Karate Kid

• slovenský

Karate Kid

Rodinný / Drama / Sportovní

USA, 1984, 122 min

"Vyhrát, prohrát není důležitý. Dobře zápasit, máš respekt." ...Karate Kid = pro mě nestárnoucí srdcovka. “Pat Morita was a truly generous actor, a gifted comic, and an even greater friend, ... It was both my honor and privilege to have worked with him and create a bit of cinema magic together.” - Ralph Macchio(18.9.2014)

Avildsen rozumie outsiderom a vie ich príbeh poňať tak, aby im rozumel každý. Karate Kid je klasický prípad, kedy sa spojí stará múdrosť z východu a odhodlanie zo západu v jeden dokonalý celok, čo je pripravený zlomiť každú prekážku. Vraví sa, že polovičný úspech tkvie vo výbere záporákov. Tu sa zoznamujeme hneď s dvomi, ktorí si každým pohľadom pýtajú dva-tri pohlavky, teda pokiaľ sú pevne zviazaní. Priateľský soundtrack a záverečný turnaj už len dotvárajú príjemný feeling osemdesiatok.(17.1.2016)

Film mého dětství, z kterého ovšem další schlédnutí vyloudilo pouze široký úsměv na tváři, .. ovšem vzpomínky, jsou vzpomínky, a nejeden kluk i holka se dali po zkouknutí tohoto filmu na karate .. ovšem do doby, než pochopili jaká je realita : o) Přesto jsem rád, že jsem mohl znovu po letech zkouknout "Navoskovat, rozetřít, navoskovat, rozetřít . . " a pousmát se a zavzpomínat. O trošku slabší, než Mistr Kickboxu (o 5 % :o)). 60 %(4.6.2009)

V oblasti karate filmů, jakých v 80. letech vzniklo přehršel, tento sice nevyniká ani vlivem svou dějovou šablonou, ale svým zaměřením je neobvykle určen pro teenagerské diváctvo, což podobných filmů zase tolik nevzniklo. Máme tu šikanovaného teenagera, kterého naučí bojový styl starý domovník z jeho bydliště, do kterého se zakouká děvče jeho největšího rivala. Soutěž v karate však vše rozhodne. Nic víc, nic míň. Na dvě hodiny stopáže docela málo. Ale jak to už u takových filmů bývá, i zde je dějová linka ohraničena především výcvikem, který je tu předveden vskutku šalamounsky. Kdo by to byl řekl, že běžnými domácími pracemi se lze naučit obrana v karate. Vskutku dobře vymyšleno. Sice je to značně dětinské, ale jako ryze teenagerovský film odveden vcelku dobře.(1.8.2017)

Tím, že jsem na to koukal po druhé, dost těžce utrpěly mé dětské vzpomínky. Už úvodní bitku sem si zpětně a zpomaleně projížděl, abych odhalil tajemství záhadného monoklu. Průběh výcviku a randění zase pomalu zvedalo laťku. I když nejlepší obranou je útěk (viz. Život Briana). Docela udiví nekuřáctví u všech postav, Cigarety by víznamně podpořili efektivitu útěku. No a když už nás celým filmem provází hlášky o obranném umění, bylo by asi mnohem efektnější v závěru odstoupit a ukázat tak, že to celý nebyly jen hloupé plky. Herzky se na to kouká a 3* si to zaslouží. Ještě sem si vzpoměl na scénu, kdy spěchá za matkou pečící narozeninový dort a skončil na párty se svou holkou ?(25.7.2009)

• - Podle scénáře měla mít titulní postava jméno Daniel Webber. Nakonec však bylo použito jméno Daniel LaRusso (Ralph Macchio). (Claude Speed)

• - Prvý film Elisabeth Shue. Kvôli natáčaniu prerušila štúdium na Harvarde. (genetique)

• - Žlté auto, ktoré Daniel voskoval v rámci tréningu, dostal potom Ralph Macchio od producentov ako dar a stále ho vlastní. (genetique)