• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie / Francie, 1999, 97 min

Moc dobrej Cronenberg, kterej se tady zaplať pánbuh drží s úlety celkem při zemi, i když o rozruch je ve scénáři také slušně postaráno už jen samotným námětem. Jedná se o vizionářský výlet do světa her a herních konsolí (samožřejmě zohledněno rokem 1999). Dost otřesně hrající Jennifer Jason Leigh vyvine úplně novou a převratnou platformu hraní, která hráče uvrhne do paraleního světa, jenž je tak reálný, že hráči potom hrozí neschopnost rozpoznávání reality, což zajisté může vést až k šílenství. Film obsahuje pár dosti gore, možná až splatter efektů, není však ani náhodou hororem, i když je schopen si vybudovat slušnou atmosféru. Hodně překvapený jsem byl při prvním testování hry, kdy vyobrazení herního světa bylo pro mne velkým překvapením. Mně se tohle hodně líbilo, plnou palbu nedávám kvůli minoritním chybkám a celkovému porovnání s další režisérovou tvorbou. Řekl bych, že se na eXistenZ hodně díval pan Nolan a nechal se i inspirovat pro svůj Inception, stejně jako Cronenberg mohl pokukovat po Kathryn Bibelow. 85%(25.11.2013)

Úchylárna až do morku kostí. V ději sem se zamotal stejně jako pavouk začátečník ve své pavučině. David umí udělat filmy co místo myslí hýbou žaludkem a když už ultra žaludkem nehýbou, mysl tápe. Filmu nelze upřít pukus o originalitu, ta tam rozhodně je. Spíš jde o celkovou působivost no a právě tady mi eXistenZ přijde trochu lacině udělaný. Tři možná čtyři dějové roviny, jeden přístroj jež mozek hlavních hrdinů uvede do jakési virtuální reality, ze které se dostávají, ale vy posléze zjišťujete že to předešlé byla jen virtuální realita ve virtuální realitě. Zní to šíleně, ale z mojí hlavy tohle není. Výběr herců myslím nezklamal, Jude Law se své role zhostil s vervou sobě vlastní. Když by se ve zpracování pohrabal jak David tak scénárista, mohlo to být o hvězdičku víc, protože si myslím, že tohle není typ filmu na plný počet. Doporučuju shlédnout v době kdy je vaše mysl ještě lehce aktivní, páč jinak by se mohlo stát, že prd pochopíte stejně jako napoprvé já.(24.6.2004)

"Everything is so dirty, absurd, grotesque." Esenciálny Cronenberg, ktorý strašne rýchlo ubehne, ako to už býva so všetkým dobrým. Virtualita nahrádza realitu, pudová posadnutosť hrou sex, herný charakter skutočné vlastnosti... V roku 1999 nebol natočený len jeden Matrix! Videné v rámci Season Challenge Tour (týždeň so sci-fi filmom).(16.8.2015)

Nebýt toho poměrně nudného vykreslení děje, bylo by toto dílo výtečné. Samotný nápad sice není až tak originální, ale přesto není běžné setkávat se ve filmech s takhle ostrou kritikou her (i když ne každý to asi bere jako kritiku). Herecké výkony jsou skvělé. Pro mě však naprosto nejlepší na celém filmu byla podmanivá hudba Howarda Shora. 6/10(26.11.2007)

Psychedelicko-paranoidně-schizofrenní zážitek, totálně mimo mainstream publikum. Prostě Cronenbergův sarkasmus zaobalený do nechuťáren na entou jen tak někomu nesedne. Mě jo - proč? Inu eXistenZ je prostě nejčernohumornější sci-fi film co znám. Jsem ráda, že film neběžel v kinech, jelikož šikovní distributoři by z něj udělali - i přes diametrálně odlišné anti-tech humánní tělesné poselství- jen "druhý Matrix", což fakt není, není a není a není ... 90%(3.2.2003)

• - V úvodnej scéne, kde sa predstavuje hra "eXistenZ", prichádza do miestnosti oneskorenec, ktorý má v pláne spáchať na autorku hry atentát. Na jeho identifikačnej karte, ktorú si necháva oskenovať, sa na spodku nachádza riadok textu, ktorý je písaný v starovekej babylončine. (r3plicator)

• - Film eXistenZ (1999) premiérovo produkovala britská filmovo - divadelná spoločnosť Natural Nylon. Tú oficiálne založili v roku 1997 Jude Law, Sadie Frost, Jonny Lee Miller, Ewan McGregor, Sean Pertwee, Damon Bryant, Bradley Adams a Geoff Deehan. (Anetulicek)

• - Přestože Cronenbergova díla nikdy nebyla zárukou finančního úspěchu, nenajdeme v jeho filmografii větší propadák než eXistenZ, který nepokryl zisky z tržeb své patnáctimilionové náklady ani z pětiny. (Zdroj: Letní filmová škola)