Kalvárie

(festivalový název)
  • Belgie Calvaire (více)

Marc Stevens je hezký, mladý zpěvák, který cestuje svým Vanem od města k městu. Bohužel uprostřed lesa se mu pokazí auto. Pozdě v noci, za nepřestávajícího déště nemoudře poslechne radu Belga Boryse a vydá se do hotelu majitele Paula Bartela. Na začátku se zdá být majitel mílým a samotným člověkem, ale později se projeví jeho psychopatické stránky. Nabízí Markovi pomoc v nápravě auta. Zpěváka už znepokojuje při procházce lesem pohled na vesničany znásilňující prase. Jeho obavy jsou na místě. Bartel zničí jeho auto, omámí ho... a tady začíná Markova noční můra. Noční můra, která se skládá ze svázání, skalpovacích elementů, ukřižování a znásilnění... (LIVINGDEAD)

Rob Roy

Chápu dobrá i špatná hodnocení, tohle může být i pro fanoušky exploitationu dost nedivácká záležitost. Rozhodně nejde o detailní zobrazování násilí, "jen" o vyšinutou až surreálnou atmosféru. Naturalistický look jako ze 70. let, který by žádný americký film nemohl v dnešní době mít. Evropa jede. Calvaire je pro někoho špatným filmem, ale rozhodně nelze označit za rutinu. V tomhle režisérovi, kterého neumím vyskloňovat, rozhodně něco dříme, brzy uvidíme jak zapůsobí druhým filmem, Vinyan vychází v dubnu na DVD a určitě půjde o přístupnější záležitost. ()

Bloody13

Pro mě dost rozpačitý film. První půlka se sice vleče, ale jde z ní cítit určité ticho před bouří, něco jako "každou chvíli to vypukne". Což o to, druhá půlka naběhne do jakýchsi exploitation vod, ALE... Hlavní hrdina, kterého drží v zajetí pošahaný stařec, nemá ani kapku soudnosti a vzdoru na to, aby něco podnikl pro svou záchranu nebo (nedej bože!) pomstu za své trýznění a prznění. Tenhle týpek je prostě štětka od přírody! Na druhou stranu skvěle zapůsobila kamera a ponuré prostředí statku uprostřed ničeho. Spíše mi to přišlo jako ukázkový příklad toho, jak forma vítězí nad obsahem. Ale vzhledem k tomu, že Calvaire se mě zdál přece jen "čtivější mezi řádky" než Vinyan, tak nemohu jinak, než za 50%. ()

Faustka

Tenhle vidláckej úlet mě nebral. DIVNEJ!!! Nelitovala jsem toho "zpěváka"...pche...patřilo mu to, takhle nevýraznej chlap, bez jiskry, ječel, mečel a skučel, jako starej kozel, byl posranej strachy a jediný co zvládl byl běh, když už šlo do tuhýho...potom mu došli síly, tak už se jen klátil...hekal a vřeštěl, jak baba na trhu...no vlastně hadry na to měl "transvestit Gloria". Jednu dávám, jen za tu taneční kreaci magorů v hospodě...ta byla rajcovně úchylná...tleskám. ()

dubinak

Calvaire je příjemně stravitelný, malý explo snímek, tentokrát z Belgie a Francie. Velké plus si tento snímek připisuje hlavně vizuálem krajiny a ponurou buranskou atmosférou. Vesměs mi herci nebyli moc sympatičtí, a u hlavního hrdiny to považuji jako negativum, protože se mi mu tudíž ani moc nechtělo držet palce. Francouzi se po celou dobu stopáže drží s výskytem brutality při zemi a se vším se v tomto případě tak nějak šetřilo. Ničím se to asi do dějin nezapíše. Víc k tomu asi už nelze napsat. ()

jarkolar

Je to zvláštní, ale začátek, kdy se nic pořádnýho a napínavýho nedělo, mě bavil víc, než když se to začalo rozjíždět. Nemůžu se zbavit dojmu, že mi něco důležitýho uteklo a že jsem něco nepochytil. Nevím, jestli ty scény měly mít nějakej hlubší význam, nebo prostě stály samy o sobě . . . Nejspíš by to chtělo kouknout znovu v mým případě, abych se pořádně rozhodnul, ale na to už chuť nemám, tak to nechám na středním hodnocení. ()

• Film byl natočen v klášteře Sainte Élisabeth v Mondorf-les-Bains v Lucemburském velkovévodství a v Belgii v přírodní rezervaci Hautes Fagnes a ve vesnici Bullange. (bianci)
  • Scéna, ve které si Marc (Laurent Lucas) a Bartel (Jackie Berroyer) povídají u večeře, byla natočena podle scény z filmu Psycho (1960), kde si stejně povídá Norman Bates (Anthony Perkins) s Marion Crane (Janet Leigh). (aknamor)
  • Kromě houslí v závěrečné scéně a následných titulcích a hry na klavír ve scéně v hospodě není ve filmu žádná další hudba. (aknamor)

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července