Krvavé housle

The Red Violin

Krvavé husle

Drama / Romantický / Mysteriózní / Povídkový

Kanada / Itálie / Velká Británie, 1998, 125 min

Předně - obsah hloupě a nešťastně vyzrazuje tajemství houslí, ke kterému se má divák postupně dostat. Jeho odhalení čeká až na konci snímku, jenž pozvolna plyne a skládá se jako mozaika. Kamera snímá nádherné obrazy, často precizně komponované (třeba kuchyně s vědmou nebo klášter) a aranžované. Čarokrásná hudba (pokud nemáte rádi housle, pak vás asi mine) se vine jako zlatá nitka podivuhodným příběhem o nástroji, jehož budoucnost předpověděly karty. Spíše než povídky sledujeme drobné příběhy těch, co se s houslemi dostali do styku. Velmi se mi líbila vášnivá scéna milování se Fredericka s Victorií společně s houslemi a přirozenou nahotou, co nemůže urazit ani největšího puritána. Jinak i český název zbytečně prozrazuje příliš.....(1.4.2014)

Těžce zkoušený italský génius vytvoří vzácný instrument, který si z ruky do ruky předávají celé generace umělců. Každý vlastník předá nástroji kus své duše, obohatí jejich historii svým příběhem. Z houslí se tak stává něco víc než jen hudební nástroj, jsou ikonou. No a pak přijde hádejtekdo a šlohne je. Myslel jsem si, že to nebude americkej film... :)). Tam by to neprošlo holywoodskou cenzurou.(6.3.2012)

Pár scén vcelku zajímavých, ale jako celek možná až příliš akademické (tj. nezáživné). Některé epizody zajímavé jiné méně, ale jejich střídání mě spíše rušilo. A jediný spojovací článek – housle, pro mě nebyl tak „zajímavý hrdina“, abych s ním bez problému sledoval skoky z různých dob a od různých hrdinů vždy někam jinam.mimochodem hudba velice vyzdvihovaná – snad jsem ještě neviděl recenzi, kde by neměla nejvyšší hodnocení – na mě bůhvíjak nezapůsobila.(7.6.2003)

Krvavé housle, nikdy jsem nezkoušela vypustit krev z několik hodin ztuhlého těla, ale myslím si, že už je sražená a tudíž je to nereálné. Zbytečně dlouhé táhnoucí se scény někdy až k mírné nudě. Hru na housle ráda poslouchám a hudba byla výborná, takže vyvážila některé ostatní nedostatky. Slušný průměrný film.(19.4.2012)

Od tohoto filmu jsem toho moc necekal, o to vice jsem byl prijemne prekvapeny. Ne kazda povidka je stejne dobra, prostrihy z aukcni site jsou vsak velmi zajimave. Myslim, ze se jedna o celkem originalni film, ktery zaujme scenarem a hudbou (tu asi oceni jen lide znalejsi, ja v tom fidlani nic oscaroveho nezaznamenal), spatna neni kamera, herecke vykony prumerne. Nenudil jsem se.(28.6.2012)

• - Hrad vo filme je Campo Tures, ktorý sa nachádza na severe Talianska, blízko hraníc s Rakúskom, asi 70 kilometrov severovýchodne od mesta Bolzano. (hollci)