Umírající cikánský král zavrhne syna a předá vedení svému vnukovi. Odmítnutý mladík chce však svého rivala zabít.

Nebylo překvapením, že tento fascinující portrét cikánského života v Americe ostře kritizovalo několik etnických skupin, kteří již dříve obdobnou kritikou častovali spisovatele Petera Maase, na základě jehož knihy byl film natočen. Sterling Hayden zde ztvárnil roli „krále“ newyorkských Cikánů, který na smrtelné posteli předává svou korunu zdráhajícímu se vnukovi Davovi (Eric Roberts). Davův zlomyslný otec (Judd Hirsch) se cítí velmi dotčen, že korunu nedostal on sám, a začíná proti vlastnímu synovi kout pikle. Nejdříve se zdá, že chlapec, zcela asimilovaný Američan, by se neviditelného trůnu nejraději vzdal ve prospěch svého otce, ale v jeho povaze je něco, co jej neustále přitahuje zpět k národu, z něhož pochází. Ve vedlejších rolích či v rolích hudebníků se ve snímku objevuje několik skutečných Romů, další se natáčení účastnili jako odborní poradci. (oficiální text distributora)

slunicko2

Americká cikánská balada. 1) Přiznám se, že jsem nevěděl, že v USA žijí cikáni...myslím tím neasimilovaní a věrní svému tradičnímu životnímu stylu. Film je lehce didakticky zobrazuje - netuším, jak dalece věrně. Ale nejde o žádnou učebnici, příběh vás asi alespoň trochu za srdce vezme. 2) K filmu mě přivedl představitel hlavní role tehdy 22tiletý mužný Eric Roberts, herec průměrných či podprůměrných filmů. Nic jsem tedy nečekal a dostal jsem překvapivě dobrý a navzdory tématu zajímavý filmový zážitek. 3) Chtěl bych poukázat na skutečnost, že zatímco v době vzniku komentáře měl film na ČSFD pro mě překvapivých 33%, hodnocení na IMDb - 63% odpovídá kvalitě filmu podle mého názoru lépe. 4) Nemohu nereagovat na oficiální text distributora, který posunuje film někam mezi akční krimi snímky s cikánským prostředím jako kulisou pro běžná akční béčka, ve kterých často Eric Roberts později vystupoval. ()

Juto

Film o ruských Rómov žijúcich v Amerike. Pre mňa skvelý film s výbornými hereckými výkonmi. 9/10 ()