Ženy pro měny

Beauty Exchange, The

Dokumentární

Česko, 2004, 76 min

Opravdu rozporuplné pocity. Už v případě studentky VŠE Karolíny Chudé. O jejím smyslu života, vyplněném neustálými návštěvami supermarketů, až chorobnou závislostí na módních trendech a neskrývaného zklamání, že Dara Rollins má stejné kalhoty, jako má ona sama, si můžu myslet co chci (a opravdu jsem se notně bavil na její účet), ale její posedlost svým "lookem" (její vlastní slova) můžu těžko ironizovat, pokud nepřekročí běžnou normu, což se tady myslím nestalo, i když se mně autorka snažila přesvědčit o opaku. Při Karolinným představování výbavy její koupelny s deseti druhy drahých tělových mlék, všemožnými šampóny, mýdly, pěnami do koupele a všelijakými kondicionéry, jsem si připadal z pozice muže s jedním mýdlem a jedním šampónem (hlavně když to pění a čistí) jako na procházce s Alenkou v říši divů, ale asi zde těžko zde mluvit o jakémsi podlehnutí reklamní manipulaci. Prostě pečlivá starost o svůj vzhled a žena - to k sobě pasuje a platí od hajzlbáby z ČD nádraží Dolní Měcholupy až po britskou královnu. Potom i jakési pseudo alarmující titulky, kolik se v ČR utratilo za kosmetiku, mě připadají bez jakkékoliv výpovědní hodnoty. Rozporuplným byl i příběh patnáctileté Zuzany, usilující o kariéru modelky. Zde zamrazilo u momentu při příjímacím pohovoru, kdy šéfka castingové společnosti na kost vychrtlou Zuzanu přesvědčuje, aby ještě pár kil shodila. Vidět postavy těch holek, které by si mohly brnkat o žebra, bylo až nezdravé a tady mohla Erika Hníková klidně přitvrdit v bližším přiblížení pocitů potencionálních anorektiček. Jenže životní příběh Zuzany je absolutně bez problémů, končí úspěšné a těžko se zbavit dojmu, že může být povzbuzením pro jiné vychrtlice a potvrzením jejich "správnosti" konání ve snaze shodit ještě nějaké to kilo navíc. Bizarní, ale rovněž rozporuplný, je příběh obracečky plechů ve Škodovce paní Evy, která podstoupila za těžký prachy dvě chirurgické operace - modelace ňader a nyní se chystá na třetí, kvůli o 2 mm většímu lůžku okolo bradavky. Zajímavé, ale vlastně o ničem nevypovídající, protože autorka zde ukazuje až příliš velký extrém, který nevypovídá o drtivé většině dnešních žen, aspoň tedy doufám. A tak jediný příběh, kde autorka strefila hřebíček na hlavičku, je osud paní Magdy, ženy, která zbytečně utratila desítky tisíc za hubnoucí přípravky, včetně podvodného "hubnoucího" cédečka. V jejím příběhu věřím, že se spousta žen našlo (zdravím Halinu Pawlowskou) a možná se některá z nich chytila za nos, poučená i krásně katarzní pointou Magdina úsilí, jejím konečným "objevem", že nejlepší a nejúčinější je hejbat se a nežrat. Přes všechny mé výhrady je ale neoddiskutovatelný faktem, že Erika Hníková natočila dokument, který přes svoji nevyváženost nenechá nikoho lhostejným.(28.11.2005)

Parádní dokument o českých frikulínách. Ať jsou tyhle ženy v jakémkoliv věku a v jakékoliv situaci, vždy musí být free, cool a in a musí mít krémy a mýdla za řádově desetitisíce, rozplývat se nad hadrama v obchodech, nechat si dělat plastické operace, trpět hlady a nesmět si dát ani capuccino, protože je tam mléčná pěna, která je tučná (no to, co se dělo ohledně tý mladý holčiny, to bylo drsný - a ty holky na konkurzu - vždyť to byla chodící reklama na hlad!) a hlavně - odebírat Elle či Cosmopolitan nebo jiné "duchaplné čtivo". Já sama jsem zástupkyně ženského pohlaví a myslím si, že za kosmetiku a oblečení vyhodím dost peněz. Ale nepotřebuju být vždy a všude fikulin, trendy a kůl... Ta tupost, místy vymaštěnost a zahleděnost představitelek do toho svého kultu krásy, byla místy opravdu šokující. Až hrůzunahánějící....(9.11.2007)

O čem to vlastně je? O anorektičkách? O síle reklamy? O tom, jak jsou některé ženy hloupé a důvěřivé? O „škodlivosti“ časopisů jako Cosmopolitan? Témat je zde skutečně hodně (a důležitých), autorský názor skoro žádný. 70% Zajímavé komentáře: Lima, Brouk, Lhurgoyf, Tuxedo, Terminus, Damielka(17.9.2005)

O tématu, kterému se v tomto dokumentu věnovala režisérka Erika Hníková, bych se mohla vyjádřit daleko obšírněji, ovšem to si nechám na jinou příležitost než je komentář na filmových webových stránkách. Obdivuji režisérku za výběr tématu, které je aktuální v každé době, zejména ovšem asi v dnešních dobách zaplněných médiemi, mající nezanedbatelný vliv na obrovskou masu lidí. Netvrdím, že ty dámy v dokumentu by o sebe neměly tolik dbát, že je to snad špatně. Pouze si nejsem jista, jestli to dělají vážně kvůli sobě anebo kvůli splnění společností uměle vytvořených ideálů, které se pokládají za svaté. Jedná se o velký problém, jelikož takto spousta lidí do hloubky nepřemýšlí a neutváří si svůj vlastní názor, pouze pasivně přijímá to, co je kolem něj a co se očekává. Vždyť každý by měl mít uvnitř sebe svůj vlastní ideál, ať už je jakýkoli a týká se čehokoli, a nikdo jiný by ho neměl diktovat... Už jen pokus k příblížení se tomuto ideálu zvyšuje hodnocení člověka alespoň uvnitř sebe samého. A naopak by měl tolerovat názory jiných lidí. Co se týče samotného provedení dokumentu, rozhodně mohlo být lepší, ale v tomto případě je hlavní myšlenka.(24.10.2009)

Film, který jako podobně Český sen, ukazuje na manipulaci. Podle mě příběh Karolíny, která svůj volný čas tráví nakupováním oblečení, které se jí líbí, navštěvování všemožných obchodů, nakupování krémů a šamponů, sem moc nepatří. Zkrátka to je žena, která pouze dbá o svůj vzhled asi jako 90% ženské populace. Co je špatného na tom, se někomu líbit? Příběh paní Evy, která si nechala změnit poprsí, protože jí vadí, jak jsou povislá a že to není slušivé, mě rozesmál už jen tím, že jeden z jejích důvodů byl, aby jí padly i modré šaty, které se jí tak líbily. Nakonec jí byly přes prsa malá a tato operace nezůstala pouze u jednoho zákroku, ale hned u tří. I za tuto cenu Eva zaplatila 50 000,-. Ženy, které si toto nechají dělat, podle mě potřebuj zvednout sebevědomí. Osobně bych do toho nešla už jen z důvodu, že nikdy nevíte, zda to vyjde podle vašich představ. Nejabsurdnější příběh se mi zdál Zuzanin. A to jen proto, že při castingu, kdy byla Zuzana přeměřována a byly ji vidět snad všechny kosti, jí žena řekla, že by měla pár kilo ještě shodit. Takovéto soutěže typu Modelka nového tisíciletí mi přijdou jako vymývání mozků mladým děvčatům, která chtějí být jako dívky na obálkách časopisů. Nakonec se Zuzana vzdala svých přátel, hraní volejbalu a věnuje se modelingu. A poslední příběh, neméně důležitý, poukazuje na to, jak se necháme lehce oklamat reklamou. Paní Magda, která hubne, aby si mohla kupovat hezčí oblečení, je asi jako každá druhá žena. Chce zhubnout pro lepší pocit, a aby se líbila ostatním. Ale asi jako většina naletěla reklamám a utratila mnoho peněz za přípravky na snížení hmotnosti. Zhubnout by se mělo pomocí silné vůle, zdravé stravy a pohybu. Zní to jako klišé, ale určitě to pomáhá. Magda zhubla díky tomu, že nejedla a cvičila. Kdo ví, jak dlouho jí to vydrží. Nakonec bych řekla, že tato rozhodnutí bychom měli řídit dle sebe, ne jen proto, abychom se líbili, když jdeme po ulici. Záleží hlavně na nás a neměli bychom nechat sebou manipulovat časopisy a reklamami.(2.4.2013)

• - Natáčení začalo v srpnu 2002, mělo celkem 150 natáčecích dní. Poslední natáčecí den proběhl v červenci roku 2003. Film se skládal postupně, jeho hrdinky byly zachycovány v čase pomocí časosběrné metody. (Siriuss)