Tajemná zahrada

Tajomná záhrada

Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 1993, 97 min

Předloha:

Frances Hodgson Burnett (kniha)

Caroline Thompson

Roger Deakins

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Marit Allen

Vysoce předvídatelný a sentimentální děj velmi pozvedává výborná atmosféra a hlavně samotná zahrada, která hraničí až s vizuálními orgiemi. A herecké obsazení je výborné. Rozhodně film pro chvíle deprese či rezignace.(23.6.2009)

Pěkný, poetický, i krásný, jenomže Malou princeznu jsem viděl jako první a líbíla se mi mnohem víc. Cuaron je o něco větší mág než Hollandová.(24.1.2012)

Nesnáším anglický venkov. Je studený, sychravý a ze zámku, kam přijela malá Mary za příbuznými po smrti svých rodičů při zemětřesení v Indii, je cítit zatuchlina a plíseň.S Mary se nikdo nebaví a strýc se jí vyhýbá, jedinou spřízněnou duší je dětská služebná. Mary najde starou zamčenou zahradu a takřka nemohoucího synovce...... Nějaké kouzlo tam bylo, zahrada ušla,trochu poetiky, slušná hudba....víc jak na tři hvězdy to se mnou nezamávalo, lituji:-)(2.7.2013)

Asi každý jsme si v dětství přáli objevit nějaký kus země, prázdný dům, zahradu nebo opuštěné místo, které by bylo skryto před zraky ostatních a před světem dospělých. Místo, kde budou platit jen naše zákony a kam nebude nic nevítaného zvenku zasahovat. Místo, které si můžeme osvojit, vlastní vynalézavostí a péči zkrášlovat a kde můžeme pobývat v souladu se světem naší fantazie... Tajemná zahrada má v sobě něco nepojmenovatelně posvátného; skrze co se vás vnitřně umí dotknout. Oslňující práce s kamerou, světlem a hudbou (Zbigniew Preisner) vytváří jedinečnou snovou atmosféru, do níž emočně vplujete tak přirozeně a rychle, že si to ani neuvědomujete. Na pozadí událostí tohoto příběhu je příjemné sledovat, jak se mezi dětmi rozehrávají i situace, kterým sami ještě nerozumí (např. náznaky náklonnosti, rivality a žárlivosti v dosud dětských vztazích), avšak příběh je dál zbytečně nerozvíjí, což v tomto pojetí působí velmi autenticky. Na dospělé osoby se zde díváme z pohledu dětí - s určitým odstupem i nepochopením, ale i s nadhledem, bez kritizování a posuzování, kterého nezkažené děti dosud nejsou schopny. Nejedná se o pohádku v pravém slova smyslu; je to vyprávění, které se odehrává v nitrech mnoha dětí a které my všichni můžeme prožít na vlastní kůži. Není to pohádka "o věcech tam venku", ale je to příběh, který nosíme každý v nás. A není to vyprávění o nadpřirozených silách tajemné zahrady, ale je to o moci cituplnosti a lásky, která je odpoutaná od křečovité, dospělácké strnulosti. Tajemná zahrada je film natočený s neobyčejnou decentní citlivostí, s aktivním zájmem o vše, co se zde odehrává, ale hlavně s úctou a otevřeností vůči divákovi.(5.7.2011)

Kouzelný pohádkový příběh s nádhernou atmosférou. Já si snad na zahradě postavím zeď a v ní malá skrytá dvířka. A budu trvat na tom, že tam nikdo nesmí. A někam schovám klíč a budu špehovat děti, jestli ho najdou.... Měla bych to stihnout rychle, ještě než mi dospějou. Nemůžu počítat s tím, že budou i po třicítce infantilní jako iá :)(22.12.2011)

Nádherný dětský příběh, který patří k těm lepším z viktoriánské Anglie. Agnieszka Holland zde dokazuje, jak skvěle umí pracovat s charaktery, jak dospělými, tak dětskými a díky tomu z prachobyčejného příběhu vykřesat ten nejlepší plamen. K tomu jí zde pomáhá i skvělá hudba a naprosto úchvatné kulisy. Nejprve jsem se bál, že příběh půjde cestou přechytračelých dětí, které se chovají inteligentněji, než dospělí, ale to jsem se spletl. dospělí zde jsou sužovány dospělými strachy, děti zase svou fantazií. Vše se vzájemně proplétá, mísí a vyvíjí. Je to rozhodně jedna z těch lepších knižních adaptací a filmů pro dospívající, které navíc jako bonus ocení i jejich rodiče. 80%(3.4.2020)

Krásne spracovanie krásnej knihy. Nie je tam nič, čo môže prekážať. Pri sledovaní si človek musí len oddýchnuť a nabrať nové krásy do duše.(29.8.2012)

Vo chvíli, keď sa Mary a Colin stretávajú, ešte Colin netuší, že až teraz sa začne pre neho skutočný život. Tajomná záhrada by sa kľudne mohla premenovať na Čarovnú záhradu, počas príjemne strávených 97 minút som bola ozaj očarená. Veľkým pozitívom je, že dokáže zaujať široké publikum. "Colin a chlapec Dickson objevují, že svět, v němž nám o něco jde, může být světem, který má význam." Podobný film tomuto, ktorý tiež doporučujem: Heidi .(13.9.2009)

Agnieszka Holland ako reziserska sa tymto filmom ukazala ako schopna reziserska. Pribeh je sice jednoduchy a predvidatelny, ale Holland vie vybudovat slusnu atmosferu a na zahradu sa dobre pozeralo. Na depresie ako stvorene. 78 %(2.4.2013)

Čekal jsem víc...(17.5.2016)

Po dopozeraní snímku ma ihneď uchvátil rok výroby; teda na rok ´93 bola kamera nadčasová a zhodná s dnešnými krištálovo čistými HD screenmi...Inak je to zaujímavá rozprávka, ktorá ostane hodnotnou aj o niekoľko desiatok rokov. PS: hudba kvalitná, ale až moc dobrá a dojemná na takúto rozprávku... Ale beztak s tým všetkým priemer vo svojej triede.(29.8.2008)

Milé, nenasilné, optimistické, veselé. Tajemná zahrada je velmi pozitivní film, i když je nereálný, rozhodně po jeho skončení máte velmi dobrý pocit. Poprvé jsem ovšem viděla Maggie Smith hrát velmi zápornou roli pečlivé až zlé hospodyně. Ovšem i tak byl její výkon velmi excelentním. Ani představitelé hlavních dětských rolích nebyli špatně vybráni. Film pro každého, komu je jen trochu smutně na duši a chce se trochu rozveselit.(5.3.2009)

Příjemné...nejpříjemnější byla hudba, houpačka, růže a Irene Jacob :-)(13.6.2012)

Pohrobek viktoriánských románů, naivní a naivně zpracovaný. 55%(2.7.2013)

Krásne prostredie, avšak samotný námet sa mi zdá dosť pritiahnutý za vlasy a hlavní detskí predstavitelie boli tiež hrozný,pochváliť sa však dá Maggie Smithová ktorá sa zo svojou postavou slušne popasovala, ale veľa pozitív som vo filme nepostrehol.(11.8.2007)

Maly film, ktory sa na nič nehra. K dokonalosti mu chyba malo. Magicke a čarovne!(18.4.2010)

Pěkný dětský film s nádhernou zahradou a vděčným příběhem. Natočeno pěkně, přesto mi děti nebyly sympatické.(5.8.2012)

.... ale ta zahrada a exteriéry vůbec jsou opravdu krásné...(11.8.2010)

Krásný a svým způsobem magický film...téměř až pohádka. Nádherně naivní a dětské a přesto mi to výjimečně nevadilo a s radostí jsem se do toho ponořil. Tenhle film prostě má něco v sobě.(18.1.2012)

Krásný film pro děti, dodnes na něj ráda vzpomínám.(25.6.2012)