Rabid (festivalový název)

• Austrálie

Rage

Horor / Thriller / Sci-Fi

Kanada, 1977, 91 min

Cronenberg, ako som ho do teraz nepoznal. Otvorenejsi, priamociarejsi, zanrovo pevne zakotveny. Cakal som vselico, ale urcite nie horor v style Romerovho Dawn of the dead. Cronenberg vinikajuco buduje atmosferu, graduje a rozvija rozmery filmu ako aj samotnej katastrofy. Tym najvacsim plus je tragicka hlavna postava a jej konflikt ludskosti a onej novej potreby, ktoru jej do vienku venoval Cronenberg. Skvely no happyend zaver. (8/10)(30.11.2007)

Cronenbergův Rabid vzniknuvší dva roky po koncepčně podobném Shivers mi přišel o něco méně atmosférický a zhruba od prostředka poněkud roztahanější. Ta podoba je myšlena v pandemii, která se postupně šíří a nabývá apokalyptických rozměrů, takže takový "zombie survival", ale stejně jako u Shivers opět v jiném podání bez "typických zombie". Ač jsem Cronenbergovými filmy fascinován, zde si nemohu odepřít pocit, že snímek ztrácel tah na bránu, což se k finálním titulkům nezměnilo. Shivers nabídnul mnohem lepší atmosféru, sofistikovanější gradaci a disponoval větší děsivostí. Rabid není vyloženě nepovedený, ale zkrátka a jasně na Cronenbergovi poměry je docela průměrný. PS: Vůbec jsem netušil, že v hlavní roli Marilyn Chambers (budiž Ti země lehká; není to ta na obalu!) byla pornoherečkou! :-O(13.4.2014)

Dalsi Cronenbergova skvela zalezitost, postavena hlavne na atmosfere odcizeni a jinakosti. Rose je po nehode na mocyklu osetrena na klinice plasticke chirurgie, kde pouzivaji nove a netradicni postupy. nasledkem toho se cast Rosina tela pretvori a zmeni se i jeji metabolismus. Misto svickove si radeji dava krev, vetsinou od nedobrovolnych darcu. Ti jeste pred svou smrti zesili a vrazdi v zachvatech zurivosti...Pribeh se odviji pomalu a atmosfera houstne kazdou minutou, prakticky nic neni pozitivniho, neni prostor pro nevinne city ani odlehcujici humor. Jen ztemnele mesto a v nem vsehoschopni silenci... velkym plusem je pornoherecka Marilyn Chambers v roli Rose, na to, ze jsme v sedmdesatych letech je opravdu luxusni a rozhodne bych se od ni nechal vysat :).(18.4.2005)

" Je to velmi rýchle, rýchlejšie ako u bežnej besnote." Obete sa začnú potiť, triasť, a ide im pena z úst dôležité je, že obete tejto novej choroby sa stávajú extrémne agresivný, a cítia potrebu pohrýzť ďalších ľudí. Cronenbergov ďalší skvelý snímok, v ktorom si zahrala aj pornoherečka Marilyn Chambers, ktorá svoju rolu zahrala perfektne. Môžem jednoducho povedať, že je to pomerne kvalitný horor, postavený na jednej postave Rose, ktorá má rada krv, a kvôli krvi začne zvádzať mužov, na ktorých natrafí 80 percent.(19.2.2009)

• H34D

Jestliže Shivers měly tendenci vzestupnou, tak Rabid, jakožto film velice podobný, má ale tendenci sestupnou. Začátek nabízí zajímavé rozehrání Cronenbergovy úchylné hry s lidskou pudovostí, ale schéma vražd se pak pořád opakuje, přičemž stoupá jen počet objetí. Amatérskost lze z filmu cítit ještě o malinko víc než u Shivers, z hlediska dramaturgie se dají nalézt nějaká hluchá místa a díky stereotypu místo aby atmosféra houstla, tak naopak upadá do nudy. Osobně se určitě řadím mezi fanoušky Cronenbergových nápadů, ale už ne tolik jeho filmařských dovedností v začátcích (později už je to samozřejmě jiná). 5/10(28.11.2009)

• - Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976)

• - Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)