From the Drain

všechny plakáty
Krátkometrážní
Kanada, 1967, 14 min

Dva muži sedí ve vaně. Možná jsou to váleční veteráni, možná pouhopouzí blázni. Jeden z nich se paranoidně obává odtoku vany a toho, co by z něj mohlo vylézt, druhý je k tomuto nebezpečí zcela lhostejný. (Emzet)

Jordan

jeden z najprvších filmov majstra cronenberga, z ktorého je jasné, k akému druhu poetiky, žánru, k akým témam a spôsobu ich podania inklinuje tento autor už od raných začiatkov - čo podľa mňa svedčí o vyzretosti autorského zámeru . . . technicky veľmi undergroundové a nezávislé (ale to viem veľmi dobre a ľahko pochopiť), ponuré, no prekážali mi zvláštne herecké výkony a hudba, ktorá mi tan nvôbec nepasovala . . . buzarný rozhovor bol miestami až veľmi bizarný, surrealistický a zmätený; začiatky sú vždy ťažké a pri spätnom pohľade veľmi zaujímavé ()

swamp

Téměř taková lynchovina... ale k tomu nemá Cronenberg úplně daleko, že? :) Velice surrealistický rozhovor dvou pánů ve vaně a dramatický závěr, ke kterému to celou dobu směřovalo. Mám ale podezření, že ten ukecaný celou dobu věděl něco víc... ()

LaciLC

Absurdne vyznievajúci rozhovor dvoch osôb sediacich vo vani (!) v temnej miestnosti ala David Cronenberg. V zásade o ničom, no toho, kto sa zdatne orientuje v režisérovej tvorbe by ani to pravdepodobne veľmi zaskočiť nemalo. Hoci sa tiež rátam za fanúšika, toto ide dosť mimo mňa. Pre mňa však stále prijateľnejšie než začiatky druhého Davida - Lyncha. ()

HellFire

Co k tomu říct. Píše se rok 1967, obraz je mizerný, hudba příšerná. Dva borci sedí ve vaně, občas se hloupě hihňají a mluví o naprostých hloupostech. A aby toho nebylo dost, přímo v obraze běží odpočítávání. To proto, aby vše ubíhalo neúnosně pomaleji. ()

SeanLSD

Vždy bývam nad týmito študentskými filmami v pomykove... čo na tých príšerne nudných a jednoduchých dielkach nasvedčuje tomu, že sa jedná o geniálneho filmára ? Keby som sám natočil niečo také ako Z VÝLEVKY, bolo by aspoň niekomu hneď a zaraz jasné, že toto je ten macher, ktorý raz určite natočí také pecky ako MUCHA či VIDEODRÓM ? Veruže nie - a aj veľmi sofistikovaní by museli hodne diskutovať, či má tento tvorca vôbec čo povedať... Nazerané spätne to môže byť jasné každému – metaforicky podaná myšlienková hĺbka = existenciálna filozofia, základné otázky človeka, ja a to, čo je odlišné v kombinácií s fyzickou až odpudivou telesnosťou a znepokojivou úchylnosťou. Ale samo osebe je to iba nudná úchylnosť – ktorá však svojou bizarnosťou rozhodne uviazne v pamäti – a to je možno to najviac, čo si technicky primitívny študentský kraťas môže priať. ()

eye candy

Dva maníci sedí ve vaně v temné koupelně a vedou absurdní dialog o výhoncích, které se ukrývají v odtoku. Dejve, až příště půjdeš na návštěvu za Timothym, nezapomeň kačenku. ()

Kelly2502

Odporúčam pozrieť každému začínajúcemu filmárovi. V Cronenbergovej prvotine je badať naozaj minimálne náznaky jeho nadchádzajúcej tvorby a mne nezostáva než sa čudovať, ako sa dokázal od niečoho takéhoto, kde nefunguje absolútne nič vypracovať k filmom ako Videodrome, alebo Eastern Promises. ()

TERRORDROME odpad!

Dvaja blázni sedia vo vani a za zvukov brnkajúcej gitary vedú akýsi bizarný rozhovor ktorý končí tým že chlapa s kulichom zaškrtí drôt čo vyliezol z odtoku. Pri všetke úcte k Cronenbergovi je toto vážne až moc absurdné, blbé a zle zahrané. ()

Emzet

From the Drain je vskutku zvláštní film. Je to studentský kraťas, což znamená, že bychom se už z principu měli soustředit především na myšlenku a vyznění a ne na techické detaily. Ovšem právě ty jsou na tomto dílku nejzajímavější. Rozhovor dvou mužů sedících ve vaně je dost bizarní a dobová poklidná hudba se k dění na obrazovce téměř vůbec nehodí. Samotná brutální scéna je provedena tak levně jak to jen jde, což ovšem snímku přidává na kouzelnosti. Co se příběhu týče... je zcela na divákovi, co si hodlá myslet a domyslet, nicméně jisté společné prvky s Cronenbergovou pozdější kariérou zde můžeme najít - ať už to je paranoidní strach z fyzické přeměny (smrti) či naprostá lhostejnost k ní, nebo téměř "poklidná" vize noční můry přerušená náhlým absurdním násilím. Každopádně jde velice dobře vidět, že Cronenbergovi scházely prostředky i zkušenosti k natočení pro něj typického fyzicky obsesivního dílka...a přes velkou snahu "něco" sdělit ve svém studentském filmu (nebo možná právě pro ni) neříká vlastně nic. I přesto toto nic říká zajímavě (tím spíš že From the Drain natáčel coby student) a proto si své tři hvězdičky zaslouží. ()

PEZ

Iba druhy kratkometrazny film Cronenberga, ktory natocil ako filmovy student vo veku 24 rokov. Absurdny rozhovor dvoch uplne odlisnych muzov da na konci zmysel (danemu rozhovoru, nie celej situacii). Je tu tajomstvo a aj zhmotnenie obav jednej z postav, ako i dovod pokoja tej druhej. Myslim, ze nie je az take tazke pochopit o co tam islo, na druhu stranu, celkovy vyznam je surrealny (SPOILER: David snad chcel naznacit, ze niekedy treba doverovat svojim instinktom a nie ludom, ktory sa nas snazia presvedcit o opaku. KONIEC SPOILERU). Hudba je zamerne romanticka, poskytujuca iluziu pokludnej situacie (pricom opak je pravdou). Film ma sotva 13 minut, takze nudit som sa nestihol, ba naopak chcel som vediet co bude dalej. Slubny studentsky zaciatok buducej uspesnej kariery. ()

ecis

Velky kus alternativy, ktora u mna ostala nepochopena. Kazdy raz musel akosi zacinat, ale toto bolo aj na mna troska vela. No nic, Cronenberg ci Lynch - niekedy je lepsie vidiet a neuvazovat nad tym :). ()

Ag.Sournamek

ja fakt neviem, aké drogy bral mladý cronenberg, možno niečo výsostne lokálne, kanadské, ale tie filmy sú určite výsledkom ich pôsobenia na jeho psychiku. dámy a páni: dvaja chlapi sedia vo vani a filozofujú. oblečení. potme. čo za záhadu sa ukrýva v odtoku? zmysel vesmíru? odpoveď na základné, ontologické otázky? nikto nevie, snáď len mladá, zhulená verzia davida cronenberga... ()