Malý Vinco (PETER HOLOŠKA) túži hrať v dedinskej dychovej kapele aj napriek tomu, že podľa učiteľov nemá hudobný sluch. Po mnohých problémoch doma s rodičmi (STANISLAV ŠTEPKA, JUDITA ĎURDIAKOVÁ) a v škole sa Vinco napokon presadí v dedinskom orchestri ako hráč na heligón, keď poslúchne strýca Rafaela (ANTON TRÓN) a poctivo cvičí... (oficiální text distributora)

MM_Ramone

Rád čítam, ale slovenský prozaik, básnik a autor literatúry pre deti Vincent Šikula ani zďaleka nepatrí medzi mojich obľúbených spisovateľov. Taktiež si s radosťou vypočujem aj dobrú hudbu, no dychovka mi je úplne cudzia. Takže už len z týchto dvoch faktov vyplíva, že snímok "Otec ma zderie tak, či tak" ma nemal čím osloviť. Malý Vinco, chalan z dediny, žiak základnej školy, čo sa učí hrať na heligón a silou mocou sa chce presadiť v miestnej dychovej kapele ma nezaujal, ani nepobavil. Tento film je inak celkom podarenou adaptáciou Šikulovej knihy "Prázdniny so strýcom Rafaelom", ktorú napísal v roku 1978. ** ()

Willy Kufalt

Milá rodinná komedie o klukovi Vincovi, který prožívá tradiční dětské problémy ve škole i rodině a zároveň touží hrát v dechovce(!), mě docela překvapila nejen ve vtipných snových flashbacích, ale na svou dobu také častým využitím dynamické ruční kamery. Zejména během dialogů Vinca s rodičemi ve mě vyvolávala zvláštně působivý, až mírně neklidný dojem, u těch vystoupení dechovky zase jakobych sledoval autentický záznam. Je to vtipný a lidský film pro děti mládež, jaké já rozhodně navzdory již mírně staršímu věku rád. Zapůsobil na mě a navíc jsem alespoň okem pozorovatele nahlédl do techniky hraní na heligon, o němž jsem vlastně ani neměl potuchy, jak že se ten nástroj přesně jmenuje. [75%] ()

Flego

Lyrický príbeh malého chlapca, ktorému učarovala dychová hudba, s morálnym odkazom. Ako retro-film funguje spolovice, potešila úloha otca v podaní Stanislava Štepku. ()

anderson

Klasika,ktorá má právo stáť po boku takej kultovky ako SVÁKO RAGAN. A pre milovníkov dychovky ako bonus MALOKARPATSKÁ KAPELA a jej "soundtrack". (24.7.2008) ()

dyfur

moje zaujímavosti: Na 12. MFF v Moskve 1981 získala snímka Cenu Pionierskej pravdy v kategórii Detský film. (dyfur) Filmovanie prebiehalo v Perneku, Modre, Dubovej, Vrbovci a Kuchyni. (dyfur) ()

Autogram

Detského diváka film možno presvedčí, že stačí poctivo cvičiť a v živote sa dá dosiahnuť všetko. Takému divákovi asi postačia aj celkom neprirodzené herecké výkony od chlapca až po najstarších hercov, ktoré by sa hodili do Štepkovho naivného divadla, ale nie do televízneho filmu. Nereálne dialógy a príbeh tomu tiež nepomáhajú a keďže som sa tentokrát nedokázal pozerať na vec detskými očami, mal som z filmu veľmi zlý pocit. ()

Biopler

Hodne naivné výkony v čele so Štepkom, ktorý absolútne nezvládol rolu otca. K tomu hrozne znejúce repliky. Prázdniny so strýcom Rafaelom je kniha, z ktorej som viackrát recitoval Hviezdoslavov Kubín, ale filmové spracovanie ma veru nenadchlo po žiadnej stránke. ()

javlapippi

"Filharmónia hrá do rádia a pre Bratislavčanov, tá by veru do Cífera nešla!" Malý Vinco si napriek hromade povinností ako je učenie sa (ktoré mu príliš nejde) a domácej detskej práci (rúbanie dreva a nosenie vody nielen zo studne, ale aj z rizika), presvedčený múdrymi rečami letného kovbojského kolegu strýca Rafaela, priberie k nim ešte hranie na heligón v dedinskej dychovke. Rodičia z toho nijako zvlášť nadšení nie sú, dôjde aj na remeň a útek z domu. Pomedzi to snové pasáže. "Ako môžeme hrať pochod lahodne?! Pochod sa musí rezať!" Film zachytáva slovenskú dedinu a život na nej, otázka je v ktorom presne období. Film bol natočený v roku 1980, podľa knihy vydanej v roku 1976, ale v ktorej zachytáva vlastné detské skúsenosti autor narodený roku 1936. Takže hlavný hrdina chodí s kýbľami po vodu k obecnej studni, napriek tomu, že na záberoch z kuchyne vidno vodovodný kohútik, rodičom sa ešte vyká, dedinská mládež je fascinované dychovkou a strýco Rafael nostalgicky spomínajú na predtranzistorové obdobie, kedy sa ľudia realizovali v spevokole a ochotníckom divadle. Napriek týmto nezrovnalostiam má táto adaptácia literárnej klasiky veľmi dobrú atmosféru, osobitý humor a slušné herecké výkony (Štepka ako dedinský otec je vynikajúci). Štyri klarinety v čižme. "Ani bicykel nemal a pozri kam to dotiahol."  ()

Don Maty

Úžasný film, ktorý nádherne popisuje život na dedine v tamojších rokoch. A nie len to. Dokonca aj život dieťaťa. Deti to majú vskutku ťažké slúžia ako poslíčkovia, nakupovači, nosiči a keď sú starší ako taxikári. Častokrát som sa vo Vincovi videl :). Nádhera...4* PS : Narodený som v '94 :) ()

Ondrish

Už veľmi dávno pradávno som videl naposledy tento roztomilý film natočený podľa poviedky Vincenta Šikulu. Ako dieťa som knižku čítal niekoľkokrát - dokonca som na recitačných pretekoch poézie a prózy vystupoval s krátkou ukažkou. Film som tiež videl viackrát - patril k tomu lepšiemu čo sa púšťalo v slovenskej televízii sa socializmu. Za peknú spomienku bez váhania 4* a keby som to videl teraz, možno by som tam struhol aj 5*. ()