Karate Kid

Karate Kid

• Austrálie

Rodinný / Drama / Sportovní

USA, 1984, 122 min

Jelikož jsem se neustále setkával u nových filmů a seriálů s odkazy na tento film, musel jsem ho už zkouknout. Tudíž předesílám, že jsem se na film díval bez dávky nostalgie, kterou by způsoboval fakt, že jsem na filmu vyrůstal. Musím říct, že jsem v mnoha ohledech pochopil, proč se o něm i dnes často mluví. Jednoduše je neuvěřitelně nadčasový. Příběh o outsiderovi a o takovém tom teengerovském souboji dobra a zla může v klidu soupeřit s dnešními scénáři. To doplněno o slušnou hudbu a slušného Macchia a Zabku (ačkoliv se jednalo pravděpodobně o jediné skutečně nadprůměrné výkony jejich kariéry) a skvělého Pata Moritu, který zahrál životní roli. Když se to celé sečte a podtrhne, z nějakého důvodu je z toho dobrý film, ačkoliv ani pořádně nevím proč, tak nějak mu nic nechybí, příběh plyne sice předvídatelně, ale rychle a nenuceně. 75%(7.5.2019)

NĚJAKEJ TEN SPOILER! Každej jsme měli na základce zlýho kluka, kterýho se všichni báli. Každej jsme měli na základce partu sráčů, kteří sice byli figurky a sami za sebe bezejmenný nuly, ale když fungovali jako pobočníci zlýho kluka, tak to z nich rázem byli páni situace. A každej jsme se občas ocitli v situaci, kdy se tahle banda debilů zaměřila na nás, aby si posílila nulový sebevědomí, zatímco všichni ostatní se klidili, aby náhodou nepřešla řada zase na ně. Čili natočit film o tom, jak takováhle banda debilů řádí na americký střední škole a tyranizuje sympatickýho "hodnýho troubu", aby se pak sympaťák (a vtělení každýho z nás co jsme to zažili) vzchopil a nakonec seřezal zlýho kluka tak, že jen čumí, je sázka na jistotu, se kterou se ztotožní snad každej kdo chodil do školy a měl někdy náběh stát se podobným otloukánkem. A když se to navíc natočí slušně, zapojej se další postavy typu hodnej děda nebo mlaďounká sexbomba na míru školákům, kteří na film půjdou, stane se z podobnýho filmu kultovní záležitost. Stejně jako pro mne, na základce někdy dva-tři roky před koncem bolševika...(4.6.2016)

Nedalo mi to a po novém remaku jsem si pustil originál, abych mohl porovnat obě verze. A nestává se často, aby byla předělávka lepší než origoš. Toto je jeden z těch případů. Zde se děj odehrává v Kalifornii a hlavní hrdina je běloch, poněkud dospělejší. Tehdy to moždá byl hit, dnes se to ale nemůže rovnat s podobnými bojovými filmy. Můj názor. Ty boje mi tam přišly strašně pomalé a obyčejné a hlavní hrdina Ralph Macchio mi přišel místy hoodně vystrašenej. Byly tam i sekvence, které se do písmene přenesly do nové vérze, hlavně co se týče namluvených pasáži. Ale abych jen nekritizoval, třeba pan Miyagi na mě působil velmy sympaticky, navíc dobrá 80s hudba. A protože je to klasika, dám průměr, ale ta nová verze je skutečně o poznání lepší.(20.9.2010)

• Raikiri87

Film mého mládí, který jsem obdivoval. Teď když jsem se na něj podíval po 15 letech, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou a ptám se sám sebe, proč do hlavní role nedali někoho, kdo karate umí aspoň okrajově. Tohle je asi první film, kde doufám, že hlavní záporák(Johnny) nakope hlavnímu hrdinovi(daniel-san) prdel. Go go Cobra Kai dojo.(23.8.2011)

Stará VHS nostalgia z časov, keď sa v porevolučnej Českej a Slovenskej Federatívnej Republike veselo kupovali pirátske video kazety, s príšerným dabingom, niekde na burze. Americká klasika športového filmu osemdesiatých rokov. "Karate Kid"! Skúsený, japonský majster Miyagi zasväcuje, za pomoci svojráznych, praktických cvičení, mladého teenagera Dannyho do umenia zvaného karate. Nestará sa len rozvoj jeho bojových schopností, ale je mu aj radcom a vzorom pri duševnom dospievaní. Predstaviteľ hlavnej úlohy Ralph Macchio je ako herec dosť mizerný, ale svojim spôsobom je to sympatický borec. ***(12.7.2010)

• - Rozhodcu finálového zápasu si zahral Pat E. Johnson, expert na karate a bývalý študent Chucka Norrisa. (genetique)

• - Podle scénáře měla mít titulní postava jméno Daniel Webber. Nakonec však bylo použito jméno Daniel LaRusso (Ralph Macchio). (Claude Speed)

• - O roli Daniela (Ralph Macchio) se ucházel Kyle Eastwood. (Claude Speed)