Apokalypsa

• Německo

• Francie

Sci-Fi / Komedie / Drama / Thriller

Německo / USA / Francie, 2006, 145 min

Málokedy sa mi stáva, že som po skončení filmu na pochybách ale v tomto prípade to platí stopercentne. Southland Tales je predovšetkým filmový experiment disponujúci slušnou atmosférou (svoju úlohu zohráva aj podfarbenie nádhernou, až hypnotickou Mobyho hudbou) a s castingom plnom tvárí, ktorých by ste v áčkových projektoch často hľadali márne. Ide však o áčkové umenie alebo ide o len rádobyintelektuálnu brečku v áčkovom spracovaní? Ťažko povedať, kde je ukrytá pravda či hlbší zmysel naozaj absentuje alebo je len tak dômyselne ukrytý. Pre niektorých geniálne dielo, pre niektorých totálna fraška a pre mňa hlavne nepochopená, hoc niekedy pôsobivá záležitosť. Ale vidieť znova to skutočne nemusím.(20.3.2008)

• Deimos

DVD/// Obsazení 5/10 Děj 0/10 Hudba 1/10 Efekty 1/10/// +jen kvůli těm hercům -kteří tam předvádí ale naprostý hovno, před zhlednutím snímku jsem se držel pravidla "nic nedává smysl", po zhlédnutí říkám: "tento film nedává smysl"/// Na Apokalypsu jsem se dlouho těsil. Jenže, od první minuty jsem na film koukal jak blbec. Koukal jsem s kámošem, ten na tom byl stejně. Pořád jsem čekali jestli to jako nějak pochopíme. Po dvou hodinách utrpění jsem to vypli a já na to dokoukal až teď, ani v závěru jsem nic nepochopil a příšerně mě tento film otrávil. Je to naprostá ztráta času a vůbec nejhorší film co jsem za poslední rok viděl. Ehm nakonec je z toho slušný komentář, původně jsem chtěl napsat něco co by muselo být vypípáno./// Celkem 13%///(10.5.2009)

Divák stejně jako v případě televize či internetu vstupuje do rozjetého vyprávění (jeho celkovou podobu dotváří tři svazky komiksu, který uvozuje události ve filmu), z jehož zběsilého proudu loví dílky velké mozaiky příběhu. Apokalypsa v jednotlivých pasážích přepíná mezi estetikou zpravodajství, reklamy, videoklipu, estrád, reality show, infotainmentu a televizních seriálů, přičemž dramatické scény stylizuje podle zábavních pořadů, soap oper, sitcomů a celého spektra seriálů od romancí po detektivky. Přiznanou pokleslost umocňuje herecké obsazení složené z popkulturních hvězd a celebrit, které hrají typické postavy bulvárního univerza s šestákově znějícími jmény. Kellyho výtvor neoslní tolik tím, co říká (příběh lze vykládat například jako oslavu sebenalezení jedince uprostřed chaosu postmoderního světa), ale spíš tím, jak výstižně dokázal rekonstruovat zkušenost každodenně zakoušené multimediální reality. "Apokalypsa" tedy je příznačné dílo své doby, v němž se zrcadlí schopnost současného člověka prodírat se změtí textových, zvukových a obrazových informací.(15.8.2008)

Tak, kdyby to nezasadili do tak blbého prostředí, tak by to u mě mělo určitě 4 hvězdičky, jenže film je jakoby z dvou rozlišných částí. U první si říkáte, že je to sračka, ale u druhé si říkáte, že je to fikaný a dobrý, navíc k tomu hraje hudba od Mobyho. Příběh je dobrý, ale jak už jsem říkal, některé ty části mezi jsou dost o ničem, kazí to. A někdy to dokonce shazuje scénář, který je jinak dobrý, se svými debilními rozhovory.. Poprvé bych byl asi raději, kdyby tady nebyla postava Sarah Michelle Gellar, která mi celkem vadila. Zato mě, ale příjemně překvapil Dwayne Johnson s jeho geniálně zahranou postavou (A já si myslel, že neumí hrát). Ale taky musím říci, že se mi strašně líbil konec, navíc s tak krásnou a mnou oblíbenou písní od Mobyho Memory Gospel No, nakonec nemůžu si pomoci, ale musím dát 3, kvůli postavě Sarah Michelle Gellar, jinak bych dal asi 4, bez urážky, ale já si myslím, že ta její postava ten film fakt shazuje, kdyby ji přepracovali a udělali líp, tak bych asi určitě dal ty 4 možná i 5.(26.1.2013)

Je to podivné, je to neopakovatelné a je to jiné. Nečitelné. Nepochopitelné. Kelly sice spíš patlá páté přes deváté a kombinuje až moc očividně, ale i tak mě svým způsobem uchvátil. Možná je ještě nezkušený - teprve druhý film - ale už v Darkovi dokázal, že ví jak na to. Tady nejspíš hranici překročil. Nejspíš. Možná ale ne. Tenhle film si mě získal stejně jako mě naštval a znechutil. Ale já bych rád ocenil ten nový přístup. Southland Tales jsou unikátní, nehodnotitelné. Mohl bych dát jakékoli hodnocení a uměl bych si ho zdůvodnit. Mohl bych dát pět hvězd i odpad. Nevím, vážně ne.(6.1.2010)

• - Policejní lodě nesou latinský citát „oderint dum metuant“. Vyřkl ho slavný římský císař Caligula – „Let them hate so long as they fear“. (HellFire)

• - Názvy tří kapitol ve filmu pochází od názvů tří písniček - "Temptation Waits" od Garbage, "Memory Gospel" od Mobyho (který měl mimochodem na starosti soundtrack) a "Wave of Mutilation" od The Pixies. (hot_spot)

• - Režisér Richard Kelly pozdržel uvedení filmu o víc než rok a kompletně ho přestříhal kvůli vlažnému přijetí obecenstva. (CrypzzXD)