Karate Kid

• slovenský

Karate Kid

Rodinný / Drama / Sportovní

USA, 1984, 122 min

Jelikož jsem se neustále setkával u nových filmů a seriálů s odkazy na tento film, musel jsem ho už zkouknout. Tudíž předesílám, že jsem se na film díval bez dávky nostalgie, kterou by způsoboval fakt, že jsem na filmu vyrůstal. Musím říct, že jsem v mnoha ohledech pochopil, proč se o něm i dnes často mluví. Jednoduše je neuvěřitelně nadčasový. Příběh o outsiderovi a o takovém tom teengerovském souboji dobra a zla může v klidu soupeřit s dnešními scénáři. To doplněno o slušnou hudbu a slušného Macchia a Zabku (ačkoliv se jednalo pravděpodobně o jediné skutečně nadprůměrné výkony jejich kariéry) a skvělého Pata Moritu, který zahrál životní roli. Když se to celé sečte a podtrhne, z nějakého důvodu je z toho dobrý film, ačkoliv ani pořádně nevím proč, tak nějak mu nic nechybí, příběh plyne sice předvídatelně, ale rychle a nenuceně. 75%(7.5.2019)

NĚJAKEJ TEN SPOILER! Každej jsme měli na základce zlýho kluka, kterýho se všichni báli. Každej jsme měli na základce partu sráčů, kteří sice byli figurky a sami za sebe bezejmenný nuly, ale když fungovali jako pobočníci zlýho kluka, tak to z nich rázem byli páni situace. A každej jsme se občas ocitli v situaci, kdy se tahle banda debilů zaměřila na nás, aby si posílila nulový sebevědomí, zatímco všichni ostatní se klidili, aby náhodou nepřešla řada zase na ně. Čili natočit film o tom, jak takováhle banda debilů řádí na americký střední škole a tyranizuje sympatickýho "hodnýho troubu", aby se pak sympaťák (a vtělení každýho z nás co jsme to zažili) vzchopil a nakonec seřezal zlýho kluka tak, že jen čumí, je sázka na jistotu, se kterou se ztotožní snad každej kdo chodil do školy a měl někdy náběh stát se podobným otloukánkem. A když se to navíc natočí slušně, zapojej se další postavy typu hodnej děda nebo mlaďounká sexbomba na míru školákům, kteří na film půjdou, stane se z podobnýho filmu kultovní záležitost. Stejně jako pro mne, na základce někdy dva-tři roky před koncem bolševika...(4.6.2016)

Další z řady mých oblíbených dětských záležistostí, která kolovala na tehdejších VHSkách od jednoho kámoše ke druhému jako na běžicím pásu a všichni jsme se snažili naučit ten slavný ptačí kop, který beru jako symbol celého snímku. Všechny herecké role mají charakter a skvěle se na ně bez jediné vyjímky kouká. Pat Morita však stojí hrdě a zaslouženě na vrcholku jich všech a domnívám se, že navždy zůstane v srdcích diváků tím starým roztomilým Miyagim, ikdyž se za svou bohužel už uzavřenou kariérou nahrál dalších rolí habaděj. Scénář není nijak složitý a každý si dokáže po pár scénách asi sám doplnit, jak to celé dopadne. Což nám, ale jako dětem přímo vyhovovalo, protože třeba takového Predátora z tétež doby, jsem správně dokázal pochopit až o několik let později. Když se ale velmi hluboce zamyslím, tak to asi není úplně spravný srovnávací příklad :D Nesmím ani zapomenout na úžasnou práci Billyho Contiho, který sepsal úžasný soundtrack a spolu s klasickými 80tkovými kapelami jako byli Survivor či Joe Esposito, se jedná přímo o atomovou nostalgickou bombu. To všechno si myslím jsou podmětné důvody, proč musím hodnotit plnou polní hvězdičkovou známkou.(13.12.2010)

Karate Kida jsme "žrali" za mlada snad všichni. Nebylo kluka co by tenhle film neviděl a když už se někdo takový našel tak si všichni jen klepali na čelo. Ovšem nejsme mladí do nekonečna a už ani Strážci vesmíru nejsou naším oblíbeným seriálem takže i Kida vidíme z trochu jiného úhlu pohledu. Dnes už nesleduju závěrečnou bitvu s takovým napětím ale i přes to se čas od času k tomuto snímku vrátím. Zaslouží si nostalgické tři hvězdy.(19.4.2014)

Mladý Daniel (Ralph Maccio) se se svojí matkou stěhuje z New Jersey do Kalifornie. Zde se mu podaří hnedka první den šlápnout na kuří oko místnímu gangu mladých nabušených karatistů, kteří mu ukazují, že nikdy neměl opouštět Jersey (nojo když někam přijdete a kápovi místního gangu přeberete holku, co se pak lze divit). Od takřka jisté smrti jej ale zachrání místní instalatér, postarší japonec (pardon, Okinawan) Miyagy (Pat Morita). S gangem uzavřou příměří, že se spolu setkají při regulérním souboji na místním šampionátu v Karate. A tak musí Miyagy naučit Daniela vše, aby dokázal šampionát alespoň přežít... Nezapomenutelný film našeho mládí, kdy všichni chtěli být jako Daniel-san (karatistické kroužky byly narvané, a všichni postupně zjišťovali, že film je jenom ... film). Nezapomenutelná výuka starého mistra (natřít, nabrousit, navoskovat) - dokonalé. Z dnešního pohledu (odstupu dvacítky let) sice film ztrácí na kvalitě, nicméně, z nostalgie 3*...(28.7.2008)

• - Charlie Sheen odmítl ztvárnit postavu Daniela (Ralph Macchio). (Claude Speed)

• - Prvý film Elisabeth Shue. Kvôli natáčaniu prerušila štúdium na Harvarde. (genetique)

• - Na konci filmu, když přikáže Sensei (Martin Kove) svému žákovi, aby Dannyho (Ralph Macchio) vyřadil ze hry, na lavičce to vyvolá silné nechápavé emoce. Když onen žák Dannymu následně poraní nohu, srdceryvně se mu omlouvá, že to tak nechtěl a že ho to mrzí. Děj kolem závěrečného zápasu jakoby ale tyto události úplně ignoroval. Ve chvíli, kdy po radě Senseie začne Danny dostávat opět rány „pod pás“, objeví se zde nepasující scéna, kde žák jež poranil Dannymu nohu a omlouval se, jak vášnivě fandí svému kolegovi, aby Dannyho dostal. (Nyron)