Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Akční drama o dvou mužích, pro které vítězství v souboji znamená různé věci. Max Suba se vrací po dvaceti letech z vězení. Obtížně shání zaměstnání. Nakonec je přijat do šermířské školy mistra Villarda. Ten na žáky působí nejen výjimečností svého umění, ale i tvrdostí a bezohledností. Suba je jiný šerm pro něj neznamená jen boj o vítězství, ale i životní filozofii. Mezi oběma mistry lze od začátku pozorovat napětí, které má kořeny v dávné minulosti. Je jasné, že jednoho dne Villard se Subou vybojují zápas na život a na smrt. Přežije jen jeden, nebo nakonec zvítězí rozum a odpuštění? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Eric Roberts je starší brat herečky Julie Robertsovej. Na rozdiel od nej však nikdy nepatril medzi žiarivé hollywoodske hviezdy. Eric sa počas svojej kariéry objavoval takmer výhradne len v nízkorozpočtových, béčkových filmoch. Natočil ich poriadnú kopu. V jednom z takýchto titulov si zahral aj v roku 1991. V titule "Tajomstvo meča" (By the Sword) stvárnil postavu majstra Alexandra Villarda, sebavedomého majiteľa prestížnej šermiarskej školy. Táto netradičná športová dráma mi prišla celkom vhod. Zaujímavý, originálny snímok. *** ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Maly film s jednoduchou zapletkou odohravajuci sa po väcsinu casu v jednej miestnosti a pritom to funguje na jednotku. Na dobu vzniku to ide netradicne do hlbky a nejedna sa o prizemne becko ale klasicku sportovu dramu. Najviac sa mi paci Robertsova rozporuplna postava u ktorej do konca nevieme, ci sa z neho nestane zaporak. Nastastie zakoncenie filmu je dokonale vyvazene. Bolo velmi uspokojuce sledovat Robertsa ako sa snazi este hrat a nielen zarabat na najom ako to bohuzial robi dnes. V druhej hlavnej ulohe ako Robertsov super tu exceluje F. Murray Abraham. Mam ho zafixovaneho ako predstavitela zaporakov, takze ako kladny hrdina pôsobi prekvapivo uveritelne a sympaticky. Ostatne postavy su len figurky do poctu. Skoda, ze je to take kratke. Kludne to mohlo mat o 20 minut viac, aby ustredne duo dostalo moznost este viac vyniknut. 7/10. ()

Reklama

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

2,5*, protože to skončilo příliš rychle, příliš jednoduše, bez nějakého postupně gradujícího vyvrcholení, klidně 20-30 minut navíc by neuškodilo. Vlastně na jakoby "první díl ze dvou" to nebylo špatné, mělo to náběh a pak to prostě zakoplo. Jeden z velice mála filmů, kdy se nikdy nedozvíte pravé jméno hlavní postavy. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Kdybych byl šermíř, asi by se mi to líbilo. Filmů ze sportovního prostředí bojových sportů protkaných filosofickou abecedou jsou spousty. Pokud je smyslem takového snímku předvést sportovní výkony, pak tento film své poslání plní. Jinak je to ale jenom chuťově nevýrazná omáčka s bramborem. ()

Faustka 

všechny recenze uživatele

Děj prostý, prostředí netradiční. F. Murray Abraham a Eric Roberts jsou obdařeni lstivostí i ladností levharta, chvílemi se ladně vznáší. Svist kordů a fleretů připomíná zpěv sirén - zvuk mému uchu lahodící. V By the Sword nalézám tedy víc, než jen přehlídku šermířského umění - jasně patrnou poctu nesmrtelnému rytířství. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Natáčelo se od 3. září do 4. října 1990 v New York City (New York, USA). (GASTON73)

Reklama

Reklama