Podľa Turgenevovej poviedky napísal scenárista Antonín Máša televíznu inscenáciu Zurvalec. Je to psychologická dráma o konfliktnom stretnutí poručíka Kistera s nebezpečným duelantom kapitánom Lučkovom, ktorý zaháňa nudu prázdneho života v zapadnutej provincii sériou násilností. Napätý vzťah medzi oboma mužmi, vyjadrujúci rozpor tvorivej tolerancie a agresivity, vyhrotí ich záujem o ženu, ktorá podlieha obdivu k "dravcovi" Lučkovovi. Tragická konfrontácia rôznych životných prístupov nastoľuje otázku o možnostiach obrany ľudskej slušnosti nad zlom. (RTVS)

Autogram

Neviem, kde sa stala chyba, či v mojom prijímači, či bola už v predlohe, alebo to scenárista trochu pokazil. Bolo mi ťažko pochopiteľné to súperenie dvoch sokov, ich podivné spoločné scény, aj súperenie dvoch prístupov k životu. Nemohol to potom zachrániť ani Lasica, keď mal minimum scén. Záver, ten to trochu napraví, ale iba na slabšie tri hviezdy. –––– Pravdu povediac, taká malá vojna by nezaškodila. V mieri národu upadá morálka. Chlapom mäknú gule. ()

topi

Příběh z Turgeněvova pera je klasická sbírka udatných i pokřivených charakterů a rozmarných ženských vrtochů. Scénář napsal Antonín Máša, je ale škoda, že počínající nenávist, která se změní v jakési přátelství mezi hlavními hrdiny Lučkovem a Kisterem, je vyobrazeno moc zbrkle a těžkopádně. Být v tom výraznější a srozumitelnější průběh, vyznělo by to určitě lépe. Postavu kapriciózní Máši, o kterou se oba muži ucházejí, každý však z jiného důvodu, výborně ztvárnila Ingrid Timková, až se mě žluč hýbala v těle. Ve vedlejší roli její přítelkyně Táni se mihla šansoniérka Szidi Tobias. ()

Diamant

Narážajú tu na seba a vedú urputný boj: láska s nenávisťou, slušnosť s drzosťou, zodpovednosť s ľahkovážnosťou, mierumilovnosť s násilím a vernosť so zradou... Zlo možno viac zvyšuje adrenalín, ale to ešte neznamená, že prináša šťastie... ()

PTuranyi

Vydarená televízna inscenácia Turgenevovej poviedky o ľúbostnom trojuholníku, ktorý tvorí roztopašná koketa Máša, ktorá rada hrá intelektuálne hry so svojimi nápadníkmi, grobian Lučkov utápajúci sa v alkohole a citlivý poručík Kister. Stret svetov týchto dvoch sokov vytvára zaujímavé napätie a snaha Kistera spriateliť sa s Lučkovom vedie k zaujímavým situáciám. Žiaľ po Mášinom vytriezvení z romantickej ilúzie o Lučkovi spadne príbeh do ľúbostného klišé príliš ľahko a stráca zaujímavosť. Nezachráni to už ani tragický zvrat na záver. Produkcia je televízna takže sa nevymyká z priemeru a všetko ťahajú hlavne herci. Hlavne Ľubomír Paulovič je v alkoholických pasážach bravúrny a Ján Gallovič mu sekunduje vyberanými spôsobmi. Žiaľ Milan Lasica tu nemá veľmi príležitosť ukázať sa a jeho póza je skôr strnulá. ()

Hombre8

Natočené hezky, odehrané taky, i když Gallovič není zrovna ideální herec hlavních rolí, ale hlavní podíl na výsledku má samozřejmě mistrný psycholog a znalec lidské duše - Ivan Sergejevič. Morálka tupého stáda, zloba nenaplněného života, nuda a nenávist, zotročují člověka často víc, než sebekrutější knuta politická. ()