Velký Waldo Pepper

The Great Waldo Pepper

Veľký Waldo Pepper

Drama / Dobrodružný

USA, 1975, 107 min

Zpočátku průměrný úsměvný příběh z prostředí "Leteckého cirkusu", kde se majitel tohoto stánku s nebezpečnou atrakcí živí docela slušným způsobem na nebezpečném umění zkušených aviatiků. S přibližujícím se koncem snímku nabírá příběh na zajímavosti svým podtextem. Vyvrcholením nesporně zajímavého střetu dvou válečných pilotů znepřátelených armád (nyní již po mnoha letech po válce) je v podstatě dokončení jednoho, tenkrát ve válce, nedokončeného souboje. Tentokrát však v určitých mezích civilní slušnosti a ne "na život a na smrt". Všechna čest, salutuji tomuto scénáři a Robertu Redfordovi v roli "poblázněného" aviatika.(27.11.2008)

V úvodu mě dost rozladil český dabing, který zapříčinil, že jsem si připadal jako uzavřený v sudu. Všechnu zlobu navíc podpořil první záběr na Roberta Redforda, jehož americký úsměv plný krásných zubů, ve mě vyvolával nutkání obmotat mu jeho bílou leteckou šálu kolem krku a utáhnout(samozřejmě ze závisti)..Nicméně jsem risknul- a nelituju, protože, ač jsem nikdy nebyl milovník letadel a po pravdě ty vejšky už taky žaludku nedělaj tak dobře, jako tomu bylo před pár lety, byl Waldo Pepeer docela příjemným zážitkem. Jen nechápu ten náhlý překop z komediální roviny do dramatu, to byla pořádná facka...(12.7.2009)

Filmy z doby dvouplošníků a průkopníků letectví miluju a tak mi i tenhle film padl do noty. Ukázal tuto dobu jak z pohledu jisté zábavy, kterou tito letečtí pionýři mohli zažívat, tak i z pohledu kruté reality při umírání těchto "bláznů". Hvězdičku ubírám za závěr filmu, kdy vážně nerozumím tomu, co by vedlo uznávané válečné eso jakoby dokončit slavný souboj z války s nadšencem, který se nezůčastnil jediného válečného leteckého souboje. Jakoby si tvůrci řekli: "Máme tady Redforda a před ním si sedne na zadek každý...."(26.6.2010)

Robert Redford je klasicky podmanivý, protože tohle on umí, dokáže diváka dostat na svou stranu, a to i přesto, že jeho postava není vyloženě dobrácká a má svoje stinné stránky. Děj má scény, které vás dovedou docela překvapit, ale také má scény, které vás spíše dovedou nudit. Zaměřeno na postavy, na dobré vzdušné scény, ale nějak to nikam nesměřuje, vlastně jen k určitému patosu.(27.9.2017)

Hned při prvním záběru na Roberta Redforda, který si sundává letecké brýle a se zářivým úsměvem zdraví z kokpitu své obdivovatele, je jasné, že v tomhle filmu půjde o frajerství - ovšem o to v nejlepším slova smyslu. Velký Waldo Pepper je o lidech, kterým se létání zadřelo hluboko pod kůži a ven ho prostě nedostanou. Je to zčásti úsměvné retro, v němž se ale dějí velmi nečekané a drsné věci, jež hrdiny i diváky vrací do reality, na zem... Avšak pouze na tak dlouho, než se jim znovu podaří vzlétnout a hledat "tam nahoře" klid a volnost. Je to óda na létání, úplně stejně jako je třeba Bessonova Magická hlubina ódou na potápění. A jsou v ní ty naprosto nejlepší letecké scény, jaké jsem ve filmu kdy viděl.(10.7.2016)

• - Natáčení probíhalo v Elginu a v San Antoniu. Některé letecké záběry pak byly pořízeny nad Floridou. (Terva)

• - Postava Ernsta Kesslera (Bo Brundin) je inspirována německým stíhacím esem Ernstem Udetem. (Agent frog)

• - Ve filmu byly použity skutečné letouny Tiger Moth DH 82. (Terva)