• Kanada

• Irsko

• Japonsko

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie / Francie, 1999, 97 min

Hry hraji poměrně často a proto jsem se těšil na herní výlet od pana Cronenberga a za sebe můžu říct že co slizkosti se týče tak Cronenberg vyhrál na plné čáře. Příběh ač ze začátku dost jednoduchý se postupem času tak neuvěřitelně zamotává že jsem měl co dělat abych to pobíral a závěrečnej twist byl parádní. Law kterýho jsem nikdy nijak nemusel ukázal že zahrál postavu dokonale, ostatní herci byly taky výborní a Dafoe byl démonickej. Pár scén a samotná herní konzola byla neuvěřitelně nechutná a scéna v restauraci působila správně "sleazy". Cronenbergovy filmy vyloženě nevyhledávám a jeho nejlepší kousky jsem viděl a tohle je jeho 2 nejlepší film.(22.12.2012)

• Hrabka

Vcelku zajímavá sci-fi tématika o jakýchsi virtuálních herních světech, ale to zpracování, to zpracování... Fakt mi to přišlo místy hrozně přiblble natočený s celou řadou takových divných momentů, co to prostě kazily. I ta storka byla taková divná. Takže dvě hvězdy za nápad, ten zbytek stál za prd. 50%(10.5.2013)

• novoten

Co když už nejsme ve hře? Tak dobrý nápad v tak zmateném scénáři. Sci-fi o virtuálních realitách dostává od prvních minut dosti brutální ránu do slabin, když se Cronenberg nevyvaruje všelijakých nechutností nebo neznámých slizkých tvorů (či předmětů) a svou nepostradatelnou bizarností je tentokrát zoufale směšný. Zmatenost celého příběhu se pak nejvýrazněji ukáže v samotném finále, které přechází z překombinovanosti do sympatické satiry a zpět.(23.5.2008)

Po 10 minútach, najmä pri čvachtajúcej rôsolovitej "konzole" pripomínajúcej vyholeného HopHopa a pripojenej priamo na miechu, si hovorim: "Tak toto hádam nie" :-) Ale po aklimatizácii sa na niektoré "zvláštnosti" som si tú hru s viacnásobnými virtuálnymi realitami celkom užíval. Najmä "zamŕzanie" postáv v hre... ;) Prekvapivý záver ma utvrdil v presvedčení, že aj nízkorzpočtové filmy majú svoje čaro. 7.5/10(29.9.2005)

• Terva

eXistenZ není jen hra, je to nový herní systém........ Pár věcí je tu povedených. Například taška ve tvaru lyžařské boty je povedená. Zvláštní jsou i herní konzole - jsou prostě humusácky dokonalé. Vlastně dobrým nápadem je i biologická zbraň. CITÁT - Copak teď zubaři fušují do zbrojního průmyslu?........ Co mě ale celkem dostalo je desátá minuta. Jízda autem, kde je krajina promítaná na plátno je až moc do očí bijící. To je hodně zastaralá triková technika. Teda čekal jsem strhující akční drama alá Matrix nebo Tron, ale po hodině čumění, jsem zjistil, že se neskonale....nudím. Pár dobrých technických nápadů však samotný příběh nezachrání. CITÁT - Mám nutkání tady někoho zabít............(2.11.2014)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Keď Kiri a jeho asistent opravujú Allegrino hracie zariadenie, Kiri hovorí "Köszönöm, köszönöm, köszönöm," čo je v maďarčine "Ďakujem, ďakujem, ďakujem." (r3plicator)

• - Dvaja z producentov filmu sú Maďari, preto nemusí byť náhodou veľkosť písmen v jeho názve. Medzi veľkými X a Z vzniká slovo "isten", čo po maďarsky znamená "boh". (r3plicator)