poster

Ryeong

 • Jižní Korea

 • anglický

  Dead Friend

 • anglický

  The Ghost

Horor

Jižní Korea, 2004, 98 min

Režie:

Tae-kyeong Kim

Scénář:

Tae-kyeong Kim
 • Bloody13
  **

  Dead Friend mě popravdě nebavila. Korejci se nesnažili překvapit vynalézavostí nebo alespoň temnou atmosférou, oni jen a pouze opisovali z příručky Jak rychle natočit duchařský příběh, když chybí finance na scenáristu. Tak schválně, co tu máme: hlavní postavu trpící ztrátou paměti, oběť se zapalovačem ve tmě, co se pomalu otáčí za sebe, aby se strašně lekla bubáka, policajty nevěřící na přízraky a samozřejmě dlouhovlasého ducha lezoucího z vodní kaluže... tohle zkrátka může zapůsobit snad jen na diváky Asií nedotknuté, hororové panice, kteří začali a skončili u prvního Ringu. Naopak docela mě pobavil úvod, kde se tvůrci snaží budovat napětí, ale díky srandovní korejštině jsem prskal smíchy.(25.5.2012)

 • eraserhead666
  ***

  Problém tohohle filmu není ani tak v dalším dlouhovlasém duchovi ženského pohlaví. Přeci jen, 95% Asiatek má černé vlasy a zhruba 80% je má dlouhé, navíc dlouhovlasý duch prostě patří do asijského folkloru a má v něm své nezanedbatelné místo. Stěžovat si na tohle, to je asi jako stěžovat si na dalšího zápaďáckého sériového vraha, dalšího z Three Fingerova příbuzenstva nebo spratkovitého haranta. Navíc, Asiati, a Korejci obzvláště, když už nic, umí v mnohých, i zcela neoriginálních filmech, prostě nahustit atmosféru, nahnat strach a s podobnými scénami si hezky vizuálně vyhrát. Problém ale nastává v okamžiku, kdy příběh začne okatě pošilhávat a tu a tam nepokrytě vykrádat jeden známý kult. To film sráží až někam k prostému průměru. Ale závěrečný zvrat nebyl úplně marný, ta premisa o ex-post osudu hlavních aktérek jistého činu, se mi docela zamlouvala. Představitelku hlavní role Ha-neul Kim jsem nedávno viděl v Beul-la-in-deu (a proto mi byla pořád povědomá) a tak bylo příjemné podívat se na její začátky. A tady si s oběma polohami své postavy pohrála docela dobře. 2,5*(22.9.2014)

 • tombac
  ****

  Ryeong je tradiční korejská duchařina ve stylu japonského Ringu. Středoškolačce Min Ji-won se stalo před rokem něco strašného a od té doby trpí amnézií. Postupně se začne rozpomínat na svoji minulost a nic příjemného to pro ni nebude. Dlouhovlasý duch na sebe nenechá dlouho čekat... Jak vidno, nějakou originalitu v tomto filmu nelze hledat. Opakuje všechna klišé asijských duchařských horrorů, až se z něho kouří a žánru duchařin znalého diváka stěží něčím překvapí. Ale víte co? Mně je to naprosto fuk! U Ryeongu jsem se hodně bavil a dokonce se i bál, a o to jde u horrorů především. Solidní audiovizuální zpracování, napínavá atmosféra, děsivý duch (až na jednu scénu, ve které duch děsivosti pozbyl), několik slušných lekaček, sympatičtí herci v čele s příjemnou Kim Ha-neul... Ryeong se mi prostě líbil, a že se v jeho případě vlastně jedná jen o další variaci na Nakatův Ringu, mě nechalo úplně chladným.(5.9.2005)

 • J*A*S*M
  ***

  Mně tahle duchařina přišla ve všech ohledech velmi solidní. Slušný příběh s poměrně povedenou a překvapivou pointou (byť nutno říct, že na dlouhovlasé východní duchařiny expert nejsem, spíš je teprve začínám dokoukávat, takže pro horrorfanoušky orientované na Asii ta pointa příliš překvapivá být nemusí, nevím), řemeslo velmi na úrovni, i ten duch si celkem získal můj respekt. Palec nahoru, povedený korejský duchařský kousek, byť žádný výbuch originality samozřejmě divák čekat nemůže.(13.6.2012)

 • sniper18
  ****

  Je to celkom dobrý horor. Má pomerne dobrý príbeh o mladej žene, ktorá pred časom utrpela stratu pamäti, čo samozrejme dosť ovplyvnilo jej život, o svojej minulosti takmer nič nevie, s matkou má zlé vzťahy, spoľahnúť sa môže jedine na svojho dobrého priateľa a tak chce radšej odísť študovať do zahraničia, kde by mohla začať nový život. Lenže v poslednej dobe má pocit, že ju niekto sleduje, má zvláštne vidiny a navyše jej známe postupne umierajú záhadným spôsobom. A tak si uvedomuje, že s tým nejak súvisí jej minulosť a musí to odhaliť skôr, než bude neskoro aj pre ňu. Spracovanie je na tom dobre, síce mi dej príde trochu jednoduchý, celkovo sa to dalo aj viac prepracovať, ale aj tak mi to sadlo. Spočiatku to navodí také pesimistické pocity, takže hlavná hrdinka si ma kvôli mnohým problémom získala prakticky okamžite a postupne začnú pribúdať viaceré zaujímavé prvky, či už pomsta v duchárskom štýle, ale hlavne celá línia v minulosti, nájde sa tu aj pár zaujímavých zvratov a ani záver nesklame, takže celkovo sa na to pozerá viac než dobre. Hororová stránka je skôr len priemerná, atmosféra a napätie sú len také nevýrazné, samotné hororové scény sú až na pár aspoň obstojných momentov tiež len pomerne obyčajné a bez nápadu, ale nemám s tým problém, keďže film to nijak neovplyvňuje. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, moja obľúbenkyňa Kim Ha-Neul ma síce viac baví v iných žánroch, ale aj tu poteší a viacero zaujímavých vedľajších postáv, hlavne tá dievčenská partia je ideálne zvolená. Réžia a technická stránka sú tiež pre potreby filmu úplne ideálne. Dead friend v tomto žánri určite ničím nevyniká, ale bavilo ma to. Hororová stánka ma moc nezaujala, ale dobrý príbeh, zaujímavé postavy a slušný vizuál to s ľahkosťou vynahradia. 72%(9.8.2013)