Kubo (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1965, 71 min

Svého času šly v televizi každou neděli české pohádky. Na rozdíl od filmových jsem ty televizní moc ráda neměla. V širším ohledu to platilo i pro filmy. Televizní inscenace s divadelními kulisami se pro mne staly málo atraktivní. To se naštěstí změnilo. Kubo je televizní inscenace v takřka divadelním provedení zaměřená především na dialogy. Stačilo mi 15 minut, abych si Kuba oblíbila. Jednoduchost kulis mi učarovala. Celá inscenace je vlastně jedna velká folklórní slavnost se zpěvy a tanci. Úsměvné proklamace či babské rady a povídačky nechybí.(12.1.2015)

Jozef Króner bol skvelý herec, a tento film je toho dôkazom, je to vlastne oslava čias dávno minulých, bez televízie, internetu, mobilov, keď sa vonku zišla celá dedina a spolu spievali a zabávali sa, ľudia asi žili vo väčšej chudobe ako teraz ale i tak boli viacej bohatší ... už sa blíži čas sviatkov čiže si to opäť raz rád pozriem ...(18.12.2013)

Kubo obsahuje tri prvky, ktorým som venoval rovnomennú pozornosť. Za prvé dej, z ktorého som bol po chvíli zmätený ako Kubo zo života. Po druhé z televízneho vizuálu, vytváraného asi pre čo najmenší rozpočet. Ten je však vskutku originálne surrealistický (nehovorím, že hneď vydarený), keď upletené ploché domy a obloha pripomínajú pavučinu. Z toho by sa zakrútila hlava aj Piccasovi a Dalímu. No a za tretie slovenské ľudovky. Tie všetci poznáte, tak sa pri nich netreba zastavovať.(27.12.2014)

Ďalšia slovenská klasika, ktorá by mala byť na školách uvedená ako povinné pozeranie. Minimum komplikovaných kulís, maximum odvedenej práce, čo do hereckých výkonov, ľudových spevov, tanca, humoru a dojemného konca, ktorý sem tam ovenčí slzička. Každý rok na Viance, no i kedykoľvek počas, pretože Jozef Króner, Sľuk a naše jedinečné, nenapodobiteľné tradície. :)(10.4.2012)

• kebom

Nevidiím nič zaujímavé na tom, ak má byť vtipné zosmiešňovanie postihnutého človeka, zdalo sa mi to nesmierne trápne a je to prvoplánový zámer, o nejako skrytom hlbšom zmysle a význame poukazovania na čosi to iste namlo byť... O kulisách a podobných hrôzostrašných záležitostiach sa ani vyjadrovať nebudem.(24.4.2007)

• - Keď režisér Martin Ťapák videl prvýkrát postavenú tzv. špagátovú scénu bol z nej v rozpakoch. (Raccoon.city)

• - Tv film nakrúcali aj z finančných dôvodov v najväčšom ateliéri na Kolibe, bolo to lacnejšie a jednoduchšie, ako keby mali nakrúcať niekde v exteriéroch. (Raccoon.city)