Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

10.10.2010: Žiadny zázrak sa nekoná. Scottovy to tentokrát nevyšlo na výbornú. Film žije z peknej výpravy a z nepríliž americkej schémy deja, no všetko to, čo robí film výnimočným - chýba. A to predovšetkým syntéza celku. Možno je pravdou, že je potreba vidieť directors cut. Potom sa uvidí, či to zázrak urobí... 3* Update 14.7.2018: Rozšírená verzia dáva tomuto filmu úplne iný rozmer. Pokladám ho za učebnicovú látku o ľuďskom charakteru. "Nie je muž mužom, ak nespraví svoje okolie lepším".(10.10.2010)

Hodnotím 190-ti minutový Director´s cut. Film je výpravně velkolepý se slušnou myšlenkou, s dobrými hereckými výkony(zaujal mě Ghassan Massoud), až na jeden problém. A tím je obsazení Orlanda Blooma, jeho projev a také jeho vývoj. Jednoduše mi Bloom do takovýchto rolí nesedí. Podle mého názoru měl zůstat kovářem v Karibiku a roli spasitele přenechat herecky talentovanějším kolegům. Scénář přisoudil jeho postavě nehorázně rychlou metamorfózu, protože přeměna Baliana-kováře v Baliana-šermíře, zabijáka a vůdce se udála rychleji, než by Qui-Gon Jin dokázal zhasnout svůj meč. Film je téměř bez atmosféry, jinými slovy mě příliš nezaujal. Výjimkou je parádní bitva o Jeruzalém, skvěle sehraná a natočená a na mém hodnocení se podílí jednou hvězdou. Jsem rád, že jsem snímek viděl - kvůli Ridley Scottovi. Bohužel to není jeho nejpodařenější výtvor. 130 miliónů dolarů(rozpočet)/211,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.3.2007)

Producenti na čele so Scottom by sa mali triasť, pretože KINGDOM OF HEAVEN je pre komerčného amerického diváka len o kúsok atraktívnejším počinom než ALEXANDER. Samotným dejom hýbu viacej vedľajšie postavy než tá hlavná - tá sa dostane ku slovu až v závere. A ony vedľajšie nie sú dosť prepracované na to, aby film vyzdvihli z vôd pouhej dejepisnej rekonštrukcie historických udalostí. Táto rekonštrukcia je plná zaujímavých dialógových myšlienok, ktorým však chýba hlbší kontext s obrazom. Ten je sám o sebe krásny - obrázky majú atmosféru a poetiku v každej jednej lokácii a sú jednou z vecí, ktoré film robia o tú triedu lepším než bol ALEXANDER. Tými ďalšími sú heterosexualita Bloomovej postavy, až prekvapivá politická korektnosť a sentimentálne (t.j. pre radového diváka zrozumiteľne) podané protivojnové posolstvo. Osobne dávam štyri hviezdičky tiež za Harryho soundtrack, slušne zvládnutú záverečnú bitku na hradbách a Sibylline oči. Existuje na svete chlap, ktorý by jej odolal?(26.4.2005)

Soundtrack Harry Gregson-Williams: 1. Burning The Past ,2. Crusaders ,3. Swordplay ,4. A New World ,5. To Jerusalem ,6. Sibylla ,7. Ibelin ,8. Rise A Knight ,9. The King ,10. The Battle Of Kerak ,11. Terms ,12. Better Man ,13. Coronation ,14. An Understanding ,15. Wall Breached ,16. The Pilgrim Road ,17. Saladin ,18. Path To Heaven ,19. Light Of Life (Ibelin Reprise),(19.5.2011)

• don corleone

Co mě nejvíc štvalo na filmu Trója byl Orlando Bloom a proč jdu na film, kde tento manekýn hraje v hlavní roli nechápu do teď. No co už. Na tom filmu je špatně víc věcí - bitevní scény snad nejslabší jaké jsem posledních pět let viděl (a že se s filmy s touto tématikou roztrhnul pytel), hodně nevýrazné postavy ve vedlejších rolích (nehrál všechny muslimy náhodou jeden herec?), kostýmy, kdy můžete obličej špinit jak moc chcete, ale dokud z plátna budou zářit vybělené zuby, tak prostě neuvěřím, ale hlavně ten Orlando. Opravdu jsem se nahlas smál, když měl závěrečnou řeč, v tom kostýmu vypadal pořád jako patnáctileté dítě, neustále ten stejný toporný výraz, ať už se smál nebo brečel. Prostě všechno špatně. Při výběru hlavní role na Gladiátora měl Scott zatraceně dobrou ruku, tady si to vynahradil - nechápu, proč ho obsadil. Opravdu všeříkající bylo, jak ho všichni plácali po zádech za to, že se vzdal - prostě ten herec působí jako posera. Do teď mi uniká jak se z něho po jednom tréninku stal tak výborný válečník... Ty dvě hvězdičky jsou za Jeremy Ironse a Liama Neesona.(8.5.2005)

• - Ve filmu zazní hudba již dříve použitá ve filmech Vikingové (1999) a Vrána (1994). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Balian se také zúčastnil ve filmu zobrazené bitvy u Hattínu, která skončila drtivou porážkou křižáků. Balian byl mezi posledními, kterým se podařilo z bitvy prorazit. (Ištván87)

• - Baron Balian z Ibelinu skutečně existoval a byl to také on, kdo vyjednal se Saladinem podmínky vydání Jeruzaléma. V době, kdy se film odehrává (1187), mu bylo kolem pětačtyřiceti let. (Ištván87)