Televízny prepis rozprávkového príbehu H. Ch. Andersena o túžbe po šťastí a potrebe odpúšťať, aby sme to skutočné šťastie mohli nájsť. V jednom dome žili dve rodiny - na poschodí bohatý generál s dcérkou Emíliou a v suterénnom byte jeho domovník so synom Georgom. Obe deti sa mali veľmi rady, ale ich priateľstvo marila Emíliina matka. A tak keď jedného dňa bohatý mecenáš objavil Georgov talent a zobral ho so sebou do Talianska, odniesol si Georg v srdci i kus trpkosti. Keď sa po čase vrátil ako úspešný a slávny maliar, neodolal a vrátil svoje poníženie schudobnelej generálskej rodine. Lenže láska je silnejšia ako pomsta... (oficiální text distributora)

Autogram

Je to podľa Andersena, tak vzniklo označenie rozprávka, ale je to skôr dráma pre staršie deti aj dospelých o nenávisti a trpkosti pomsty. Herci možno menej výrazní, nie je to prvá liga, ale aj tak celkom obstojné. –––– Emíliin život je "tam hore", nie pri teba. – Ale možno raz budem aj ja "tam hore". ()

Phobia

Spíše než o pohádku jde o klasický příběh o tom, kterak chuďas k bohatství přišel. Chybí jakékoliv nadpřirozené prvky: chudý synek si rozumí s bohatou dcerkou, ale její matka tomuto přátelství nepřeje a brání. Ovšem pak si chlapcova výtvarného talentu povšimne bohatý mecenáš a vše se časem v dobré obrátí, láska si najde cestu. Tak lze ve stručnosti popsat děj. Předlohu H.Ch. Andersena jsem nečetla, ovšem určitá dobová i melancholická atmosféra, typická pro díla tohoto spisovatele, jde ze snímku cítit. Z herců stojí za zmínku snad jedině M. Dočolomanský, jinak jde o výkony převážně nevýrazné. Kulisy interiérů působí poněkud lacině, ba dokonce i exteriéry jsou velmi fádní - ale díky za ně, protože jinak celé zpracování zavání typickou TV studiovou pohádkou, ke kterým kdovíjak kladný vztah nemám. Průměr: mohlo to být mnohem lepší, mohlo to dopadnout i hůř, jako kulisa k práci se to dalo:-). 50% ()

Mariin

Jeden z nejhezčích slovenských TV filmů, jaké jsem kdy viděl. Krásné pointou, malebné kostýmy i hereckým obsazením - až na hlavní postavu Georga (jak malého, tak dospělého), což brání nejvyššímu hodnocení. ()

jan72

Scenár - Uhliarik, Garguláková. Priemerný príbeh, rozprávka to nie je, aj v titulkoch píšu - tv hra na motívy Andersena. Fialová tam nehrala (neviem kto sem píše tie výmysly). Dosť mi vadil dabing - miestami nesynchrónny. Osoby a obsadenie: Georg-chlapec: Gulyás, Georg: Mankovecký (hovorí Landl), Emília-dievča: Masárová, Emília: Tureková (hovorí Sanitrová), gróf: Dočolomanský, generálova žena: Petrovická, generál: Dóczy, Georgova mama: Solárová (hovorí Matejková, zbytočne predabovaná), Georgov otec: Bzdúch, slúžka: Záborská, ďalej hrajú Mistrík I., Gallovič, Konrád, Šulajová A., Orbanová, Rajzíková (hovorí Očková - zbytočne predabovaná). ()