poster

Tajemství meče

 • anglický

  By the Sword

 • slovenský

  Tajomstvo meča

Drama / Sportovní

USA, 1991, 87 min

Režie:

Jeremy Kagan

Kamera:

Arthur Albert

Hudba:

Bill Conti

Střih:

David Holden

Scénografie:

Gary Frutkoff

Kostýmy:

Susan Nininger
(další profese)
 • Faustka
  ****

  Děj prostý, prostředí netradiční. F. Murray Abraham a Eric Roberts jsou obdařeni lstivostí i ladností levharta, chvílemi se ladně vznáší. Svist kordů a fleretů připomíná zpěv sirén - zvuk mému uchu lahodící. V By the Sword nalézám tedy víc, než jen přehlídku šermířského umění - jasně patrnou poctu nesmrtelnému rytířství.(2.1.2012)

 • MartinezZ
  ***

  2,5*, protože to skončilo příliš rychle, příliš jednoduše, bez nějakého postupně gradujícího vyvrcholení, klidně 20-30 minut navíc by neuškodilo. Vlastně na jakoby "první díl ze dvou" to nebylo špatné, mělo to náběh a pak to prostě zakoplo. Jeden z velice mála filmů, kdy se nikdy nedozvíte pravé jméno hlavní postavy.(27.10.2011)

 • Courtemanche
  ****

  Hned po filmu Ambulance (1990) další vynikající film s Eric Roberts. A ten jeho výkon! Takhle si představuji herce! Spolu s F. Murray Abrahamem a s režisérem Kaganem s citem podaný šermířský příběh, všeobecně řečeno vysoce podhodnocen, protože jednoznačně patří mezi nejlepších. Za ty procenta může pro většinu diváků nepříliš zajímavý námět, anebo divák který není zvědavý na film ale chce vidět spíš větší haló, jinak ale bez chyb. Ze začátku malilinko cítit to ,,B,, ale lehce se dá na to zapomenout.(16.5.2017)

 • smrtubohem
  *****

  Výbornej a jedinečnej snímek o sportovním šermu. Žádný béčko, jen neprávem opomíjenej a zastrčenej film, jehož nízký rozpočet přeci nutně neznamená nekvalitu! Dobrá zápletka - postupné rozuzlování konfliktu a minulosti obou trenérů, střet trenérského dobra a zla, rivalita mezi mladými šermíři, snaha docílit vítězství čestně nebo za každou cenu, obtížný návrat pana Suby do normálního života, navazování partnerských vztahů, záběry z tréninku, škola šermu, nic tu nechybí !!! Z pohledu trenéra šermu zde spatřuji několik krásných momentů. Fungující přístup zlého a nekopromisního maestra Villarda, který jde pevně za svým cílem a chystá své nejlepší žáky na mistrovství, zatímco pan Suba, někdejší mistr, se začíná prokousávat od nesmělého ometáka k údržbáři, pomocnému trenérovi a nakonec dojde až na pomyslný vrchol. Suba se navrací do života, občas trochu těžkopádně, ale cílevědomě. Když dostane možnost učit své první žáky, nikdo mu nevěří a jeho autorita je na bodě nula, nekonformní prvky ve výuce však jsou účinné a na mistrovství se nakonec setkávají žáci obou dvou znepřátelených trenérů v nelítostné bitvě o prestiž a vítězsví. Zprvu nejasná minulost se vysvětlí a nakonec vše směřuje k řádně silnému závěru. Abych jen nechválil, film má i své mouchy, v tréninku se např. mísí všechny zbraně(kord, fleret, šavle)dohromady a to nepůsobí příliš profesionálně, má to zbytečně krátkou stopáž, ocenil bych tak 20 minut navíc, v nichž by tvůrci přiblížili tento sport širší veřejnosti - jistě se to dalo zvládnout a snímek by se stal mnohem populárnějším. Protože je u nás šerm provozován v malém měřítku, nedivím se ani tomu, že film nikdo nezná, ani komentářům lidí, z nichž většina nemůže posoudit jeho pravé kvality. Pokud se někdo zabývá tenisem a sleduje tenhle film o šermu v naději, že mu bude nějak obzvlášť imponovat, tak je hlupák nebo naivka. Tajemství meče je sportovní drama, takže pokud se v tom člověk snaží najít něco dalšího, ať na to raději vůbec nekouká. Naopak, kdo by se chtěl šermem více zaobírat, nechť navštíví stránku českého šermířského svazu http://czechfencing.com a propadne tomuto skvělému, ale náročnému sportu.(7.2.2009)

 • Hapretor
  ***

  Tak konečně jsem viděl film, kde hraje Eric Roberts a neni to hovadina. I když mi celou dobu ucházel hlavní motiv postavy F. M. Abrahama, je to záživné a bylo zajímavé koukat, jak ladně Roberts šermuje, i ostatní. Děj jsem si sice představoval jinak, ale záživné to bylo. Jen mohli vystříhat ty milostné pletky - ty byly zcela zbytečné z hlediska děje.(19.11.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace