Čarodějky ze Salemu

• slovenský

Čarodejnice zo Salemu

Drama / Historický

USA, 1996, 124 min

Z tak silného s námětu, který navíc přilákal i jedno z nejlepších herců všech dob , se dalo vytěžit mnohem, mnohem víc. Čarodějky ze Salemu jsou průměrným snímkem, dle hry, kterou sám autor předělal do podoby scénáře http://www.imdb.com/name/nm0007186/. A bohužel neměl také štěstí jako třeba s http://www.csfd.cz/film/4086-pravidla-mostarny/ http://www.imdb.com/name/nm0410288/. Škoda, film nechává povětšinou diváka chladným, jen herecké výkony jsou důvodem, proč u Čarodějky ze Salemu ztratit dvě hodiny své kratinké existence v nekonečnosti.(1.12.2010)

Tenhle film miluju, kdybych měla místo v TOP 10, rozhodně by tam už byl. Vím, že má mnoho negativ, ale to, jak je zpracovaný, to jak vyznívá. Je fascinující. Sledovat tenhle film je vyčerpávající skoro stejně jako shlédnutí Kladiva na čarodějnice a právě to je podle mě klad. Člověk se dívá a jen žasne, co se to sakra s těma lidma děje. Trochu mi vadily rádoby romantické prvky, ale holt bez nich se už málokterý film obejde.(30.8.2008)

Úspešná divadelná hra preklopená do tradične strihnutého filmu bez akéhokolvek režijného vkladu. Film nevyniká audiovizuálne, ale skvelými dialógmi (čo u divadelnej hry asi neprekvapí) a fantastickým hereckým ansáblom. Vládnu predovšetkým herci v záporných úlohách, ľadovo chladný sudca Paul Scofield a zákerná vypočítavá mrcha Winona Ryder, ktorej postava sa týmto radí k tým najodpornejším charakterom, aké som kedy videl. Daniel Day-Lewis v hlavnej úlohe spočiatku nevýrazný, zatláčaný do úzadia, ale v závere fantastický. Scénu "Because it's my name" zahral tak geniálne, že som ani nedýchal.(5.6.2016)

Jakého zla je schopen člověk, když ho může beztrestně páchat a ještě se zbavit všech, ketré nemá rád? Odpověď je v tomto snímku. Je sice pravdou, že církev umožnila řádění proti čarodějnicím, ale církev jsou lidé....lační, chtiví a ocení každou snahu očistit svět od plemene Ďáblova....jen když z toho něco kápne...(23.12.2010)

Zatímco velkolosinské katolické justiční vraždy (čarodějnické procesy) nejsou ve veřejném povědomí neznámy, o jejich protestantských protějšcích na soumraku středověku je známo podstatně méně. Ještě více to platí o bigotním osadnickém prostředí vznikající Nové Anglie. Perfektní rekonstrukce procesů, byť ne zcela prosta některých kasovních zrcátek, dokazuje jedno: hloupost, která se snoubí s krutostí a zavilostí, doslova nezná hranic. A škody, které tropí, i následky, jež po sobě zanechává, nemají daleko k živelným pohromám. Bylo by dobré, kdyby druhý program České televize někdy přehrál obě dvě filmové adaptace, starší i novější, a doplnil je diskusí pozvaných odborníků. Filmy i týmy jejich tvůrců by tím divácky mohli jen získat.(15.3.2008)

• - Pro roli Abigail Williams byly zvažovány herečky Melanie Lynskey, Drew Barrymore nebo Kirsten Dunst. Ostatně Kirsten všechny ohromila, byla přizvána i na kamerové zkoušky, jenže producent a režisér trvali na tom, že je příliš mladá. (viperblade)

• - Poslední film Paula Scofielda. (viperblade)

• - Věhlasný herec Daniel Day-Lewis (Až na krev, Gangy New Yorku) si kvůli sžití s postavou sám postavil dům, ve kterém pak ve filmu žije, jen s pomocí nástrojů, které se v té době používaly. V domě poté žil bez elektřiny a vody. (MadBigMax)