La Vie et la passion de Jésus Christ

• USA Life and Passion of Christ (více)

Film v chronologickém pořadí popisuje osud Ježíše: Zvěstování jeho příchodu, narození, dospívání, život a skutky, utrpení a smrt, zmrtvýchvstání a nanebevzetí. Každý mezititulek je úvodem k dalšímu příběhu z Ježíšova života. (wero1000)

majo25

Asi prvé spracovanie Ježišovho príbehu. Ktoré je vzhľadom na rok vzniku samozrejme veľmi naivné a divák to musí mať na zreteli. Páčili sa mi ale kulisy, ktoré boli ručne kolorované. Taktiež triky museli byť v čase vzniku premakané. Bez zvuku to však nejde a na "pravého" zfilmovaného Ježiša si museli diváci ešte počkať. Tento epizoidný snímok bol však predkrmom. ()

LuiCJ

Tento film je zaujímavý po viacerých stránkach. Pápež Ján Pavol II. ho zaradil na zoznam 45 "úžasných filmov" v kategórii Náboženstvo. A myslím si, že urobil dobre. Aj keď Ježišov život je tu príbehovo veľmi stručne a trochu naivne zobrazený, umelecké spracovanie, kulisy a efekty sú na tú dobu úžasné. Chýbajú tomu však herecké výkony a emócie. Jedná sa čisto len o zobrazenie Ježišovho života a skutkov. Taktiež, sú tu iba dva či tri detaily na tváre postáv. Celý snímok je natočený v celku. Pozoruhodné je aj spracovanie a vyobrazenie budov. Keď niečo Ježiš robí vo vnútri budovy alebo stavby, nie je tam žiaden záber z vnútra stavby. Namiesto toho sa na takmer každej budove nachádza prierez do vnútra. Chcel by som podotknúť, že vo filme sa vyskytuje taký menší easter egg. Asi na každom druhom zábere je možné si všimnút znak kohúta. To odkazuje na pôvod snímku - Francúzsko. Pre mňa osobne to je zaujímavý film, avšak hudba, zvuk a nejaké emocionálnejšie herecké výkony tomu chýbajú. ()

Marek1991

Na svoju dobu asi jedno z najdlhších diel, ak nie najdlhšie svojej doby. Má síce mnoho vynechaného, tiež mnoho nepresností, ak poznáte Bibliu, no to, že sa jedná o výnimočné dielo herecky, umelecky a s poučením, či proste odkazom do našich životov už kvôli príbehu, ktorý spracovali, tak to nepochybujem. Akurát si myslím, že pri niektorých diela je lepšie počkať, nechať ich príbehy na pokoji, až kým nepríde niečo, čo ich dokonalejšie vystihne. Toto je ten prípad, ak si chcete niečo z Ježišovho života zobrať, tento film bol málo, no na predstavenie vo svojej dobe tým, ktorí o tom všetkom okolo veľa nevedeli, to mohlo byť zaujímavé a inšpiratívne. Ono sa to aj dá pozerať, nuda to až taká nie je. Pre mňa významnejšie dielo než napríklad Veľká vlaková lúpež. ()

Radko

Niekoľko informácií v medzititulkoch bohato stačí (aj nábožensky vlažným laikom) na pochopenie pôsobenia Ježiša Krista na zemi. Zvyšok obstarávajú kolorované obrazy, herci a dobovo viac než obstojné triky. Rôzni neskorší seriáloví naťahovači novozákoných epizód by sa mohli na tomto príklade poučiť ako vyvážene skomprimovať do necelej trištvrtehodiny celú Ježišovu životnú púť. Nie nadarmo práve tento film zahajuje sekciu Náboženstvo Vatikánskeho zoznamu tzv. veľkých filmov. ()

Anderton

Najvačší príbeh všetkých čias, resp. legenda, bola samozrejme jedna z prvých kandidátov na natočenie v novom revolučnom médiu. Treba uznať, že dvaja režiséri odviedli precíznu prácu a dodali svojmu filmu svojskú, kúzeľnú atmosféru. Tým sa podľa mňa priblížili viac k Meliesovej odnoži kinematografie, keďže sa jedná o akési prvé výrazné dlhšie fantasy s nadprirodzenými prvkami. Dnešný (a možno aj dobový) divák bude mať (mal) pocit, že sleduje divadelnú scénu, kde sa mení iba pozadie. Jeho oko je však kamera. Film je sledom kratších statických sekvencií, ktoré chronologicky zobrazujú život a skutky Ježiša, ktorého predstaviteľ je snáď jedinou objektívnou vadou tohoto dôležitého pionierskeho diela kinematografie. ()

• Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)
  • Během produkce byla použita první mechanická kolorovací metoda Pathéchrome filmového studia Pathé Frères z roku 1903. Používaly se sady šablon, přes které se tiskly jednotlivé barvy. Že se jednalo o metodu náročnou dokazuje i to, že firma kolem roku 1910 zaměstnávala ve své továrně ve Vincennes přes 400 šablonářek. (wero1000)