Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Žiadny zázrak sa nekoná. Scottovy to tentokrát nevyšlo na výbornú. Film žije z peknej výpravy a z nepríliž americkej schémy deja, no všetko to, čo robí film výnimočným - chýba. A to predovšetkým syntéza celku. Možno je pravdou, že je potreba vidieť directors cut. Potom sa uvidí, či to zázrak urobí...(10.10.2010)

• don corleone

Co mě nejvíc štvalo na filmu Trója byl Orlando Bloom a proč jdu na film, kde tento manekýn hraje v hlavní roli nechápu do teď. No co už. Na tom filmu je špatně víc věcí - bitevní scény snad nejslabší jaké jsem posledních pět let viděl (a že se s filmy s touto tématikou roztrhnul pytel), hodně nevýrazné postavy ve vedlejších rolích (nehrál všechny muslimy náhodou jeden herec?), kostýmy, kdy můžete obličej špinit jak moc chcete, ale dokud z plátna budou zářit vybělené zuby, tak prostě neuvěřím, ale hlavně ten Orlando. Opravdu jsem se nahlas smál, když měl závěrečnou řeč, v tom kostýmu vypadal pořád jako patnáctileté dítě, neustále ten stejný toporný výraz, ať už se smál nebo brečel. Prostě všechno špatně. Při výběru hlavní role na Gladiátora měl Scott zatraceně dobrou ruku, tady si to vynahradil - nechápu, proč ho obsadil. Opravdu všeříkající bylo, jak ho všichni plácali po zádech za to, že se vzdal - prostě ten herec působí jako posera. Do teď mi uniká jak se z něho po jednom tréninku stal tak výborný válečník... Ty dvě hvězdičky jsou za Jeremy Ironse a Liama Neesona.(8.5.2005)

Ridley Scott naozaj nenatočil druhého Gladiátora ale asi o pol hviezdičky lepší film. Téma bola isto zaujímavá a vizuálne spracovanie ako vždy u Scotta výrazne "maliarsky" svojské. Výprava sa mi páčila dokonca viac než v Gladiátorovi. Čo filmu podráža nohy, je ako to už u Scotta v poslednej dobe býva scenár. Dej je naozaj nalinkovaný veľmi striktne lineárne, nudne a jednoducho : kováč - utečenec - - rytier - milenec - hrdina vojvodca - záchranca. K tomu sa pripletú zväčša veľmi plocho napísané vedľajšie postavy, s ktorými si herci (až na Nortona a predstaviteľa Saladina) nevedia rady, preto i esá ako Jeremy Irons alebo Liam Neeson sú v tomto filme dosť nevýrazné. Ďalej musím podotknúť, že avizovaná historická "vernosť" je tiež diskutabilná, napr. v scéne keď Orlando ubije troch templárov, títo majú na štítoch i na hrudiach čierne kríže - templári mali červený osemramenný, templársky rád nepodliehal kráľovi etc etc. Napriek tomu tento film boduje úžasnou záverečnou bitkou o Jeruzalem, podľa mňa lepšie natočenou než v RoTK. A kde ste preboha videli kritiku bushizmu ? Podľa mňa je tam možno kritika cirkvi, avšak súčasné US dobrodružstvá nemôžu byť predobrazom pre tento film. Whatever, každý nájde to čo chce. Alexander bol lepší, Gladiátor horší, je to tak na úrovni Tróje. Hodnotenie je úplne presne 7/10. P.S. Po DC zdvíham o jednu hviezdu hore; ten idiot čo robil kinozostrih by si zaslúžil medailu za "ako urobiť zo súdržného príbehu nesúvislý paškvil". 8/10(7.5.2005)

Velký válečný, možná by se slušelo spíše říct protiválečný film Ridleyho Scotta s obrovským množstvím úchvatných válečných scén, dokonalou dobovou atmosférou a nádhernou hudbou. Království nebeské obsahuje mnoho témat k zamyšlení, ať už nad významem lidskosti, cti, hrdosti, odpovědnosti k vlastnímu lidu nebo významem samotného Jeruzaléma. Herci jsou vynikající a ačkoliv Bloomův výkon je nejslabší, přesto jeho stále stejný, jakoby prázdný výraz, do role Baliana sedí dobře. Možná není Ridleyho Království nebeské dokonalý film, ale pro mě rozhodně nejlepší z historických velkofilmů.(7.5.2005)

Ridley bere křížovou výpravu beze strachu, ale přišel pozdě. V době, kdy se nahlas mluvilo o konci hrdinských eposů, se vydal cestou předurčenou k neúspěchu. Cestou politicky mířenou a skvěle propracovanou, ale bohužel velmi riskantní. Dech bere jak jeho režie, tak výstavní kamera a v neposlední řadě mrazivá Gregson-Williamsova hudba. A když meč statečně pozvedává i hluboce podceněný Orlando, jenom uznale kývám hlavou a jdu do Jeruzaléma za ním.(17.2.2006)

• - Vo filme účinkovali kaskadéri z 13 krajín a najpočetnejšia bola slovenská kaskadérska skupina Borseus, ktorá mala 16 členov. (krasomama)

• - Film se natáčel převážně ve Španělsku, poblíž hradu Loarre na úpatí Pyrenejí, také v Seville a nakonec se štáb přesunul do Maroka. (HappySmile)

• - Do role Sybily byla Eva Green obsazena týden před natáčením. (Zdroj: ČSFD.cz)