Nelítostná rasa

Fierce People

Drama / Thriller

USA / Kanada, 2005, 135 min

Ó ten nápadný neváb buržoasie... ;-) Zajímavě zpracované neobvyklé drama o jedné epizodě ze života dospívajícího citlivého kluka, který řízením osudu ocitne se na chvíli ve světě, kam svojí podstatou ani sociálním postavením nepatří. "Ex malo bonum" - ano, nakonec však ze špatného vzejde dobré, Finn (v roli herecky velmi dobrý a vskutku milý Anton Yelchin) včas procitne a pochopí, že >zamíchá-li se mezi brambory, sežerou ho prasata< ... - - - P.S. Ovšem zase ty žvásty distributora (SPI) - Finnova matka (D.L.) není a nikdy nebyla (!) milenkou (toho zvláštního a vlastně svým způsobem dobrého člověka - realisty - milionáře) Osborna (D.S) a stejně tak Finn nepropadne žádnému luxusu, autům ani drogám - spíš právě naopak... Fakt nechápu debila, který píše upoutávku na film, který neviděl.(12.3.2007)

Od takovéhoto hereckého ansáblu jsem čekal ještě něco víc. Navíc všichni včetně Diane Lane hrají jen vedlejší postavy, ústřední part vytvořil náctiletý kudrnáč Anton Yelchin. Drama, kde snad nikdo není tak docela normální, bez výraznější dějové linie je až ve druhé polovině obohaceno o konkrétnější dramatickou zápletkou. Film se mi celkem líbil, beru ho jako jednu z variací na téma dospívání, ale chybí v něm něco výraznějšího, čím by mě opravdu okouzlil.(8.12.2006)

• Parlay

Tuze dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak pojmout komentář ke snímku s tak povrchním psychologickým prokreslením charakterů, po příběhové stránce tzv. „dějem – nedějem“ a zvláštní, leč pouze ve vzácných chvílích zajímavou atmosférou. Možná jsem nad snímkem přemítal více, než si zaslouží. Analogie dvou na první pohled diametrálně rozličných „kmenů“ představuje bezpochyby silné téma, avšak způsob, jakým s ním snímek nakládá, je zkrátka a dobře nešťastný. Jen marně se rozpomínám, kdy naposledy jsem tak často nevěřícně kroutil hlavou nad absurditou a nelogičností jednotlivých scén a chováním postav. Musím ovšem ocenit přesně obsazeného Chrise Evanse, který - k mému velkému překvapení - podává výborný herecký výkon. Zato Anthony Yelchin mě, na rozdíl od většiny místních uživatelů, po herecké stránce nijak nepřesvědčil. Triviálně řečeno, dost divný film.(12.1.2012)

• rikitiki

Antropologické srovnání amazonských indiánů a zazobané rodiny nesedí naprosto v ničem. Je to jen vyspekulované a násilné přirovnání. V bohaté rodině, kde se mladík se svou fetující matkou zčista jasna ocitne, nejsou vysvětlené příbuzenské vztahy, divák neustále vpadává do nějakých - asi dříve - navázaných kontaktů, aniž by věděl proč a jak. Dialogy připomínají rádoby moudré hlášky, které se obvykle čítávají v čekárnách u doktora nebo na facebooku. Uzemnilo mě: "Jsi dobrá matka." "Ne, ještě ne," říká matka zhruba šestnáctiletého syna. Je fakt, že až mu bude čtyřicet, možná se z ní fakt skvělá matka stane. ____ Nemluvě o detektivní zápletce, kterou se tam ale vůbec nikdo nezabývá.(5.10.2017)

Zajímavý příběh s oblíbenými herci lepší béčkové kategorie (a tím myslím zejména Diane Lane a Kristen Stewart). Žádné velké drama, zato v moc pěkných interiérech a exteriérech, to prostě oku lahodí. Ke konci se to vleče, ale škoda času to není. A jinak - je to takové rozpačité, něco, a tím myslím něco opravdu výrazného, tomu chybělo. Jako když se dítě (myslím tím malé dítě) chce postavit a už už, ale vždy s jistotou kecne zase na zadek. Ale jinak se mu tam určitě sedí dobře :-)(17.2.2010)