Velký Waldo Pepper

The Great Waldo Pepper

Veľký Waldo Pepper

Drama / Dobrodružný

USA, 1975, 107 min

Jako teenager jsem byl tímhle filmem dost zklamaný, protože jsem si myslel, že je o bojích nad zákopy 1. světové války. Ono to tam sice trochu také je, ale jenom okrajově a já se pak cítil podvedený. Nyní po letech je ale všechno jinak a zhlédl jsem nadupaný film o průkopnících aviatiky a tak trochu bláznech, kteří chtě nechtě musí vyklidit pole institucionalizovanému letectví. Je to film o nadšení, zapálení a o svobodě. Pěkně nasmímané letecké eskapády a slušný Redford.(23.7.2017)

Samotný příběh je tak nějak divně rozmrdlej, nejede v řadě za sebou a tak nezbývá než se zachytit v nádherných leteckých scénách, při kterých se mě nejednou stáhla prdel do tvaru hrušky. Celý film však naprosto převyšuje závěr, to je nádherná a silná oda na frajerství ze který jsem byl totálně vykapanej.(11.11.2012)

Robert Redford pod taktovkou George Roy Hilla potřetí, ale tentokráte bez Paula Newmana. Waldo Pepper je talentované letecké eso, které ovšem svému okolí přináší smůlu. Nicméně, když bych měl vybrat někoho kdo uměl v 70. letech spolehlivě ztvárnit charismatické postavy, Redford pro mě znamená nejlepší volbu. 60%(25.10.2018)

Příběh Walda Peppera a legenda o Ernstu Kesslerovi je vlastně "jen" takovým malým oddechovým filmem s obrovskou láskou k létání a s tím spojenými krásnými akčními leteckými scénami, jenž je zasazen do začátků veřejné popularizace létání, tedy do dvacátých let devatenáctého století. Nechybí krásné stroje z první světové války, ani tehdy ještě neprozkoušené jednoplošníky a s nimi spojené úžasné akrobatické kousky.(12.7.2014)

Začátky letectví a takřka šílení muži na létajících krabicích. Rok 1975 a snad podobně šílení kaskadéři na určitě dost podobných létajích krabicích předvádí triky, při kterých divákovi musí mrzit úplně všude a všechno. Když si představíte to nebezpečí, které v době trikových efektů už nikdo nepodstoupí, je to dechberoucí. Robert Redford tomu už jen dodává takovou třešničku.(13.6.2010)

• - Když Waldo Pepper zkouší chodit po křídlech a vylézá z kabiny, na prvním záběru má kalhoty šedé, na druhém záběru jsou černé a na dalším zase šedé. (Terva)

• - Ve filmu byly použity skutečné letouny Tiger Moth DH 82. (Terva)

• - Postava Ernsta Kesslera (Bo Brundin) je inspirována německým stíhacím esem Ernstem Udetem. (Agent frog)