Podľa Turgenevovej poviedky napísal scenárista Antonín Máša televíznu inscenáciu Zurvalec. Je to psychologická dráma o konfliktnom stretnutí poručíka Kistera s nebezpečným duelantom kapitánom Lučkovom, ktorý zaháňa nudu prázdneho života v zapadnutej provincii sériou násilností. Napätý vzťah medzi oboma mužmi, vyjadrujúci rozpor tvorivej tolerancie a agresivity, vyhrotí ich záujem o ženu, ktorá podlieha obdivu k "dravcovi" Lučkovovi. Tragická konfrontácia rôznych životných prístupov nastoľuje otázku o možnostiach obrany ľudskej slušnosti nad zlom. (RTVS)

Autogram

Neviem, kde sa stala chyba, či v mojom prijímači, či bola už v predlohe, alebo to scenárista trochu pokazil. Bolo mi ťažko pochopiteľné to súperenie dvoch sokov, ich podivné spoločné scény, aj súperenie dvoch prístupov k životu. Nemohol to potom zachrániť ani Lasica, keď mal minimum scén. Záver, ten to trochu napraví, ale iba na slabšie tri hviezdy. –––– Pravdu povediac, taká malá vojna by nezaškodila. V mieri národu upadá morálka. Chlapom mäknú gule. ()

Hombre8

Natočené hezky, odehrané taky, i když Gallovič není zrovna ideální herec hlavních rolí, ale hlavní podíl na výsledku má samozřejmě mistrný psycholog a znalec lidské duše - Ivan Sergejevič. Morálka tupého stáda, zloba nenaplněného života, nuda a nenávist, zotročují člověka často víc, než sebekrutější knuta politická. ()

Diamant

Narážajú tu na seba a vedú urputný boj: láska s nenávisťou, slušnosť s drzosťou, zodpovednosť s ľahkovážnosťou, mierumilovnosť s násilím a vernosť so zradou... Zlo možno viac zvyšuje adrenalín, ale to ešte neznamená, že prináša šťastie... ()