Karate Kid

• slovenský

Karate Kid

Rodinný / Drama / Sportovní

USA, 1984, 122 min

Režisér John G. Avildsen natočil dvě věci, které se pro mně staly jistým kultem. Určitě je to Rocky a potom určitě Karate Kid. Stejně tak Rocky a stejně tak Karate Kid se staly filmy mého dětsví a když jsem byl malý, tak mi tyto dva filmy běželi téměř nonstop na VHS. Karate Kid mně baví i teď po několika letech od prvního zhlednutí. Hlavni hrdina Daniel byl zhruba ve věku, ve kterém jsem teď já, takže to je jedním z důvodů, proč mně to bere i teď. Sice je v názvu slovo karate, ale že by se předvádělo nějaké skvělé souboje s uchvacující choreografií, to vůbec! Sympaťák Ralph Macchio mně přesvědčil možná tak jeho výkon, ale co se týče bojového umění, tak to je ubohé. Během závarečného turnaje jsme sice měli možnost vidět něco málo z karate, ale i tak to bylo nic moc. Zaujala mně technika tréninku pod vedením borce pana Miagiho, kterého skvěle ztvránil Pat Morita. A aby se bylo na co dívat, tak nám v obsazení nesměla chybět krásná Elisabeth Shue. Pro mně osobně je tento film kultovní a nostalgickou záležitostí!(12.4.2008)

Ale jak oddělit tu nostalgii?(13.10.2012)

• Helldo

Mr. Miyagi is fu**** legend! Jinak ale...ehm....(4.7.2015)

Avildsen rozumie outsiderom a vie ich príbeh poňať tak, aby im rozumel každý. Karate Kid je klasický prípad, kedy sa spojí stará múdrosť z východu a odhodlanie zo západu v jeden dokonalý celok, čo je pripravený zlomiť každú prekážku. Vraví sa, že polovičný úspech tkvie vo výbere záporákov. Tu sa zoznamujeme hneď s dvomi, ktorí si každým pohľadom pýtajú dva-tri pohlavky, teda pokiaľ sú pevne zviazaní. Priateľský soundtrack a záverečný turnaj už len dotvárajú príjemný feeling osemdesiatok.(17.1.2016)

• Hogo Fogo

Otras!(15.1.2009)

První film o karate, který udělal díru do světa. První díl této tetralogie se mi velice zamlouvá, ať už jde o zpracování, nebo o téma bojových umění (a především karate), které je mi velice blízké. Sice jsem se nenarodil v době, kdy tato mánie propukla, přesto jsem neměl problém si snímek plnými doušky vychutnat. Přesto mi ve filmu něco chybělo, možná to bylo málo trénování, málo soubojů, a nějaký výraznější soundtrack... Pořád mi ale uniká podstata zdejšího srovnávání s Italským Hřebcem. Pat Morita v roli karate učitele exceluje, Ralph Macchio je snesitelný hlavní protagonista, a Elisabeth Shue je jeho velice sympatická přítelkyně.(2.1.2015)

Tím, že jsem na to koukal po druhé, dost těžce utrpěly mé dětské vzpomínky. Už úvodní bitku sem si zpětně a zpomaleně projížděl, abych odhalil tajemství záhadného monoklu. Průběh výcviku a randění zase pomalu zvedalo laťku. I když nejlepší obranou je útěk (viz. Život Briana). Docela udiví nekuřáctví u všech postav, Cigarety by víznamně podpořili efektivitu útěku. No a když už nás celým filmem provází hlášky o obranném umění, bylo by asi mnohem efektnější v závěru odstoupit a ukázat tak, že to celý nebyly jen hloupé plky. Herzky se na to kouká a 3* si to zaslouží. Ještě sem si vzpoměl na scénu, kdy spěchá za matkou pečící narozeninový dort a skončil na párty se svou holkou ?(25.7.2009)

Jako malý kluk jsem to měl rád, pár dobrých let jsem to neviděl a asi to ani vidět nechci. Nerad snižuji hodnocení svým starým oblíbeným filmům jen kvůli tomu, že jsem dospěl :).(18.9.2009)

• Hapretor

Jen pro malé zmrdy, co chtějí být karatistou.(5.5.2011)

Nostalgie všechno nespasí a na Karate Kida se už dnes moc koukat nedá,co si budem povídat.Ale míň než tři hvězdy nedám,na to jsem ten film viděl až mockrát.(2.7.2012)

Nostalgie(29.8.2013)

No jo, pro podobně zaměřené filmy věru nejsem cílovou skupinou, na rozdíl od malých (ne)přizpůsobivých spoluobčánků, kteří se na ulici inspirováni podobnou tvorbou směšně „okopávají“, ale s nejmilejší chodíme cvičit tai-chi a tak jsme se zájmem sledovali styčné body obou umění. Překvapilo nás, že mistr učedlníkovi po náročném natěračsko-leštěbném tréninku neprozradil, že si má „vybouchat“ unavené svaly. Nejspíš se nepředpokládá, že by se divák k něčemu podobnému vybičoval. Pan režizér se nejspíš minul dobou ve které žije, jelikož evidentně spíš tíhne k baroku (partnerka hrdiny i ty bujky). Naštěstí dobro o5 zvítězilo nad zlem! Údajně existuje nová verze tohoto filmu, ale z pochopitelných důvodů jsem po něm nepátral. Pozn. pro Cival: Nebyl to „čapí skok“ anóbrž cvik v CZ zvaný „jeřáb“.(11.5.2018)

Jeden z těch lepších filmů věnovaných karate, i když s nepopiratelným vlivem jiného režisérova filmu - Rocky.(13.2.2003)

• plagjoklas

Strasna kravina! Vhodne pre sikanovane decka. Na filme som nasiel 2 svetlé body. Dedkova drezúra a záverečná súťaž v karate. inač nuda k ukúsaniu(15.1.2005)

Ve své době mého mládí velice zamímavý film pro mládež, prostě klasika která se v té době točila a uměla oslovit a vyhecovat mládež :).(24.8.2007)

Jeste ted si vzpominam jak sem si jako malej kluk hral Daniela LaRussa a zkousel se naucit ten kop na jedne noze:-)(14.1.2008)

Natírání plotu a leštění aut jako nejspolehlivější nácvik bojového umění? Neodvratitelný útok v podobě jednoho kopu?... dnes již úsměvné a naivní ...ale dříve? Film, na který se kdejaký klučina třásl, když měl být v televizi ... holt doba byla jiná...:-D Kdekdo hned po vyslovení názvu ví, co to je vlastně za film ... vlastně je to svým způsobem legenda...(15.3.2008)

Báječná léta osmdesátá, ale tento film mě nebral...(25.10.2008)

• Nolanofil

Jeden z tých filmov čo som pozeral ako malý, na nemeckých staniciach stále v reprizach dookola a furt ma to bavilo. Dnes to síce už nieje ono, ale ten jemný nad priemer to stále je.(6.11.2013)

Nezapomenutelný pan Myagi, nezapomenutelné "natři vosk, rozetři vosk" a nezapomenutelný úder jestřába. To vše v tomhle klasickém osmdesátkovém béčku, na které už si dnes moc netroufám, ale kde se zároveň pod tři jít prostě nedá. S dalšími díly už to tak slavné nebylo.(8.9.2014)

O karate ani tolik nejde jako spíš o to jak se těžko hledá v neznámém prostředí místo v životě, kamarádi, přítelkyně... Film měl úspěch ne až tak kvůli bojovému umění, ale právě díky silnému příběhu. Jinak herci karate vůbec neovládali a kdo karate jen trošku rozumí, ten to vidí na první pohled. To je asi největší slabina filmu. Vtipné ale je, že právě onen některými zdejšími experty (viz. Gemini) tolik vysmívaný "jeřábí kop" je ve své podstatě s menšími změnami naprosto validní technika v karate zvaná mae-tobi-geri. Karatista Lyoto Machida tímhle kopem v MMA knockoutoval Randyho Coutura, čímž si vysloužil přezdívku Karate Kid! Pro srovnání - https://www.youtube.com/watch?v=1Y6L9kRRWdk(1.10.2016)