Karate Kid

• slovenský

Karate Kid

Rodinný / Drama / Sportovní

USA, 1984, 122 min

Film mého dětství, z kterého ovšem další schlédnutí vyloudilo pouze široký úsměv na tváři, .. ovšem vzpomínky, jsou vzpomínky, a nejeden kluk i holka se dali po zkouknutí tohoto filmu na karate .. ovšem do doby, než pochopili jaká je realita : o) Přesto jsem rád, že jsem mohl znovu po letech zkouknout "Navoskovat, rozetřít, navoskovat, rozetřít . . " a pousmát se a zavzpomínat. O trošku slabší, než Mistr Kickboxu (o 5 % :o)). 60 %(4.6.2009)

Kdysi jsem byl z tohoto fimu paf, ale když jsem jej před nějakým časem viděl znova, musím nějaké to procento strhnout, protože mezi hvězdné kousky nepatří. Sympatický Macchio si zahrál svou životní roli podle které si ho každý pamatuje. Hudba vynikající nad ostatní hudební doprovody v žánru, dobrá režie. 75% = 4-/5(9.8.2010)

Ten, kdo vyrůstal v generaci prožívající vrchol vlny béčkových karate filmů, tuší, kým jsem se nechal inspirovat při vymýšlení své přezdívky zde na ČSFD a komu bych dnes zároveň rád věnoval tento svůj jubilejní stý komentář: Mladý Daniel La Russo neboli Danielsan, nadšenec do karate, se stěhuje se svojí matkou do Kalifornie, kde potká velkého japonského mudrce, bonsai květináře, správce činžovního domu, majitele zenové zahrady, sběratele starých aut a především největšího mistra balancu pana Miyagiho, který mu pomůže vyřešit trable ve škole, připraví jej na karate turnaj a hlavně mu naznačí etické hodnoty, jimiž by se měl řídit a skrze něž by měla vést jeho životní cesta. Byť podobných filmů bylo natočeno mnoho a většina podle stejného vzorce, první díl Karate Kid nad nimi vyniká a to díky poctivému zpracování vztahu učitel – žák. Vytknul bych pouze použití několika dějových zkratek, což bývá u tohoto žánru zvykem, ale jinak se jedná o naprostou kultovku a přiznávám se: Kdysi jsem se několikrát rozsekal během amatérského zkoušení Miyagiho sokola :-)(25.3.2013)

Avildsen rozumie outsiderom a vie ich príbeh poňať tak, aby im rozumel aj divák. Karate Kid je klasický prípad, kedy sa spojí stará múdrosť z východu a odhodlanie zo západu v jeden dokonalý celok, čo je pripravený zlomiť každú prekážku. Vraví sa, že polovičný úspech tkvie vo výbere záporákov. Tu sa zoznamujeme hneď s dvomi, ktorí si každým pohľadom pýtajú dve - tri po papuli, teda pokiaľ sú pevne zviazaní. Priateľský soundtrack a vyvrcholenie záverečným turnajom sú už len čerešničky na dobre vyzerajúcej a ešte lepšie chutiacej torte.(17.1.2016)

Stará VHS nostalgia z časov, keď sa v porevolučnej Českej a Slovenskej Federatívnej Republike veselo kupovali pirátske video kazety, s príšerným dabingom, niekde na burze. Americká klasika športového filmu osemdesiatých rokov. "Karate Kid"! Skúsený, japonský majster Miyagi zasväcuje, za pomoci svojráznych, praktických cvičení, mladého teenagera Dannyho do umenia zvaného karate. Nestará sa len rozvoj jeho bojových schopností, ale je mu aj radcom a vzorom pri duševnom dospievaní. Predstaviteľ hlavnej úlohy Ralph Macchio je ako herec dosť mizerný, ale svojim spôsobom je to sympatický borec. ***(12.7.2010)

• - Žlté auto, ktoré Daniel voskoval v rámci tréningu, dostal potom Ralph Macchio od producentov ako dar a stále ho vlastní. (genetique)

• - První scéna, která byla natočena, byl trénink na pláži. (Claude Speed)

• - Podle scénáře měla mít titulní postava jméno Daniel Webber. Nakonec však bylo použito jméno Daniel LaRusso (Ralph Macchio). (Claude Speed)