• Kanada

• Irsko

• Japonsko

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie / Francie, 1999, 97 min

Jeli jste někdy ve výtahu, kde byla dvě zrcadla proti sobě a viděli jste v nich svůj odraz tak stokrát až se vzdaloval do neviditelné podoby? Tak přesně takhle působí eXistenZ, protože jeho postavy se připojí do hry, kde se zase připojí do hry až pomalu ztrácí svojí osobnost. K tomu používají konzoly, která vypadá jako genitálie nějaké velryby a já bych jí spíš použil při otravě alkoholem na zvracení než na hraní her. Všem je jasné, že když na režisérské stoličce seděl David Cronenberg, tak konzole nejsou jedinými nechutnostmi (vnitřnosti, prostřílené hlavy) ve filmu. eXistenZ mohl být velice chytrý film, který má sice skvělý námět, ale je zabit tupým scénářem. Film nás varuje před nebezpečím virtuální reality, ve které se můžeme ztratit a trávit zde více času než ve skutečnosti. Když si uvědomím, že se již dnes v Koreji otevírají kliniky pro závislé hráče, tak je toto téma velice aktuální. Třeba si jednou svoje Segy, Playstationy a Nintenda budeme taky strkat do páteře.Podobné filmy: Třinácté patro (1999)(3.8.2007)

• Terva

eXistenZ není jen hra, je to nový herní systém........ Pár věcí je tu povedených. Například taška ve tvaru lyžařské boty je povedená. Zvláštní jsou i herní konzole - jsou prostě humusácky dokonalé. Vlastně dobrým nápadem je i biologická zbraň. CITÁT - Copak teď zubaři fušují do zbrojního průmyslu?........ Co mě ale celkem dostalo je desátá minuta. Jízda autem, kde je krajina promítaná na plátno je až moc do očí bijící. To je hodně zastaralá triková technika. Teda čekal jsem strhující akční drama alá Matrix nebo Tron, ale po hodině čumění, jsem zjistil, že se neskonale....nudím. Pár dobrých technických nápadů však samotný příběh nezachrání. CITÁT - Mám nutkání tady někoho zabít............(2.11.2014)

Snímek nutící k přemýšlení? Vážně? Ani náhodou. Parádní stylová psina z doby, kdy ještě Cronenberg nebyl usedlý pán. Rozmáchlá šílenost prskající nápady v jakýchkoliv slizkých patvarech. Uznávám, že jsem taktéž první třetinu přemýšlel, jestli to tvůrci mysleli vážně, ale v momentě, kdy jsem toto uvažování opustil, jsem si začal eXistenZ užívat. Vtipná, stylová jízda. Je úplně jedno, kdy se co stane, hlavně, aby se něco dělo. Tenhle film mi přinesl pes a poslintal ho.(2.6.2012)

Pěkně zamotáná záležitost, ale fakt až neskutečně originálně zpracovaná a herecky výborně zahraná. Jude Law byl skvělej a Jennifer Jason Leight taky výborná, ale k tomu tady byla ještě fakt nehorázně krásná, to sem teda čuměl, sem jí vůbec nepoznal. Škoda akorát tý poslední půlhodiny, která byla trošku překombinovaná, ale to bylo nutný, aby se to zase dalo výborně zakončit, takže nakonec spokojenost, ale určitě to neni film ,kterej by se líbil všem(12.8.2007)

Celý film je založen na myšlence mísení různých realit, takže si divák během celého filmu nemůže být vůbec jistý, jestli to, co sleduje, je skutečnst, nebo další herní prostředí.Podobné schema nalezneme třeba i v Matrixu.Naše skutečná realita je zpochybněna na úkor jiného, paralelního světa, který je v mnoha ohledech lepší,pohodlnější a zábavnější než naš "skutečný". Zatímco v Matrixu jsou ale jasně daná pravidla, která sice působí dosti nezvykle, ale vycházejí z naší, řekl bych hmatatelné přítomnosti, v Existenz tento nový svět/světy stojí na pravidlech vycházejících spíš z lidského podvědomí. Ještě nikdy jsem asi ve filmu neviděl takovýto příběh. Příběh, který žije ve vlastním světě, který má s tím naším určité styčné body, ale přitom je pro nás na první pohled těžko pochopitelný... pistole střílející zuby.. biologické herní konzole... sloty, které se musí nalubrikovat než se do nich zastčí jack zakončující pupeční šňůru...To všechno jsou svým způsobem běžné atributy sci-fi. Tady se s nimi ale zachází naprosto běžně, aniž by se něco vysvětlovalo, tedy alespoň ze začátku. A právě v tom tkví největší problém tohoto filmu. Je to, jako by se mimozemšťan koukal třeba na Pobřežní hlídku. Nikdo mu v seriálu nevysvětlí, co je to oranžové, s čím Mitch běhá po pláži. Pomalu mu to sice začne docházet, ale bude se spíš nudit, protože se kouká na věci, které nikdy neviděl - u něj na planetě nemají vodu...A tak nějak vidím eXistenz. Na jednu stranu sympaticky neotřele pojatý film, na stranu druhou mě nebaví sledovat deprese hrdinů, když si nedokážu ani z části představit, co vlastně cítí...(12.6.2004)

• - Film eXistenZ (1999) premiérovo produkovala britská filmovo - divadelná spoločnosť Natural Nylon. Tú oficiálne založili v roku 1997 Jude Law, Sadie Frost, Jonny Lee Miller, Ewan McGregor, Sean Pertwee, Damon Bryant, Bradley Adams a Geoff Deehan. (Anetulicek)

• - Přestože Cronenbergova díla nikdy nebyla zárukou finančního úspěchu, nenajdeme v jeho filmografii větší propadák než eXistenZ, který nepokryl zisky z tržeb své patnáctimilionové náklady ani z pětiny. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)