• Kanada

• Irsko

• Japonsko

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie / Francie, 1999, 97 min

Nebýt toho poměrně nudného vykreslení děje, bylo by toto dílo výtečné. Samotný nápad sice není až tak originální, ale přesto není běžné setkávat se ve filmech s takhle ostrou kritikou her (i když ne každý to asi bere jako kritiku). Herecké výkony jsou skvělé. Pro mě však naprosto nejlepší na celém filmu byla podmanivá hudba Howarda Shora. 6/10(26.11.2007)

Je to nadpriemerný akčný sci-fi thriller od Davida Cronenberga. Má dosť dobrý príbeh o úspešnej programátorke počítačových hier a zamestnancovi spoločnosti, ktorí pri prezentácii jej najnovšej hry, ktorá má byť úplnou revolúciou v odbore čelia atentátnikovi, ale podarí sa im uniknúť. Na ceste musia spojiť svoje sily a využiť hru, aby celú situáciu zachránili, no kvôli jej prepracovanosti majú postupne čím väčší problém uvedomovať si, čo je stále reálne a čo už len hra. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj lepšie. Podobný typ zápletky mám rád, vždy ponúkajú slušný potenciál, či už ako dynamický akčný thriller, ale hlavne po stránke nápaditosti a prístupu k jednotlivým realitám, ale v tomto prípade mám z toho skôr také vlažnejšie pocity. Kladov je tu dosť, obe postavy mi sadli, takže som im fandil, tempo je po celý čas úplne ideálne, vďaka čomu sa na to po celý čas dá bez problémv pozerať, no hlavne oceňujem celý ten prístup ku konzolám, hrám a podobne, čo mi prišlo dosť originálne a vďaka tomu to pôsobí tak správne úchylne. Ale zároveň som mal pocit, akoby tvorcovia všetky svoje nápady použili len na túto oblasť, inak mi dej príde až moc jednotvárny, tu je tých lepších nápadov minimum a navyše som po celý čas neveril tej údajnej výnimočnosti hry, lebo takýto postup v hre mi príde až moc nezaujímavý. No záver mi celkom sadol, aj keď tiež nie je originálny. Takže pozerá sa na to celkom dobre, len jednoducho v priebehu ma omnoho viac zaujímalo, s akým prídu ďalším nápadom ohľadom konzol, než samotný dej a to je predsa len trochu problém. Inak o nejakej akcii sa tu moc hovoriť nedá, tu sa jedná skôr len o pár zanedbateľných maličkostí. Herecké obsadenie je na tom dobre, sympatické hlavné duo Jude Law a Jennifer Jason Leigh a z vedľajších postáv potešia hlavne Willem Dafoe a Ian Holm. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, David Cronenberg má svoj štýl, ktorý mi sedí, ale s týmto scenárom sa už z toho viac získať nedalo. Takže lepšie hodnotenie dať nemôžem, k tomu by som potreboval o niečo zaujímavejší dej, ale aj tak je eXistenZ dostatočne zaujímavý film, ktorý sa rozhodne pozrieť oplatí a hlavne fanúšikom tohto režiséra. 65%(6.5.2014)

Cronenberg ve své největší parádě!! Film jsem viděl až po devíti letech od jeho vzniku, takže po všech dílech Matrixu a filmů podobných témat. Na Cronenberga jsem si nikdy nedokázal udělat nějaký ucelený názor, ovšem nejmíň polovina jeho známých filmů jsou prostě neuvěřitelné. eXistenZ patří rozhodně k nim, film mne vtáhl a dostal okamžitě od začátku. Atmosféra, prostředí, výtvarná stránka, úžasné herecké výkony dvojice hrdinů Leigh a Law!!! Prostě naprostý herecký a filmový scifi koncert, okořeněný tradičními Cronenbergovými nechutnostmi, brutalitkami a jeho snad i úchylkou zobrazovat propojení živých a mrtvých tkání a živočichů, tvorů a podobných potvor a metamorfóz ... Film mi přišel jako taková nová verze úžasného Cronenbergova Videodromu z roku 1982, kde se ovšem divák ke konci filmu již naprosto ztrácí. Tady tomu tak u mne právě nebylo, Cronenberg drží laťku svého halucinogenního světa a reality v podstatě dobře na uzdě. Celý film mi přišel někde v hranicích filmů "Total Reccal", "Videodrome" a "Matrix 1". Úžasný snímek, ale bohužel mne trochu zklamal závěr fillmu. Pro mne příliš předvídatelný (asi s ohledem na dobu shlédnutí) a málo šokující, během filmu jsem stále čekal větší pecku. Proto to není za plný počet.(1.4.2008)

• Pluhy

Jsem fanoušek počítačových her, ale tuhle bych si ani za boha nezahrál. Vítejte v absurdní představě Davida Cronenberga o převratné hře budoucnosti. Provázet vás bude její prográmatorka a nekompatibilní Jude Law. Námět snímku je velmi zajímavý jen mi zde nesedí ty typické Cronenbergovi psychadelické serepetičky na každém kroku. Zbraň z rybích kostí a organický playstation působí až přehnaně absurdně. Z počátku jsem se dost nudil ale časem se příběhová linka trochu zamotává a závěr snímku je zábavný a poutavý. Bohužel to nezachraňuje předešlé pasáže, které jsou trochu pasé.(22.2.2011)

Po prvním zhlédnutí jsem měl pocit, že vynikající námět nebyl plně vytěžen, střed filmu za atmosferickým začátkem a vygradovaným koncem očividně zaostával a ani celková béčková nátura filmu příliš nepomohla. Nicméně po bližším seznámením se s Cronenbergem jsem při druhé projekci procitnul a dokázal ocenit jeho bizarní nápady, "nechutné" zpracování i skrytý, podivně erotický náboj. eXistenZ jsou filmem typickým pro jeho styl, možná se nedočkáme podnětného filozofování nad pomíjivostí reality ani existencionálních myšlenek ala Matrix, ale zajímavého sci-fi filmu alespoň trochu si pohrávajícího s divákem, ano. 7/10(20.3.2008)

• - Přestože Cronenbergova díla nikdy nebyla zárukou finančního úspěchu, nenajdeme v jeho filmografii větší propadák než eXistenZ, který nepokryl zisky z tržeb své patnáctimilionové náklady ani z pětiny. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - V úvodnej scéne, kde sa predstavuje hra "eXistenZ", prichádza do miestnosti oneskorenec, ktorý má v pláne spáchať na autorku hry atentát. Na jeho identifikačnej karte, ktorú si necháva oskenovať, sa na spodku nachádza riadok textu, ktorý je písaný v starovekej babylončine. (r3plicator)

• - Film eXistenZ (1999) premiérovo produkovala britská filmovo - divadelná spoločnosť Natural Nylon. Tú oficiálne založili v roku 1997 Jude Law, Sadie Frost, Jonny Lee Miller, Ewan McGregor, Sean Pertwee, Damon Bryant, Bradley Adams a Geoff Deehan. (Anetulicek)