Kubo (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1965, 71 min

Je to klasika. Plejáda najlepších hercov, tomu primerané výkony, úsporné dekorácie, hudby toľko, ako v muzikáli. A to je tak asi všetko. Klasiku chce mať každý pozretú, ale len máločo z nej túži vidieť i opakovane. I divákovi v mojom veku už filmy tohto rangu nemajú čo povedať. Nezaujaté uznanie je za tri hviezdičky.(24.12.2009)

Prvýkrát som to videl celé a musím priznať...pekne zahrané, fakt veľmi pekne. Tradície síce nie sú moja parketa, spevy a tance vo filmoch rovnako nemusím, ale to išlo skoro by som povedal až dokopy. Na kusilsy sa musí dlho zvykať, také odfláknuté...ani neviete, čo je vonku a čo dnuka. Ale príbeh je nadčasový, to sa mu musí nechať. Hodnotenie: 70%(25.12.2013)

Ze su 60. roky najlepsou dobou v ceskoslovenskej kinematografii, je zalezitost dlhodobo znama. A tento film to len potvrdzuje. Aj ked to sice nema na Kladivo na Carodejnice a podobne majstrstyky, film dobre odsypa. A Jozef Kroner /osobne tohto herca mozem, hoci v Europe znamenal hovno/ hra svojho Kuba vskutku bravurne, k tomu herci ako Vasaryova a Romancik /Kladivo na Carodejnice, Na pochode sa vzdy nespieva/ potesia. 60 %(9.5.2013)

Slovenská vianočná klasika, ktorej som sa po mnohé roky oblúkom vyhýbal, nuž a teraz môžem pokojne konštatovať, že som v tomto smere nespravil žiadnu obrovitánsku chybu. Nechcem nijak znižovať význam folklóru, avšak mne osobne až takto výrazné zakomponovanie do filmu (mám tým na mysli najmä teda spievané pasáže, ktoré sú primoc časté a nekonečné) po chuti skutočne nie je, ba práve naopak - výrazne to znížilo môj osobný celkový dojem z iných zložiek filmu, ktoré boli zvládnuté pozoruhodne. Tým mám na mysli či už nesporne zaujímavý spôsob, akým bola netradične zdekorovaná tradičná slovenská dedina (tie umelecké kulisy sú priam pozoruhodné), humorná zložka alebo v neposlednom rade herecké výkony - kedy sa tu na natáčaní naozaj stretla takmer kompletná domáca herecká elita tej doby, ktorej krásnym spôsobom dominoval nenapodobiteľný Jožko Kroner, ktorý Kuba stvárnil naozaj božsky s patričnou noblesou. 60%(5.1.2018)

Martin Ťapák a jeho druhý filmový výlet do minulého století a na slovenskou dědinu, je, oproti debutové MARINE, naplněn i skvělým humorem. Jinak precizní obraz slovenského folklóru nechybí ani zde, vynikající skladby, tance - vše dokonale provedené. Stejně tak zobrazení sňatkových vychytralostí a rozumů, které se snaží milující rodiče i vesničtí dohazovači mezi s sebou vyhandlovat. "A takovému by jste mne dala" . Gazdina je gazdina, ale láska...ta i hory a chalupy přenáší, i když jsou jen nakreslené a místo zdí máme provázky. Všichni se setkáváme na jednom mostě a v jedné chalupě. I s tímto vybavením dokázal Ťapák vytvořit výbornou dobovou atmosféru. Aby ne. Herectví všech je naprosto brilantní. Slovenští herci dob minulých mají v sobě více přirozenosti a uvěřitelnosti, skutečně mně jejich kolovrátkové dialogy bavily, i když jsem občas v hlavě překládal o pár vteřin déle. Přenádherná Emília a Króner ovšem mezi svými kolegy excelují. Pomilováníhodná a veselá Anička s překrásným úsměvem a jejím "ojojoj!" povzdechem, byla dokonalá. Když už je řeč o dokonalosti. Krónerův Kubo byl natolik věrohodný, k herectví bych použil slovo fascinující, že je to vidět i zde v komentářích. Jsou tu případi, kteří své hodnocení založili na nestoudném a nespravedlivém posměchu vůči prostoduchému, bohatému hlupáčkovi, který je, dle jejich soudu, mentálně zaostalý. Rozmazlenost rychtářovo synáčka + absence zdravého rozumu, může bez problémů vyústit v Kubka. Martin Ťapák dokazuje, že, když to jinak nejde, exteriér nepotřebuje. Pro mně bezchybná záležitost.(6.1.2015)

• - Tv film nakrúcali aj z finančných dôvodov v najväčšom ateliéri na Kolibe, bolo to lacnejšie a jednoduchšie, ako keby mali nakrúcať niekde v exteriéroch. (Raccoon.city)

• - Keď režisér Martin Ťapák videl prvýkrát postavenú tzv. špagátovú scénu bol z nej v rozpakoch. (Raccoon.city)