Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Prostý kovář Balian potká svého otce, kterého ani nezná, a ten mu nabídne, aby s ním jel do Jeruzaléma. Balian sice nejdřív nechce, ale pak zabije kněze, který odmítá dopřát klid duši jeho ženy, která spáchala sebevraždu. Rozhodne se tedy následovat svého otce do Jeruzaléma, aby smyl hříchy své i své ženy... Balianův otec umírá, ještě předtím ale pasuje svého syna na rytíře a žádá po něm, aby byl čestný. Balian má brzy příležitost vyzkoušet svou čest. Stávající král Jeruzaléma umírá a chce, aby mu dál vládl rozumný člověk. A takového vidí právě v Balianovi a nabízí mu ruku své sestry, ve které našel zalíbení. Jenže za cenu smrti jejího manžela, což nemůže čestný muž dopustit. Netrvá dlouho a neutuchající rozepře mezi muslimy a křesťany vyústí ve válku o Jeruzalém... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (1 176)

Hakha 

všechny recenze uživatele

Ridley Scott mě velice překvapil. Od velkého očekávání jsem viděl vysokorozpočtový nudný a slabý film. Jen mě potěšil Liam Neeson a Jeremy Irons, kterým bohužel Ridley Scott nedal větší prostor. Během filmu jsem si k hlavní postavě, kterou hrál toporný Orlando Bloom nevytvořil žádný vztah a bylo mě jedno jak to s ním skončí. Nejen, že boje nemají žádnou dynamiku a jsou tam jen proto, že je to historický film o křižácích, absolutně bez nápadu, prostě jen tak, aby se neřeklo(možná nejslabší bitvy, které jsem kdy viděl), ale je zde i slabý scénář bez pořádné gradace, zapamatovatelných scén a člověk se u něj dost solidně nudí a to, že ho provází mnoho klišé, je věc druhá. Musím říct, že je to velice špatný film a možná i nejslabší a nejzbytečnější od Ridleyho Scotta, pro mě 1,5 hvězdičky... ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Film ne o křížové výpravě ale o roku 2005. Se značnými rozpory, nakonec dávám vyšší hodnocení. Všechny postavy a děj jsou pouze koloratura k hlavní myšlence filmu. I pro režisérský styl jsem tu na rozdíl od "Gladiátora" našel opodstatnění, o hudbě nemluvě. Bylo mi tentokrát i celkem jedno, jak dostává znovu historie na frak (templáři to vážně schytali), protože i ta byla použita více méně jako kulisa. Jakkoli je tato myšlenka zjednodušena a klouže vesměs po povrchu, jakkoli při Bloomově závěrečném projevu v Jeruzalémě úpím, zůstává smutná pravda, kterou si každý může na současném dění ve Svaté zemi ověřit. ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit nudnější film, než bylo 1492: Dobytí ráje. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit film s horšími dialogy, než měl Gladiátor. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže obsadit do filmu horšího herce, než byla Demi Moore v G.I. Jane. Mýlila jsem se! Ridley, najdi si prosím pořádného scenáristu, a přestaň obsazovat do svých filmů toporné manekýny typu Orlando Bloom. ()

Eliott 

všechny recenze uživatele

Poprvé jsem film viděl jako zkrácenou verzi a byl jsem velice zklamaný a celé dílo bych nanjevýš ohodnotil třemi hvězdami. Po letech jsem se však na doporučení rozhodl filmu dát ještě jednu šanci a shlédl jsem verzi prodlouženou. Vzápětí snímek nabyl zcela nový rozměr a rozhodně i příběh začal dávat mnohem větší smysl. Orlando Bloom ve své roli naprosto fantastický a jen těžko si dovedu vybavit někoho kdo by jeho část zahrál lépe. Politická situace a důvody křesťanů i muslimů zde byly moc hezky vykresleny a to i včetně vnitřních rozbojů. Závěrečný boj o Jeruzalém navíc zůstal jako taková třešnička na dortu. 95%! ()

Lima 

všechny recenze uživatele

V kino verzi bylo až příliš znát, že střihačova ruka mocně úřadovala. V ní je totiž Balianův růst na žebříčku společenské prestiže až příliš uspěchaný. Jakoby změna z bezvýznamné kovářské nicky v člověka, který se stane královým oblíbencem a jemuž se v závěru klaní celý Jeruzalém a ve svých těžkých chvílích ho poslouchá na slovo, byla tak jednoduchá. Bohužel ani o téměř hodinu REŽISÉRSKÁ VERZE, která se mi právě dostala do rukou, v tomto ohledu příliš dojem nenapravila. I tak ale díky přidaným scénám působí film celistvějším a mnohem emocionálnějším dojmem, především díky přidané dějové linii onemocnění a smrti Sibylliina syna a následníka trůnu, která se je zcela zásadní pro vývoj děje. Moc pěkná je i přidaná scéna s hořícím keřem, plná symboliky podstaty válečných sporů na Blízkém východě. Naopak některé scény nemají pro vývoj děje přílišného opodstatnění. A celkové resumé - Scottův magnus opus NENÍ STRHUJÍCÍ film, ale je duchaplný a přemýšlivý, s ambicí něco sdělit a to se cení. A závěrečná mírová dohoda Baliana se Saladinem, křesťana s muslimem, musí být doslova pohlazením pro každého mírotvorce na této zemi :o) ()

Galerie (72)

Zajímavosti (73)

  • Ve filmu je zdůrazňováno, že Svatá země je místo, "kde se člověk stane jakým ve skutečnosti je." To odporuje skutečnosti, protože křižácké státy Jeruzalém, Tripolis, Edessa a další byly kopiemi západní Evropy - tedy feudalismu. (Horazius)
  • Když ušetří život Baliana (Orlando Bloom), citují mu: "Co člověk zaseje, to také sklidí." Zajímavé je, že Muslim používá židovsko-křesťanské úsloví, které pochází z "Bible". (Kuny27)
  • Kvůli vytvoření kinoverze i režisérského sestřihu pracoval střihač Dody Dorn nepřetržitě 15 měsíců – sestříhání běžného filmu přitom obvykle trvá asi 4-5 měsíců. (HellFire)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Posily pro Assassin’s Creed

Posily pro Assassin’s Creed

05.10.2015

Filmový příspěvek do herní série Assassin's Creed, na který dohlédne režisér Justin Kurzel (Macbeth), vypadá čím dál tím lépe. Michael Fassbender si v něm zahraje nového hrdinu Calluma Lynche, který… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama