Televízny prepis rozprávkového príbehu H. Ch. Andersena o túžbe po šťastí a potrebe odpúšťať, aby sme to skutočné šťastie mohli nájsť. V jednom dome žili dve rodiny - na poschodí bohatý generál s dcérkou Emíliou a v suterénnom byte jeho domovník so synom Georgom. Obe deti sa mali veľmi rady, ale ich priateľstvo marila Emíliina matka. A tak keď jedného dňa bohatý mecenáš objavil Georgov talent a zobral ho so sebou do Talianska, odniesol si Georg v srdci i kus trpkosti. Keď sa po čase vrátil ako úspešný a slávny maliar, neodolal a vrátil svoje poníženie schudobnelej generálskej rodine. Lenže láska je silnejšia ako pomsta... (oficiální text distributora)

Phobia

Spíše než o pohádku jde o klasický příběh o tom, kterak chuďas k bohatství přišel. Chybí jakékoliv nadpřirozené prvky: chudý synek si rozumí s bohatou dcerkou, ale její matka tomuto přátelství nepřeje a brání. Ovšem pak si chlapcova výtvarného talentu povšimne bohatý mecenáš a vše se časem v dobré obrátí, láska si najde cestu. Tak lze ve stručnosti popsat děj. Předlohu H.Ch. Andersena jsem nečetla, ovšem určitá dobová i melancholická atmosféra, typická pro díla tohoto spisovatele, jde ze snímku cítit. Z herců stojí za zmínku snad jedině M. Dočolomanský, jinak jde o výkony převážně nevýrazné. Kulisy interiérů působí poněkud lacině, ba dokonce i exteriéry jsou velmi fádní - ale díky za ně, protože jinak celé zpracování zavání typickou TV studiovou pohádkou, ke kterým kdovíjak kladný vztah nemám. Průměr: mohlo to být mnohem lepší, mohlo to dopadnout i hůř, jako kulisa k práci se to dalo:-). 50% ()

Autogram

Je to podľa Andersena, tak vzniklo označenie rozprávka, ale je to skôr dráma pre staršie deti aj dospelých o nenávisti a trpkosti pomsty. Herci možno menej výrazní, nie je to prvá liga, ale aj tak celkom obstojné. –––– Emíliin život je "tam hore", nie pri teba. – Ale možno raz budem aj ja "tam hore". ()

jan72

Scenár - Uhliarik, Garguláková. Priemerný príbeh, rozprávka to nie je, aj v titulkoch píšu - tv hra na motívy Andersena. Fialová tam nehrala (neviem kto sem píše tie výmysly). Dosť mi vadil dabing - miestami nesynchrónny. Osoby a obsadenie: Georg-chlapec: Gulyás, Georg: Mankovecký (hovorí Landl), Emília-dievča: Masárová, Emília: Tureková (hovorí Sanitrová), gróf: Dočolomanský, generálova žena: Petrovická, generál: Dóczy, Georgova mama: Solárová (hovorí Matejková, zbytočne predabovaná), Georgov otec: Bzdúch, slúžka: Záborská, ďalej hrajú Mistrík I., Gallovič, Konrád, Šulajová A., Orbanová, Rajzíková (hovorí Očková - zbytočne predabovaná). ()

Mariin

Jeden z nejhezčích slovenských TV filmů, jaké jsem kdy viděl. Krásné pointou, malebné kostýmy i hereckým obsazením - až na hlavní postavu Georga (jak malého, tak dospělého), což brání nejvyššímu hodnocení. ()