Krvavé housle

The Red Violin

Krvavé husle

Drama / Romantický / Mysteriózní / Povídkový

Kanada / Itálie / Velká Británie, 1998, 125 min

Leporelo příběhů roztažené přes několik staletí a několik kontinentů, přičemž spojující nitkou je jeden mistrovský nástroj. Pokud máte rádi historii a klasickou hudbu, tak si to opravdu nenechte ujít - děj příjemně meandruje, plynule proplouvá mezi jednotlivými pasážemi, celkovou kompozici doplňuje procítěný soundtrack a vyvážené herecké výkony, vše uzavírá elegantní coda. Naprostá spokojenost.(15.8.2013)

Pár scén vcelku zajímavých, ale jako celek možná až příliš akademické (tj. nezáživné). Některé epizody zajímavé jiné méně, ale jejich střídání mě spíše rušilo. A jediný spojovací článek – housle, pro mě nebyl tak „zajímavý hrdina“, abych s ním bez problému sledoval skoky z různých dob a od různých hrdinů vždy někam jinam.mimochodem hudba velice vyzdvihovaná – snad jsem ještě neviděl recenzi, kde by neměla nejvyšší hodnocení – na mě bůhvíjak nezapůsobila.(7.6.2003)

Nepamatuju si, kdy bych potkal film, kde je v hlavních rolích předmět a kolem něj se otáčí několik příběhů. Každopádně Krvavé housle je přesně ten předmět, o kterém se v tomto filmu vypráví. A není to bůhví jak nadpřirozené a zvláštní, ba naopak. Celý ten příběh je pojat takovou civilizovanou formou, že Vás to donutí sledovat až do konce. Jen škoda, že ze samotných příběhů ne každý dokáže naplno zaujmout. Nicméně za tu poslední epizodu samotných houslí stojí za to film vidět. A taky za úžasnou středověkou atmosféru s hrady v pozadí. Tu jsem si osobně moc užíval. Nádherný film.(1.3.2012)

Těžce zkoušený italský génius vytvoří vzácný instrument, který si z ruky do ruky předávají celé generace umělců. Každý vlastník předá nástroji kus své duše, obohatí jejich historii svým příběhem. Z houslí se tak stává něco víc než jen hudební nástroj, jsou ikonou. No a pak přijde hádejtekdo a šlohne je. Myslel jsem si, že to nebude americkej film... :)). Tam by to neprošlo holywoodskou cenzurou.(6.3.2012)

Čím je vůně pro Parfém, tím je hudba pro Krvavé housle; film by bez ní nemohl existovat. Nejen, že je to film o hudbě, ale jednotlivé scény by bez ní vyzněly plytce a nezajímavě. Hudba je tím, co jednotlivé příběhy drží pohromadě a dává vznikat působivému obrazu. Pokud bychom soudili každou dějovou linku zvlášť, museli bychom si přiznat, že nejsou nijak originální, ale přidejme k tomu mystiku houslí s lakem z krve, hudbu a S. L. Jacksona a funguje to. A funguje to hodně dobře.(29.12.2008)

• - Hrad vo filme je Campo Tures, ktorý sa nachádza na severe Talianska, blízko hraníc s Rakúskom, asi 70 kilometrov severovýchodne od mesta Bolzano. (hollci)