Tajemná zahrada

Tajomná záhrada

Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 1993, 97 min

Předloha:

Frances Hodgson Burnett (kniha)

Caroline Thompson

Roger Deakins

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Marit Allen

Kouzelný pohádkový příběh s nádhernou atmosférou. Já si snad na zahradě postavím zeď a v ní malá skrytá dvířka. A budu trvat na tom, že tam nikdo nesmí. A někam schovám klíč a budu špehovat děti, jestli ho najdou.... Měla bych to stihnout rychle, ještě než mi dospějou. Nemůžu počítat s tím, že budou i po třicítce infantilní jako iá :)(22.12.2011)

Asi každý jsme si v dětství přáli objevit nějaký kus země, prázdný dům, zahradu nebo opuštěné místo, které by bylo skryto před zraky ostatních a před světem dospělých. Místo, kde budou platit jen naše zákony a kam nebude nic nevítaného zvenku zasahovat. Místo, které si můžeme osvojit, vlastní vynalézavostí a péči zkrášlovat a kde můžeme pobývat v souladu se světem naší fantazie... Tajemná zahrada má v sobě něco nepojmenovatelně posvátného; skrze co se vás vnitřně umí dotknout. Oslňující práce s kamerou, světlem a hudbou (Zbigniew Preisner) vytváří jedinečnou snovou atmosféru, do níž emočně vplujete tak přirozeně a rychle, že si to ani neuvědomujete. Na pozadí událostí tohoto příběhu je příjemné sledovat, jak se mezi dětmi rozehrávají i situace, kterým sami ještě nerozumí (např. náznaky náklonnosti, rivality a žárlivosti v dosud dětských vztazích), avšak příběh je dál zbytečně nerozvíjí, což v tomto pojetí působí velmi autenticky. Na dospělé osoby se zde díváme z pohledu dětí - s určitým odstupem i nepochopením, ale i s nadhledem, bez kritizování a posuzování, kterého nezkažené děti dosud nejsou schopny. Nejedná se o pohádku v pravém slova smyslu; je to vyprávění, které se odehrává v nitrech mnoha dětí a které my všichni můžeme prožít na vlastní kůži. Není to pohádka "o věcech tam venku", ale je to příběh, který nosíme každý v nás. A není to vyprávění o nadpřirozených silách tajemné zahrady, ale je to o moci cituplnosti a lásky, která je odpoutaná od křečovité, dospělácké strnulosti. Tajemná zahrada je film natočený s neobyčejnou decentní citlivostí, s aktivním zájmem o vše, co se zde odehrává, ale hlavně s úctou a otevřeností vůči divákovi.(5.7.2011)

Krásne spracovanie krásnej knihy. Nie je tam nič, čo môže prekážať. Pri sledovaní si človek musí len oddýchnuť a nabrať nové krásy do duše.(29.8.2012)

Je to super, keď sa stále dajú nájsť veľmi dobre spracované rodinné filmy, ktoré sa podľa mňa skutočne vedia ponoriť do toho, aby povedali dobrý príbeh, s dobrými postavami a dobrými myšlienkami, ktoré nepotrebujú mať v sebe žiadne moderné hračičky a tablety a podobné veci. A napriek tomu, že tento fim má 26 rokov a v tom čase sme tieto moderné veci nemali, tak verím, že aspoň chápete, čo tým chcem povedať. Filmy nepotrebujú byť moderné alebo súčasné na to, aby boli dobré. Potrebujú byť zaujímavé a dobré na to, aby nás zaujali a my sme ich vedeli oceniť. Okrem toho tomu nechýba ani dávka komédie, najmä k tomu, ako sa na začiatku Mary správa. Vznikajú z toho vtipné situácie. Maggie Smith je podľa mňa opäť výborná a rovnako je film aj vizuálne krásny a plný vynikajúcej hudby, ktorá ho fantasticky dopĺňa. Popravde sú asi len dve veci, ktoré by som mohol označiť ako mínusy. V prvom rade je to pre mňa chlapec, ktorý hrá Colina. Nie je podľa mňa najlepším hercom a v mnohých scénkach podľa mňa nevie svoju postavu správne predať. Ale má aj dobré momenty. A druhý problém je podľa mňa fakt, že miestami mám pocit, že film je trošku urýchlený. Asi by som chcel, aby sme mali viac času na to vidieť priateľstvo Mary a Colina, viac času na to, ako postupne objavuje svet a ako sa z hypochondra a chlapca, ktorý je na umretie stáva chlapec plný života a radosti. Pomimo toho musím ale povedať, že "Secret Garden" je vynikajúci a magický príbeh pre deti a plný dobrej atmosféry a pekných vizuálov a myšlienok pre dospelých. Podľa mňa určite hodný toho, aby ste si ho pozreli. Hodnotenie: B+(17.1.2016)

Po dopozeraní snímku ma ihneď uchvátil rok výroby; teda na rok ´93 bola kamera nadčasová a zhodná s dnešnými krištálovo čistými HD screenmi...Inak je to zaujímavá rozprávka, ktorá ostane hodnotnou aj o niekoľko desiatok rokov. PS: hudba kvalitná, ale až moc dobrá a dojemná na takúto rozprávku... Ale beztak s tým všetkým priemer vo svojej triede.(29.8.2008)

Vo chvíli, keď sa Mary a Colin stretávajú, ešte Colin netuší, že až teraz sa začne pre neho skutočný život. Tajomná záhrada by sa kľudne mohla premenovať na Čarovnú záhradu, počas príjemne strávených 97 minút som bola ozaj očarená. Veľkým pozitívom je, že dokáže zaujať široké publikum. "Colin a chlapec Dickson objevují, že svět, v němž nám o něco jde, může být světem, který má význam." Podobný film tomuto, ktorý tiež doporučujem: Heidi .(13.9.2009)

Agnieszka Holland ako reziserska sa tymto filmom ukazala ako schopna reziserska. Pribeh je sice jednoduchy a predvidatelny, ale Holland vie vybudovat slusnu atmosferu a na zahradu sa dobre pozeralo. Na depresie ako stvorene. 78 %(2.4.2013)

Milé, nenasilné, optimistické, veselé. Tajemná zahrada je velmi pozitivní film, i když je nereálný, rozhodně po jeho skončení máte velmi dobrý pocit. Poprvé jsem ovšem viděla Maggie Smith hrát velmi zápornou roli pečlivé až zlé hospodyně. Ovšem i tak byl její výkon velmi excelentním. Ani představitelé hlavních dětských rolích nebyli špatně vybráni. Film pro každého, komu je jen trochu smutně na duši a chce se trochu rozveselit.(5.3.2009)

Příjemné...nejpříjemnější byla hudba, houpačka, růže a Irene Jacob :-)(13.6.2012)

Čekal jsem víc...(17.5.2016)

Krásne prostredie, avšak samotný námet sa mi zdá dosť pritiahnutý za vlasy a hlavní detskí predstavitelie boli tiež hrozný,pochváliť sa však dá Maggie Smithová ktorá sa zo svojou postavou slušne popasovala, ale veľa pozitív som vo filme nepostrehol.(11.8.2007)

Pohrobek viktoriánských románů, naivní a naivně zpracovaný. 55%(2.7.2013)

Maly film, ktory sa na nič nehra. K dokonalosti mu chyba malo. Magicke a čarovne!(18.4.2010)

.... ale ta zahrada a exteriéry vůbec jsou opravdu krásné...(11.8.2010)

Pěkný dětský film s nádhernou zahradou a vděčným příběhem. Natočeno pěkně, přesto mi děti nebyly sympatické.(5.8.2012)

Krásný film pro děti, dodnes na něj ráda vzpomínám.(25.6.2012)

Krásný a svým způsobem magický film...téměř až pohádka. Nádherně naivní a dětské a přesto mi to výjimečně nevadilo a s radostí jsem se do toho ponořil. Tenhle film prostě má něco v sobě.(18.1.2012)

Vcelku nadčasová melancholická podívaná s pozitivním nádechem a velmi málo překvapivými momenty. Významně nepobaví ani nenudí, takový nadčasový průměr.(13.3.2016)

Moc pěkný milý film mi nápadně připomenul film ze stejné doby. Malá princezna. Tahle princezna je velmi srdnaté, krásné a empatické děvčátko, které je dospělejší než dospělí a oba rodinné filmy určitě stojí za vidění.(15.4.2018)

O objavovani sveta predtym, nez sa mu zacneme uzatvarat a o tom, ze tie najdolezitejsie veci k nam prichadzaju vo sne. A o tom ze majster(ka) (tj. nenutenost dokonaleho remesla) sa pozna podla malych kuskov. Z tohto tu sa roztrasu kolena aj otrlym chlapiskom.(6.7.2009)