Rabid (festivalový název)

• Irsko

Rage

Horor / Thriller / Sci-Fi

Kanada, 1977, 91 min

Cronenberg po Shivers pokračuje vo svojich úchylných úvahách o tom "aké zmutovanie si zaslúži druh homo sapiens" a tentokrát z obyvateľov Montrealu vytvára nie agresívne súložiace mašiny, ale epileptických akože-upírov. Chybou je, že sme opustili uzavretý bytový komplex a vybrali sa do veľkého mesta, takže stiesnená atmosféra trošku upadá a aj rozprávanie je ešte viac "roztečené" ako v Davidovom debute. Naopak, výrazným plusom je postava Rose, ktorá do odhaľovania biologickej a pudovej podstaty človeka prináša aj čisto osobnú tragickosť a pesimizmus (často som pri sledovaní spomínal na Lucy z geniálneho anime seriálu Elfen Lied). Celkovo nie dokonalý, ale proste výborný Cronenberg. 8 / 10. P.S.: David by sa k týmto svojim raným témam mohol ešte vrátiť - mutácie, premeny tela a stavby človeka sú dnes, v dobe rozvíjajúceho sa genetického inžinierstva viac ako aktuálne...(6.5.2008)

Cronenberg, ako som ho do teraz nepoznal. Otvorenejsi, priamociarejsi, zanrovo pevne zakotveny. Cakal som vselico, ale urcite nie horor v style Romerovho Dawn of the dead. Cronenberg vinikajuco buduje atmosferu, graduje a rozvija rozmery filmu ako aj samotnej katastrofy. Tym najvacsim plus je tragicka hlavna postava a jej konflikt ludskosti a onej novej potreby, ktoru jej do vienku venoval Cronenberg. Skvely no happyend zaver. (8/10)(30.11.2007)

Shivers mě moc nezaujal, ale tohle je luxusní záležitost. Hodně temná, syrová, bez špetky humoru a s pořádnou porcí neutuchající deprese. Rabid je vlastně taková rozcvička pro Davidův mistrovský The Brood, i když tématem hodně vzdálená. Celý snímek šlape už od začátku: nehoda, operace, první nakažení, obrovská panika a samozřejmě spousta mrtvých. Cronenberg do toho nenásilně spojil několik subžánrů (upířina, zombies) a vložil něco z psychologie kolem hlavní postavy, která si svou jinakost naplno uvědomuje až v dramatickém finále. Mezitím počet nakažených rapidně stoupá... Každopádně tenhle silný zážitek nechávám uzrát a časem třeba ještě zvednu.(14.3.2012)

Ďalší z radu úspešných hororov rannej tvorby Davida Cronenberga. Výborné zvládnutá príbehová rovina, ktorá ponúka takmer nepretržite silné dávky napätia, bizarnosti, strachu, ale aj úchylnosti, ktorá ku Davidovi bezpochyby patrí. Kto je na rovnakej chuťovej vlne ako režisér, užije si na sto percent.(26.1.2008)

Cronenbergův Rabid vzniknuvší dva roky po koncepčně podobném Shivers mi přišel o něco méně atmosférický a zhruba od prostředka poněkud roztahanější. Ta podoba je myšlena v pandemii, která se postupně šíří a nabývá apokalyptických rozměrů, takže takový "zombie survival", ale stejně jako u Shivers opět v jiném podání bez "typických zombie". Ač jsem Cronenbergovými filmy fascinován, zde si nemohu odepřít pocit, že snímek ztrácel tah na bránu, což se k finálním titulkům nezměnilo. Shivers nabídnul mnohem lepší atmosféru, sofistikovanější gradaci a disponoval větší děsivostí. Rabid není vyloženě nepovedený, ale zkrátka a jasně na Cronenbergovi poměry je docela průměrný. PS: Vůbec jsem netušil, že v hlavní roli Marilyn Chambers (budiž Ti země lehká; není to ta na obalu!) byla pornoherečkou! :-O(13.4.2014)

• - Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)

• - Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976)