Apokalypsa

• Německo

• Francie

Sci-Fi / Komedie / Drama / Thriller

Německo / USA / Francie, 2006, 145 min

Když v roce 1941 infiltroval filmové dění Občan Kane, málokdo, respektive nikdo, netušil, že se přepisují dějiny. Obdobná situace nastává teď, kdy se objevila anti-žánrová pozérská satira Southland Tales, a je tedy na mně, abych ji označil za nový Brazil. Že je třeba odstupu, vnímavosti a otevřenosti, naznačuje casting. Kdosi vytáhl z vod béčkový romantiky (Gellar), béčkový komedie (S. W. Scott) a béčkovýho akčňáku (The Rock) tři herce a přidal k nim ještě pochybnější trio Labmert / Timberlake / Smith, a tohle všechno umístil do děje, kde není chytrý každý třetí záběr, ale každý první a význam má i střih je spojující. Richard Kelly jistě miluje rozmanitost, neboť film je poskládán z více stylů: nechybí tu tradiční vypravování z pohledu 1. a 3. osoby či deníková forma, ale najdeme tu i cestopis, odbornou přednášku, lékařskou diagnózu, mýtus a báje, duchovní řečnění a zpovědi ve verších. Očividně definoval nový žánr. To je komplikováno ještě tím, že se film opírá o politiku a o náboženství, a psychologii a sociologii nechává víceméně stranou (ve většině filmech je tomu obráceně).(20.3.2008)

• novoten

Moby jako vždy skvělý, Sarah jako vždy úžasná, ale Richard Kelly tentokrát v úloze patlala, který rád nadělá nepořádek a pak se v něm s radostí brodí. Doteď nechápu, po jakých stopách jsem se měl dát, proč spolu souloží auta, proč dostala postava Krysty tolik prostoru a hlavně to, jak dokázali zrovna Rock se Scottem udržet vážnou tvář, i když vůbec nemohli chápat, o co běží. Od marných pokusů o hraní si na vrcholná Lynchova díla ruce pryč.(8.8.2009)

"Budeme šoustat nebo čumět na film?" Dle mého názoru jedna z těchto činností dává smysl. Ta druhá spíš vyvolává otázky typu: Kdo pracuje pro Barona? Kdo je neomarxista? Kdo je fašista? Kdo je s kým těhotný? Kolik stojí akcie USIDentu? Co má za lubem pornoprůmysl? Může hrdina zastavit globální zpomalování? Jaká je správná odpověď na otázku č. 69? Kolik semene dokáže spolknout Hluboké hrdlo 2? Jaké je to dostat taserem do koulí? Dokáží opice spravit trhlinu ve čtvrté dimenzi? Dokáže si poručík Taverner podat ruku sám se sebou aniž by zničil svět? Vydržím dvě a půl hodiny poslouchat citáty z Bible? A odpovědí je mé jasné JÁ NEVÍM. Já jen naprosto přesně vím, kdo je zmatený. Jsem to já. I já jsem si však nakonec bystře všiml, že se to celé pokusilo dávat nějaký smysl, ale nejsem si jistý, zda se to povedlo. Je také možné, že jsem viděl nejlepší nebo nejhorší film všech dob, ale ruku pod sekáček Serpentine bych za to nevložil.(23.8.2016)

Velmi diskutabilní film, i když mě osobně dost zaujal. Hudební složka zastoupena skvělými jmény - The Killers, Blur a hlavní soundman Moby! Všichni herci hrají v podstatě nadprůměrně...nejvíc se mi líbili Gellar, Lambert a Timberlake. Kelly umí, slabších 5. No a ten komix si musím někdy přečíst, aby mi všechno zaklaplo, tak jak má:)).(20.3.2008)

Kelly je šialenec. Film má ťažko definovateľné čaro, jednotlivé nápady sú skvelé... a šialené. Celé je to však trochu cez. Je to príliš divné a príliš rozstrieštené. A pri tom provokatívne. Seann William Scott, Sarah Michelle Gellar a Justin Timberlake majú fakt zaujímavé postavy, režisérske prevdenie je skvelé, ale scenár a celková súdržnosť su skrátka mimo... Toto vám nikto nemôže odporučiť, ani vás od toho odhovárať. To si musí každý odpozerať a posúdiť sám...(21.4.2012)

• - Systém Fluid Karma se pozoruhodně podobá, principiélně, plánům, které zhotovil Nikola Tesla. (HellFire)

• - Poté, co film koupilo Sony, přidal Richard Kelly speciální efekty v hodnotě 1 milionu dolarů. (HellFire)

• - V snímke môžeme niekoľkokrát vidieť na obrazovke televízora film Kiss me Deadly (1955), ktorý mal podľa slov režiséra na neho obrovský vplyv. Napríklad Boxer Santaros bol vytvorený na základe postavy Mikea Hammera (Ralph Meeker). (ambron)