Karate Kid

• slovenský

Karate Kid

Rodinný / Drama / Sportovní

USA, 1984, 122 min

Karate Kida jsme "žrali" za mlada snad všichni. Nebylo kluka co by tenhle film neviděl a když už se někdo takový našel tak si všichni jen klepali na čelo. Ovšem nejsme mladí do nekonečna a už ani Strážci vesmíru nejsou naším oblíbeným seriálem takže i Kida vidíme z trochu jiného úhlu pohledu. Dnes už nesleduju závěrečnou bitvu s takovým napětím ale i přes to se čas od času k tomuto snímku vrátím. Zaslouží si nostalgické tři hvězdy.(19.4.2014)

Někdo připomíná Rockyho, to je trochu jiná liga a hlavně zbytečné srovnávání. I když za oběma kousky stojí chicagský rodák John G. Avildsen. Hit ročníků narozených zhruba v letech 1980 až 1985 bezostyšně využívá stokrát omleté klišé, kterak nové prostředí a nová láska přináší i nové konflikty, které našeho hrdinu přivádějí až ke starému bonsajovému panu Miyagimu, který se stane jeho učitelem a mentorem. Jisté kouzlo to má i dnes, kdy snímek i přes přepálenou stopáž plyne docela svižně.(21.10.2014)

Moje srdcovka o karate. Zároveň i můj první film, který mě zasvětil do tohoto bojového umění. Velice mě to bavilo. Dokonce jsem přemýšlel, že se přihlásím do nějakého kurzu, kde se učí karate, ale nakonec jsem neměl tolik odvahy. Příjemný starý pán, který učí bojovat mladíka. Je to klasika a i proto ji hodnotím nadprůměrně.(12.8.2008)

Avildsen rozumie outsiderom a vie ich príbeh poňať tak, aby im rozumel aj divák. Karate Kid je klasický prípad, kedy sa spojí stará múdrosť z východu a odhodlanie zo západu v jeden dokonalý celok, čo je pripravený zlomiť každú prekážku. Vraví sa, že polovičný úspech tkvie vo výbere záporákov. Tu sa zoznamujeme hneď s dvomi, ktorí si každým pohľadom pýtajú dve - tri po papuli, teda pokiaľ sú pevne zviazaní. Priateľský soundtrack a vyvrcholenie záverečným turnajom sú už len čerešničky na dobre vyzerajúcej a ešte lepšie chutiacej torte ... (USA rating: PG)(17.1.2016)

Ten, kdo vyrůstal v generaci prožívající vrchol vlny béčkových karate filmů, tuší, kým jsem se nechal inspirovat při vymýšlení své přezdívky zde na ČSFD a komu bych dnes zároveň rád věnoval tento svůj jubilejní stý komentář: Mladý Daniel La Russo neboli Danielsan, nadšenec do karate, se stěhuje se svojí matkou do Kalifornie, kde potká velkého japonského mudrce, bonsai květináře, správce činžovního domu, majitele zenové zahrady, sběratele starých aut a především největšího mistra balancu pana Miyagiho, který mu pomůže vyřešit trable ve škole, připraví jej na karate turnaj a hlavně mu naznačí etické hodnoty, jimiž by se měl řídit a skrze něž by měla vést jeho životní cesta. Byť podobných filmů bylo natočeno mnoho a většina podle stejného vzorce, první díl Karate Kid nad nimi vyniká a to díky poctivému zpracování vztahu učitel – žák. Vytknul bych pouze použití několika dějových zkratek, což bývá u tohoto žánru zvykem, ale jinak se jedná o naprostou kultovku a přiznávám se: Kdysi jsem se několikrát rozsekal během amatérského zkoušení Miyagiho sokola :-)(25.3.2013)

• - Podle scénáře měla mít titulní postava jméno Daniel Webber. Nakonec však bylo použito jméno Daniel LaRusso (Ralph Macchio). (Claude Speed)

• - První scéna, která byla natočena, byl trénink na pláži. (Claude Speed)

• - Žlté auto, ktoré Daniel voskoval v rámci tréningu, dostal potom Ralph Macchio od producentov ako dar a stále ho vlastní. (genetique)