Na vysokej skale: Krásna Ľudmila (TV film)

Pohádka

Československo, 1979, 77 min

Pohádka to je tak rozverná, že by si Andersen rval z olysalé hlavy zbývající vlasy, že tuhle depku nevymyslel on. Nevím, nakolik je pověst o Topoľčianské baronese Ludmile opravdu pověstí a nakolik je jen scenáristou vymyšlená, baladický příběh o nenaplněné lásce, zlém intrikánovi a zrádném komořím se mi ale líbil. Zpívající průvodci, pro postavy neviditelní, celý děj příjemně dokreslují. Jsem ráda, že u nás filmové zpracování pověsti o "princezně z vysoké skály" ve Třetím princi končí lépe, než jak tady dopadá láska Ludmily a jejího Radoše.(29.8.2015)

• Amper01

Označení POHÁDKA se pro toto dílo naprosto nehodí. To spíše DRAMA. A klidně mohlo být dodáno, že ve stylu Romea a Julie. Mě prostě toto dílo dostalo, protože jsem čekal pohádku na dobrou noc a místo toho mě to nas*alo :-((15.4.2014)

Studnice příběhů je bohatě zásobená, stačí jen sáhnout pro námět jako víno. Příběh je výborný, jeho zpracování dostačující (i když jsem se během sledování vyloženě opájel představami, jak by vypadal výpravný historický historický film). Je to příběh, který může být určený i dětem, pokud z nich nevychováváte nesvéprávná individua bez schopnosti chápat složitější zápletky a lidské charaktery. Chytřejší dítě (jako jsem byl třeba já) naopak ocení, že má o čem přemýšlet. Ano, je to dost smutný příběh a pořád jsem doufal v dobrý konec, ale nemůže to tak být vždy. Jako v životě.(29.8.2015)

Tak tohle se paní režisérce Vančíkové opravdu moc povedlo! Sice jsem zpočátku naletěla na to zařazení mezi pohádky, ale brzy jsem se vzpamatovala a vychutnala jsem si až do dna tu krásnou pověst o topolčanském hradu. Pozor spoiler! A pověsti? Ty nekončí žádným happyendem! Odcházím tedy spát s lítostivým pocitem, že se svatba nekonala a zlo sice bylo potrestáno, ale tak nějak mimo obrazovku. - - - Ale zpátky k filmu: Trochu mi vadil ten hudební doprovod. Proč pro pána krále musela být ta zpěvačka tak ošklivá?(10.2.2018)