dům, ve kterém pak ve filmu žije, jen s pomocí nástrojů, které se v té době používaly. V domě poté žil bez elektřiny a vody. (MadBigMax)

• - Pro roli Abigail Williams byly zvažovány herečky Melanie Lynskey, Drew Barrymore nebo Kirsten Dunst. Ostatně Kirsten všechny ohromila, byla přizvána i na kamerové zkoušky, jenže producent a režisér trvali na tom, že je příliš mladá. (viperblade)

• - Salem se jmenují tři města v USA. První dvě se nacházejí ve státech Illinois a Oregon. Salem, který se neblaze proslavil čarodějnickými procesy, leží ve státě Massachusetts. (Petulka88)