Šimocuma monogatari

Shimotsuma monogatari

Kamikaze Girls

Komedie

Japonsko, 2004, 102 min

Totálně crazy komedie. Celou hodinu a pů naprostý úlet. Je to příběh dvou "kamarádek". Jedna, ta hlavnější, je taková nanynka, která se stylizuje do doby Rokoka, oblíká se jinak než kdokoliv jiný a je ale neuvěřitelná kliďaska a egoistka. Prostřednictvím její postavy je zkritizováno snad všechno z jejího okolí. Maloměšťáctví, povrchnost, nekvalitní oblečení, Yakuza,... Smyslem jejího života je nakupování krásných šatů. Druhá je drsňačka, která je členkou motorkářského gangu. Přírodní holka. Tvrdá, brutální, sprostá, vitální. Ve filmu je ještě celá řada vedlejších postav a všechny jsou dost divné. Neustále sledujete absurdní situace a velice vtipné dialogy. Násilí, paradoxy, kontrast - to všechno přidává filmu na zajímavosti.(6.6.2006)

Mnoho filmů o lolita stylu bohužel nevzniklo, a tak jsem Šimocuma monogatari už nějakou dobu sháněla. Přiznávám, že pro mě představoval mírné zklamání, ale na druhou stranu mě svým způsobem okouzlil. Hlavní postavou je půvabná Momoko, co má své vlastní názory na svět a především slušnou zásobu rozkošných šatů a její největší zálibou je mimo nakupování ve stylovém obchodě tvoření vlastního oděvu. Ta se seznamuje se svým opakem, drsnou Ičiko, zdráhající se projevit své city, pro niž je motorka celým životem. Nemají na sebe nejlepší názor, ale když se jejich síly spojí, mohou to dotáhnout daleko. Film vlastně není o ničem, odehrává se v roztomilém šíleném a vtipném stylu. Vizuální stránka je úchvatná, všude plno barviček, něžných krajek a také dobré hudby v kontrastu se surovostí a divokostí života motorkářského gangu, který se řídí zásadou, že ženy nikdy nesmí brečet na veřejnosti. Děj hraje až druhou roli. A to je právě to, co mi tam chybělo.(18.10.2009)

Je to dosť dobrá komédia. Má veľmi dobrý príbeh o veľmi zvláštnom dievčati, ktoré miluje obdobie rokoka, kvôli čomu nosí krajkové šaty a pôsobí úplne nevinne a zraniteľne a to aj napriek tomu, že jej otec si zarába nelegálnym spôsobom. No raz sa zoznámi so svojim úplným protikladom, členke motorkárskeho gangu, ktorá je drsná a vulgárna a aj napriek ich odlišnosti sa stávajú priateľkami. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať ešte o niečo viac. Už od začiatku to pôsobí skutočne perfektne, skvelá hlavná postava, množstvo perfektných nápadov, výborná atmosféra a celé je to tak vynikajúco uletené, že som bol prakticky nadšený. Ale po tej úvodnej dvadsaťminútovke to už trochu upadne, stratí to ten počiatočný náboj a začne to pôsobiť tak trochu stereotypnejšie, pričom nové nápady už neprichádzajú v takých rýchlych intervaloch, ale našťastie ani toto nie je zlé, stále je to slušne nadpriemerná úroveň, takže aj toto ma dosť bavilo, len ten úvod predsa len nastavil úroveň veľmi vysoko. A poteší aj záverečná fáza, ktorá síce na úvod nemá, ale je lepšia, než hlavná časť filmu. Trochu ma sklamalo nevyrovnané hlavné duo, zatiaľ čo postava nevinného dievčaťa je perfektná a bavila ma vo všetkých ohľadoch, jej priateľka, drsná motorkárka sa jej nemá šancu vyrovnať, ale tiež má svoje vydarené scény. A tak ma to po celý čas dostatočne bavilo, len to neudržanie počiatočných kvalít ma trochu sklamalo. Samozrejme musím pochváliť celú tú uletenosť, takýto netradičný štýl ma vždy poteší, viacero nápadov je skvelých a pri mnohých scénach som sa výborne bavil. Herecké obsadenie je celkom slušné, síce okrem hlavnej hrdinky mi už nikto neprišiel až tak výrazný, aby sa s ňou mohol porovnávať, ale aj tak ma jednotlivé vedľajšie postavy dostatočne bavili a aj sami sa dokázali postarať o pár dobrých scén. Réžia a technická stránka sú výborné, množstvo skvelých vizuálnych nápadov, páči sa mi zvolený filter a samozrejme aj tá spomínaná miera uletenosti. Už som videl aj lepšie japonské filmy tohto typu, ale aj toto ma dosť bavilo a nemám dôvod dávať horšie hodnotenie. 74%(22.9.2013)

Taková absurdní blbina, u který vůbec nevim proč mě bavila, ale prostě je to tak, ono taky dívat se na Kyôko Fukadu v roztomilých krajkových šatičkách z dob rokoka je zábavný samo o sobě a je pravda, že být tam nějaká stará větev, tak by to nebylo ono. Nicméně to rozhodně neni zase jenom o tom koukat na Kyôko, i sám příběh je docela zábavnej a stylem vyprávění alá Amelie z montmartru dokáže velice dobře pobavit(10.12.2008)

Roztomilý příběh o přátelství dvou-trochu nepravděpodobných-kamarádek........Od začátku to šlape krásně a většina scén je plná nápadů a vtipu....Problém je, že je to sem tam vyplněné jakousi divnou vatou, která celý film nepříjemně natáááhuje a zpomaluje.......Po zkrácení o cca 15 minut by z tohodle byl totální kult....................Pro japanofily nutnost(né li povinnost), ostatní jen hezky zabijou sobotní večer :)(30.7.2011)