Krvavé housle

The Red Violin

Krvavé husle

Drama / Romantický / Mysteriózní / Povídkový

Kanada / Itálie / Velká Británie, 1998, 125 min

Předně - obsah hloupě a nešťastně vyzrazuje tajemství houslí, ke kterému se má divák postupně dostat. Jeho odhalení čeká až na konci snímku, jenž pozvolna plyne a skládá se jako mozaika. Kamera snímá nádherné obrazy, často precizně komponované (třeba kuchyně s vědmou nebo klášter) a aranžované. Čarokrásná hudba (pokud nemáte rádi housle, pak vás asi mine) se vine jako zlatá nitka podivuhodným příběhem o nástroji, jehož budoucnost předpověděly karty. Spíše než povídky sledujeme drobné příběhy těch, co se s houslemi dostali do styku. Velmi se mi líbila vášnivá scéna milování se Fredericka s Victorií společně s houslemi a přirozenou nahotou, co nemůže urazit ani největšího puritána. Jinak i český název zbytečně prozrazuje příliš.....(1.4.2014)

Leporelo příběhů roztažené přes několik staletí a několik kontinentů, přičemž spojující nitkou je jeden mistrovský nástroj. Pokud máte rádi historii a klasickou hudbu, tak si to opravdu nenechte ujít - děj příjemně meandruje, plynule proplouvá mezi jednotlivými pasážemi, celkovou kompozici doplňuje procítěný soundtrack a vyvážené herecké výkony, vše uzavírá elegantní coda. Naprostá spokojenost.(15.8.2013)

Těžce zkoušený italský génius vytvoří vzácný instrument, který si z ruky do ruky předávají celé generace umělců. Každý vlastník předá nástroji kus své duše, obohatí jejich historii svým příběhem. Z houslí se tak stává něco víc než jen hudební nástroj, jsou ikonou. No a pak přijde hádejtekdo a šlohne je. Myslel jsem si, že to nebude americkej film... :)). Tam by to neprošlo holywoodskou cenzurou.(6.3.2012)

Nepamatuju si, kdy bych potkal film, kde je v hlavních rolích předmět a kolem něj se otáčí několik příběhů. Každopádně Krvavé housle je přesně ten předmět, o kterém se v tomto filmu vypráví. A není to bůhví jak nadpřirozené a zvláštní, ba naopak. Celý ten příběh je pojat takovou civilizovanou formou, že Vás to donutí sledovat až do konce. Jen škoda, že ze samotných příběhů ne každý dokáže naplno zaujmout. Nicméně za tu poslední epizodu samotných houslí stojí za to film vidět. A taky za úžasnou středověkou atmosféru s hrady v pozadí. Tu jsem si osobně moc užíval. Nádherný film.(1.3.2012)

Od tohoto filmu jsem toho moc necekal, o to vice jsem byl prijemne prekvapeny. Ne kazda povidka je stejne dobra, prostrihy z aukcni site jsou vsak velmi zajimave. Myslim, ze se jedna o celkem originalni film, ktery zaujme scenarem a hudbou (tu asi oceni jen lide znalejsi, ja v tom fidlani nic oscaroveho nezaznamenal), spatna neni kamera, herecke vykony prumerne. Nenudil jsem se.(28.6.2012)

• - Hrad vo filme je Campo Tures, ktorý sa nachádza na severe Talianska, blízko hraníc s Rakúskom, asi 70 kilometrov severovýchodne od mesta Bolzano. (hollci)