M. Butterfly

• USA M. Butterfly (více)

Zvláštny príbeh lásky medzi francúzskym diplomatom a čínskou opernou divou v období kultúrnej revolúcie v Číne. René Gallimard pracuje na francúzskom veľvyslanectve v Pekingu. Jedného dňa sa zúčastní operného predstavenia pre diplomatov a na prvý pohľad sa zamiluje do Song Liling, predstaviteľky Madame Butterfly v slávnej Pucciniho opere. Medzi speváčkou a diplomatom sa vyvinie milenecký vzťah, ktorý je založený na Francúzových ireálnych snoch a predstavách o pokornej ázijskej žene. Song svojho milenca skutočne zbožňuje a prejavuje mu oddanosť na tisíc rafinovaných spôsobov. Zároveň si ho však drží od tela, odôvodňujúc to svojou ázijskou hanblivosťou. A hoci Renému porodí dieťa, nikdy mu nedovolí uvidieť ju nahú. Song má na to dobrý dôvod. Dokáže fantáziu svojho milenca držať pri živote tak dlho, až kým mu kruté politické okolnosti neodhalia skutočnú pravdu o jej láske. (oficiální text distributora)

Radyo

Kdo jiný, než David Cronenberg, by dokázal natočit takhle zvláštní film. I když na jeho obvyklé poměry je tenhle příběh přece jen poněkud "umírněný". Velice kvalitní výkon předvádí John Lone, o Jeremy Ironsovi snad ani nemá smysl se šířeji zmiňovat, u něj je již samo jeho jméno zárukou kvality. Příběh sám je velmi zajímavý a pro našince poněkud netradiční, nejen svým zpracováním, ale i námětem. Rozhodně jde o velmi pozoruhodné dílo, které ale vyvolá u některých diváků rozporuplné pocity. ()

H34D

Vytříbené, vznešené, ovšem místy také trochu zdlouhavé drama pohrávající si jak s hlavní postavou, tak se samotným divákem. Zprvu jasně se jevící téma lásky se postupně stáčí nečekanými směry, film nabere zvláštních rozměrů a vyobrazuje odvrácenou stranu lidskosti tak, jak ji Cronenberg umí nejlépe. Výkony obou hlavních postav jsou skvělé, a proto není divu, že vzájemné předávání si role paní Butterfly skvěle funguje až je to vlastně hrozivé. Závěr všemu nasadí korunu... 7/10 ()

xxmartinxx

Musím říct, že jsem o filmu nic nevěděl, tak jsem si říkal jenom, že "ta Číňanka vypadá nějak divně". Ale tohle?... Davide, ty jsi úchyl! Kéž by z toho filmu vyplynulo i něco dalšího... a tím si nejsem jistý, i když už sama atmosféra je dobrá. 70 % ()

Gilmour93

Na Jeremyho Ironse po roce opět přišla Posedlost a jak pak to asi může dopadnout, když je tak špatný analytik.. Cronenberg na své poměry nezvykle konvenčně a s nádechem vznešenosti, ale od návratu do Paříže se to začne ve svých zkratkách rozpadat. Škoda absence prostoru pro dopady románku na diplomatovo manželství i toho teatrálního konce, který zahrál Pucciniho noty na úkor skutečnosti. Pokud to bude možné, doporučuji se vyhnout českému dabingu, který to Langošovým tréninkem na budoucí role poměrně zprasil.. ()

Falko

Takyto film som od Davida Cronenberga skutocne necakal a to som si myslel, ze sa budem cely film iba nudit a zaver filmu bude len akasi obycajna bodka za tym, co by sa podla mojich predstav mohlo stat, avsak nastastie som sa hlboko mylil. Vyhodou bolo, ze som pred pozretim filmu vobec netusil okrem Jeremyho Ironsa, kto tam koho hra. Zaver filmu bol sokujuci, pretoze to, co sa stalo, som vobec necakal. Teda nemyslim len uplny zaver filmu, ale aj to, co sa odohravalo asi poslednych 20 minut. Zvazujem takych 70%, ale kazdy si musi o tomto filme urobit sam vlastny nazor, pretoze boli tam aj nudne chvilky. O hereckych kvalitach zucastnenych hercov je zbytocne sa rozpisovat, pretoze Jeremy Irons je dobry jednoducho v kazdej ulohe... 05.11.2010 ________ Jeremy Irons - (René Gallimard) +++ Barbara Sukowa - (Jeanne Gallimard) +++ Ian Richardson - (Ambasádor Toulon) +++ David Neal - (Sudca) +++ Hudba: Howard Shore +++ ()

ripo

Uff, tak tento kus na mne zanechal dosť hlbokú brázdu. Pôsobivý je celý postupný vývoj deja a hlavne jeho dramatický záver ....... ()

Anderton

Film o predstieraní a to vo viacerých, či úplne všetkých rovinách. Perfektný prípad pre hĺbkovú psychologickú analýzu oboch ústredných postáv a následne aj pre rozbor ich vzťahu vzhľadom na ich prirodzené prostredie. Ale v úplne inom zmysle, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pre bieleho muža z "civilizovaného" sveta bude ázijská žena, či človek vo všeobecnosti, stále len exotika a naša nadradenosť a neschopnosť prekonať vlastné ego nám nedovolí ísť na dreň skutočných citov, nehovoriac o pochopení cudzej mentality. I keď René... O M. Butterfly sa asi dobre diskutuje s ľuďmi, ktorí film videli, ale veľmi zle sa o ňom píše, pretože to aj tak bude znieť nezrozumiteľne pre tých, ktorí sa rozhodujú, či ho vôbec vidieť. Mám problémy s niektorými logickými nezrovnalosťami, ale Cronenbergovi ide o úplne iné veci. Napríklad si vôbec nezakladá na tom, aby záver pôsobil ako šok, skôr sa len v dobe uvedenia divákom potvrdila ich pôvodná teória. Ale to, že Francúzi pôsobia v anglickom jazyku a prejavoch ako snobskí Briti, bude zrejme objektívna chyba, než zámer. Ale iba David vie... ()

nascendi

Bizarný, predvídateľný a neuveriteľný príbeh, ktorý je údajne nakrútený podľa skutočnosti ma nielenže nezaujal, ale dokonca nahneval, pretože niekto kalkuluje s mojou naivitou a to nemám rád. Ária Čo-čo-san patrí medzi moje najobľúbenejšie, aj keď od odmietača opier to nevyznieva príliš pochvalne. Pochvalne sa môžem vyjadriť o herectve Jeremyho Ironsa a to je asi tak všetko, čo ma na filme nenahnevalo. Bol to štvrtý Cronenbergov film, ktorý som videl a prirodzene aj posledný, pre nedostatok záujmu. ()

Tomco

az netradicne iny cronenberg. kam zmizla vsetka brutalita, nasilnost, neskryvana erotika? tieto ingrediencie mam v jeho podani najradsej, no madam butterfly ma aj tak velmi milo prekvapila. viacero pozitiv. za prve krasny hudobny motiv howarda shora, za druhe vzdy vyborny jeremy irons, za tretie chytlavy pribeh okoreneny zaujimavym, necakanym zaverom. ()

Willy Kufalt

Nemám pocit, že bych byl tou správnou romantickou duší... ale tohle romantické drama mě svou barevností, zvláštní poezií a tajuplnou atmosféru nejen hodně vtáhlo, ale také mi začlo býti líto, když jsem v druhé polovině začal cítit jisté zneklidnění a pocit, že tohle skončí čímsi děsivým... škoda. Ale to by nebyl David Cronenberg, aby ve svém filmu nezašel k čemusi řádně a neotřele úchylnému, byť mě tentokrát stejně překvapilo, jaké (pro něj) netradičně komorní, nejednou až poetické drama dokázal natočit 3 roky před Crash. :o) Netuším, jak to dotyčný umělec dokázal, ale ona Číňanka od počátku dlouho oplývala silně přítažlivým a tajemným půvabem, hodným správné femme fatale. Operní árie přidávají na síle prožitku, snad jen úplný závěr mě svým úchylně patetickým podáním moc nesedl... že je to (snad až na jeden zde zamlčený „detail“ o posledním incidentu hlavní postavy) příběh dle skutečné události? Jeden by neřekl, co se vše bizarního v zákulisí života politicky aktivních osob může odehrát. Napínavé a překvapivé bylo vidět film bez přesné znalosti šokující pointy. [85%] ()

Tommy987

Fenomenálne dielo a Cronenbergov nie najlepší, no určite najemocionálnejší a najpocitovejší film. Jeremy Irons hral počas celej jeho kariéry lepšie snáď len v Dead Ringers a John Lone predvádza niečo, čo som doteraz odmietal veriť, že je vôbec možné. Z črtov tváre je pomerne jasne poznať, že ide o muža, no dokázal okolo seba vytvoriť akúsi auru, ktorou disponujú len tie najosudovejšie femme fatale. Klobúk dole pred jeho herectvom. 10 / 10 ()

Jirka_Šč

Velmi zajímavý film. Zajímá mě, jestli byl doopravdy vytvořen podle skutečné události. Měl jsem bohoužel hendikep, protože jsem si přečetl diskusi a "tušil", ale manželka do posledního momentu netušila (přestože měla chvílemi takové úvahy ... no rozumíte mi). I přes krutost (psychickou), kterou film ukazuje, se mi líbilo. Minimálně odlišností od čehokoli, co jsem dosud viděl. Jediné, co mi stylově nesedlo, byla ona Velká čínská zeď, protože byla v kontrastu s "obyčejností" ostatních reálií. ()

Khalesi

Existujú muži, ktorím sa páčia obyčajné ženy. Zakladajú si povrchne predovšetkým na fyzickej kráse, páči sa im mladosť, drzosť či do konca vulgárnosť. Potom sú tu tí druhí, takí ktorí sú schopní milovať dušu. Nezáleží im na fyzične, vek je pre nich len smiešny detail, dívajú sa ďalej, vidia hlbšie, sú náročnejší. Mne sa tí prví zdajú smiešni a tých druhých je ako šafránu a majú môj hlboký obdiv. Navzdory všetkému si však nemyslím, že je niektorý z nich schopný pochopiť ženu. Je veľké nešťastie, že muži nedokážu oceniť silu, ktorú v nich dokáže skutočná žena prebudiť a nezáleží na telesnej schránke ani na okolnostiach. Nenazvala by som to drámou, viac sa hodí označenie tragédia. ()

ScarPoul

Na Cronenberga pomerne netradičný film. Ťažko by ste ho v ňom spoznali, ale ono to nakoniec vôbec nevadí. M. Butterfly sa môže pochváliť pekným vizuálom a hereckou umiernenosťou. Tá v poslednej tretine začne prinášať ovocie v podobe uveriteľne zobrazených emócií. Irons aj Lone sa snažia citlivo sprostredkovať rôznorodé vrstvy pocitov. Či už sa jedná o vzťah medzi nimi, alebo ten voči svojej vlasti, ktorý hrá v ich životoch rovnako dominantnú úlohu. Umiernenosť s akou Cronenberg k látke pristupoval je o to prekvapujúcejšia, že citovo zasiahne. A v hlave odrazu nezostáva pohľad na zdeformované telá a úchylné obludy, ale na pohľady a zistenia, ktoré dokážu zničiť dôveru človeka na maličké kúsky. Som rád za ten príbeh. Má omnoho viac vrstiev, ako by sa z počiatku mohlo zdať. ()

Lacike

Moje pocity z filmu vystizne vyjadril H34D. Film sa fakt dost pohrava s divakom a aj ja som az v uplnom zavere pochopil o com vlastne je(nie nemam na mysli to, ze ona je on). Takze 3*, ktore som povodne chcel dat, jednoznacne zvysujem na zasluzene 4*. ()

Mulosz

Hodně dlouho se mě držel dojeml, že se Cronenberg zbláznil a natočil romantické milostné drama se vším všudy. bez jakýchkoliv hrůz, zrůdiček, slizu, eklhaftu, krve a násilí. Po odhalení pointy během soudního procesu však ve mě pořádně hrklo a musel jsem konstatovat, že kanadský autor umí natočit výborný film i bez výše uvedeného. Charisma Jeremyho Ironse by se dalo jako vždy stáčet do flašek a prodávat. ()

Padme_Anakin

Vrátila jsem se k tomuto snímku po devíti letech a opět to klaplo, nechala jsem se okouzlit Cronenbergovým vyprávěním, které je místy krásně křehké, něžně poetické, samozřejmě mírně erotické, ovšem v tomto případě velmi decentní.. K tomu všemu vynikající Jeremy Irons, v jehož očích lze lehce číst a John Lone zaslouží ode mne smeknutí klobouku, protože tak hříšně sexy je málokdo, no a v neposlední řadě nádherná hudba i exotické prostředí mají pro mě podmanivou sílu.. ()

Astaroth12

Hneď začiatok ma nadchol svojou farebnosťou a citom pre detail. Potom som bol nesmierne prekvapený, ako jemne a poľahky sa príbeh formoval a vobec si nevypomáhal nejakými silnými dramatickými chvíľkami. Príbeh bol hlavne o vášnivej túžbe po láske, kde jednu stranu do toho poháňal akýsi morálny prehrešok z odhalenia, ktorý v jeho postavení by mohol byť fatálny, ale práve, že to mu ešte viac dodávalo sebavedomie a istotu. No a druha strana to robila zámerne a len kvôli tomu, že jej to niekto nariadil. A to ma privádza pred otázku, že či tá druha strana si po čase na to len zvykla alebo aj ona začala prechovávať nejaké city a náklonnosť. Lebo mna ani pod hrozbou smrti by nikto neprinútil spraviť taký hyenizmus na sebe, ale ani na inom človeku. Cronenberg to uchopil do pevných ruka navzdory tomu, že on točí celkom ine žánre, tak aj tu dokázal, že je režisér, ktorý nemá obmedzenia, čo sa týka voľby žánrov. Pointu som už uhádol skoro na začiatku, keď za divou prišla tá zo strany. Je tu pomaly štýl rozprávania, ale ktorý sa k tomuto režisérovi hodí. Ale na to, že sa film odohráva v dobe temna v čínskych novodobých dejinách by ten konflikt mohol zachytiť aj rozvážnejšie a nie len to vtesnať do niekoľkých minút. Je fakt, že sa režisér sústredil na problematiku dvoch ľudí, ale všetko zo všetkým súvisí a keby nežnejšia polovička žila v inej dobe, tak by sa s Francúzskym diplomatom určite  nestretla. Preto si myslím, že ozrejmenie politickej situácie a následky konaní politickej strany tu mali byť aspoň trocha upresnené. Ten koniec mi prišiel už dosť afektovaný a do cela zbytočný. I keď sa jedna o znepokojivý počin, tak u Davida mám rozhodne radšej iné kategórie filmov. Silne 3*. ()