Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Ted Moore

Rod McKuen

Robert Fryer

Norman Savage

Maggie je můj filmový drahoušek, kterou jsem si zamilovala v seriálu Panství Downton, tam hrála rozkošně a získala si okamžitě veškeré moje sympatie. Tohle byla trochu nevděčná role, ale bylo to její dokonalé sólo a já byla vděčná, že jí už znám, protože její zvláštní herecký styl tady byl silně patrný. Sice tady vypadala trochu na víc než na 35 let, ale nic to neubralo na její herecké kvalitě. Od prvotní sympatie k této nekonvenční učitelce dějepisu jsem se postupně dostávala pod povrch její osobnosti a to už nebylo nic úsměvného, ale spíš smutného a já tušila že ty její "nejlepší léta" nebudou rozhodně šťastná. Snad je na jednu dobře neuvědomění si této skutečnosti, ale rozhodně je to osobnost, která vás silně zaujme a strhne. Měla jsem radost i z postavy mého oblíbence z Profesionálů (Georga) Gordona Jacksona, který si tady zdatně sekundoval s Robertem Stephensem. Ach, Joan, jak ráda bych Ti pomohla, ale Ty nechceš, myslíš, že jsi opravdu šťastnou ženou ............? Velmi zajímavý komentář : Aky(15.1.2015)

Maggie Smith dominuje v roli nekonvenční učitelky, která nesdílí metody konzervativní školy a svými postoji, přesvědčením i chováním nabádá své studentky k „revoltě“ proti zaběhnutému řádu. Předvedla vynikající herecký výkon, s její postavou Jean Brodie celý snímek stojí a padá, což mi zároveň trochu vadilo, že snad kromě Pamely Franklin byly ostatní postavy tolik na vedlejší koleji. Škoda, že ve filmu nebylo ještě více momentů jako závěrečný dialog Jean se Sandy, i tak ale na svou dobu podařený snímek.(12.3.2015)

Podobně jako kariéru Angely Lansbury je nutno dělit na "co bylo před Jessicou Fletcher a skoro nikdo nezná a přitom je v jejím hereckém rejstříku mnohem povedenější", a co bylo po ní, u Maggie Smith to bude v případě Harryho Hrnčíře podobné. The Prime of Miss Jean Brodie je film na povrchu veselý, do hloubky ale spíš smutný, hodně barevný (v detailech na obličeje a gardenparty snad až přesaturovaný), krásně melodický a pedagogicko rozborný, a s velmi milou erotickou třešničkou v podobě sotva dospělé Pamely Franklin. Tvůrcům se vůbec podařil kousek, kdy Brodinina děvčata před kamerou za necelé dvě hodiny o několik let zestárla. K obsahu bych jenom zmínil, že vztah hlavní postavy s učitelem hudby Gordonem Lowtherem je spíše platonický. Mimochodem, Gordona Lowthera si zahrál nám všem známý Gordon "Profesionál George Cowley" Jackson, a jeho přítomnost je ze všech složek ve filmu nejmilejší, dobře mu sekundoval ještě bohémský malíř a plodič dětí Robert Stephens. Zajímalo by mě, jestli skvělý zpěv Gordona Jacksona je jeho vlastním.(21.8.2013)

Reziser Ronald Neame /Dobrodruzstvi Poseidonu, Milionova Bankovka 1953/ natocil velmi dobry film o tom, ako pani ucitelka v podani genialnej Maggie Smith /seria Hery Potrata/ jednak vyuziva svoje ziacky na svoje ciele a jednak obdivuje diktatorov ako Benito Mussolini a Francisco Franco y Bahamonde, ba co viac, nuti svoje ziacky k podobnej vlne myslenia. Vzapati vsak tato pani ucitelka naraza na riaditelku a na tvrdy stret s realitou. Maggie Smith hrala rozkokosne a bola vskutku vyborna - taky bravurny herecky vykon od herecky som teda uz dlho nevidel. Ba dokonca televizny diviak sa dostane aj k strukture jej osobnosti, a dostavame obraz dost bezcitnej a sebeckej zenskej, co ale roku 1932 /film sa odohrava v tomto roku/ nie je ziadna vynimka - a je tomu tak u mnohych doteraz. Kulisy su na urovni, dialogy vyborne, skusena reziserska ruka Ronalda Neama filmu vladne a Robert Stephens /Kleopatra 1963, Kapka Medu/ bol tiez na urovni. Film, ktory je nepravom obchadzany cesko-slovenskymi televiziami, ale oplati sa zohnat si ho. 89 %(19.4.2016)

Školní psycho aneb výchova dívek v Anglii. Postava Jean Brody byla nesympatická až za hrob a kostnatý až téměř prkenný vzhled Maggie Smith odpovídal naprosto charakteru postavy, i když byla ve filmu vykreslená jako pokroková a liberární dáma. Naopak moje zalíbení získala chytrá hlavička Sandy, která se měla stát pěšákem své ochránkyně, ale díky vlasnímu rozumu/nerozumu si šla svojí cestou a pak jí to natřela. Zajímavý film, ze kterého dýchá volnomyšlenkářství šedesátých let v kontrastu s noblesou let třicátých.(14.4.2010)

• - Celosvětová premiéra proběhla 24. února 1969 v Londýně. (Stoka)

• - Během natáčení tohoto filmu se Maggie Smith a Robert Stephens stali manželi. (fanda124)

• - Film je adaptací stejnojmenné předlohy Muriel Spark. (ester_7)