Apokalypsa

• Německo

• Francie

Sci-Fi / Komedie / Drama / Thriller

Německo / USA / Francie, 2006, 145 min

HODNOCENÍ JE TOTÁLNĚ ZCESTNÝ! A to že fakt je... Ne vážně, už při pohledu na DVD jsem byl vykulenej, o čem to teda sakra bude. Ale, když už jsem se rozhodl napsat koment, musím přiznat, že jsem na filmu nechápal zhola nic a zároveň všechno. Že se mi film totálně hnusil a zároveň jsem si ho zamiloval. Za celý život mne nic nedonutilo takhle dlouho o filmu přemýšlet tak urputně, jako se stalo se Southland Tales. V jednu chvíli jsem měl chuť rozmlátit televizi, v druhou chvíli brečet dojetím. Taky naprosto nechápu, co mně tak strašně imponovalo nad Dwayne "The Rock" Johnsonem, když si hrál s prstíkama a měl vykulený oči nebo finální scéně s létající dodávkou. Nejhorší ale na celém zážitku je, že když se ráno vzbudím a úplně náhodou na něj pomyslím, tak dostanu chuť ho ihned fláknout na první místo v mé top filmy a druhé ráno mu dát odpad. Něco takového se mi opravdu nikdy, nikdy, nikdy nestalo a za to má Kelly moji poklonu.(25.10.2008)

• Jordan

tak vážne neviem, asi mi niečo uniklo? donnie darko sa mi nesmierne páčil, ale toto . . . to už bolo príliš . . .príliš "príliš". miestami som mal pocit, že keby dnes žil ed wood a mal prístup k veľa peniazom, točil by takéto filmy . . . ale na druhej strane - miestami to malo (vďaka kamere a hudbe) strašne dobrú atmosféru - scéna, v ktorej hrá Pixies "Way of mutilation" (keď Santeros s Ronaldom utekajú z domu po tom, čo rasistický policajt zastrelí narafičený hádajúci sa pár), alebo napríklad samotná záverečná scéna (tanec) a úplne posledné sekundy filmu . . . hm, tak fakt, FAKT neviem, už dávno som nebol pri filme taký zmätený!(25.10.2009)

Peter Greenaway kdysi řekl, že pokud chcete vyprávět příběh, napiště knihu, ale netočte film. Tím chtěl nejspíš říct, že pouhé podání příběhu je plýtvání filmovým médiem, jelikož ve filmu se skrývá více možností, jak obohatit lidský život. Vemte si to takhle: film je spojením několika různých uměleckých směrů dohromady, tedy literatury (scénář), výtvarného umění a fotografie (kamera, filmový vizuál, kulisy, efekty, kostýmy,...), hudby, či choreografie (taneční čísla, bojové scény,...). Zkrátka je film komplexním uměleckým dílem útočícím na vaše smysly na všech frontách...a u Southland Tales jsem si to uvědomoval více než kdy předtím. Richard Kelly se právě díky tomuto filmu může se ctí zařadit hned vedle Greenawaye a Davida Lynche, jehož vnímání filmového média je velmi podobné tomu Petera Greenawaye. Troufal bych se nazvat Southland Tales jako "Kellyho Lost Highway". Kelly ve svém díle ale zašel mnohem dál a vytvořil jakousi monstrózní popkulturní hříčku, do které se sbíhají kvanta úváh a odkazů (ať už na jiné filmy nebo na bibli...ba dokonce na stávající politickou situaci v našem skutečném světě) a kterou směle prohlašuji za zrcadlo stávajícího filmového umění. Svou žánrovou nevyhraněností se blíží asijské tvorbě - je to satira, je to komedie, drama, hudební film (plus jedno ryze muzikálové číslo), podobenství a mnoho mnoho dalšího a je až k nevíře, že takový mišmaš vůbec může držet pohromadě...ale drží a i když se to zprvu nezdá, ve výsledku dává dokonalý smysl, pokud si tedy dáte tu práci a přečtete si komiks, který je prvními třemi kapitolami tohoto epického losangeleského dramatu. Ano čtete dobře, první částí příběhu je komiks, jehož tvůrcem je také Richard Kelly. Film tedy začíná kapitolou čtyři a dá se se částečně pochopit i bez znalosti komiksu, ale opravdu jen z části, hlavní příběhovou linii sice dokážete rozluštit, ale i tak zůstane spousta nevyřešených otázek. Pokud tedy toužíte po filmu na jedno shlédnutí, který vás zabaví na dvě a půl hodiny, radši se Southland Tales vyhněte, ale pokud jste ochotni film zkoumat s každým dalším shlédnutím a pídit se po detailech a odkazech, garantuji vám, že vás čeká komplexní zážitek. A o čem že to celé je? O spoustě věcí...o spoustě důležitých věcí.(28.3.2008)

• honajz

Tentokrát Richard Kelly přecenil své síly a schopnost smysluplně vyprávět zamotaný příběh. Nechápu, proč distributor zvolil zavádějící název, upomínající na slavný válečný Coppolův film, a proto uvádím v titulu i originální název. Southland Tales jsou nejnovějším (dva roky starým) snímkem režiséra Donnie Darka. Ten film se stal legendou. Poté, co sestříhal Richard Kelly režisérskou verzi Donnieho Darka (tento kultovní snímek mimochodem nikdy nebyl v Česku promítán, ani nevyšel na DVD), ozvaly se hlasy, že kouzlo nesestříhané verze je v tom, že se snímek nepovedl. Čím víc totiž režisér vysvětloval, osekával a bil se za jedinou jasnou linii, tím víc byli fanoušci zklamáni. Film Southland Tales rozdělil diváckou obec opět na dvě části - ta méně početná je filmem nadšená, druhá, větší, jej odsuzuje jako totální nabubřelost. Pravda bude, jak to bývá, někde uprostřed. Příběh skutečně nakonec působí poněkud lacině, celá ústřední historka je velmi jednoduchá. Na ni jsou pak navěšeny ornamenty a ornamentíky, některé zajímavé, jiné vyloženě otravné. Např. neustálé narážky obrazové i slovní na kouření penisu děvkami jsou za chvíli vyloženě na zabití autora, na druhé straně hra s náboženskými symboly a vytetovaným Kristem naprosto pitomá, resp. trapná. Hlavním bodem je kritika mediálního světa, kdy se na nás hrne a řítí tolik informací, že je nestíháme pobrat - a podobné je to ve ve filmu. Možná poté můžeme brát jako úmysl, že za tím vším je jen nicotný problém, nedůležitá blbost. Stejně jako v médiích. Southland Tales mají zajímavou atmosféru, některé vyloženě dobré herecké výkony, a to dokonce i The Rocka, žánr postkatastrofické sci-fi je však jen zástěrkou pro vyjádření mnoha kritik vůči současnému přemedializovanému světu, až je těžké najít rozdíl mezi kritizovaným a filmem samotným.(30.6.2010)

Je to celkom dobrá čiastočne umelecky ladená sci-fi komédia od Richarda Kellyho. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy sa situácia v Amerike po ťažkej vojne veľmi zmenila. V Los Angeles má čoraz väčší vplyv nelegálna neomarxistická skupina, významný zahraničný vedec zostrojil doteraz najlepší zdroj energie, ktorý funguje vďaka oceánu, z vojny sa vrátili vojaci, ktorí boli pod vplyvom návykových látok a navyše sa práve s amnéziou vrátil slávny boxer a herec, ktorý sa stratil v púšti. A práve so svojimi priateľmi začína prichádzať na stopu rozsiahlej konšpirácii. Spracovanie je celkom slušné, úplný úvod príjemne navnadí na zaujímavý zážitok a síce je film vlastne úplne iný, než som podľa toho očakával a navyše prakticky celý čas cítiť, že by chcel byť niečím viac, než v skutočnosti je, ale aj tak som celkom spokojný. Dej obsahuje až príliš veľa výrazných prvkov, z ktorých niektoré sú zaujímavejšie viac, napríklad stroj na výrobu energie a všetko s ním súvisiace a iné zase menej, hlavne tá nelegálna organizácia, pričom spolu ani až tak moc nefungujú, dej si prakticky len tak plynie, akoby odnikam nikam, postavy sú síce sami o sebe celkom zaujímavé, ale pôsobia až moc absurdne, aby si ma mohli výraznejšie získať a tak mi bolo vlastne jedno, ako dopadnú a navyše v priebehu sa nájde len veľmi málo scén, ktoré by vynikali, najviac asi len tá zaujímavá hudobná vložka. Ale aj tak to má niečo do seba, aj napriek takmer dva a polhodinovej dĺžke som sa ani na okamih nenudil, po celý čas sa to nesie vo veľmi zaujímavej atmosfére, vďaka ktorej to pôsobí, ako by sa dialo niečo dôležité a tajomné, čo síce neplatí, ale získalo si ma to a ešte k tomu je to tak zaujímavo uletené a aj celkom zábavné. Navyše sa tu aj v priebehu nájde pár dobrých nápadov, ktoré to celé osviežia a tak si nemôžem pomôcť, napriek mnohým viditeľným slabinám ma to jednoducho bavilo. Inak o nejakú akciu tu vôbec nejde, síce priestor tu na to bol, ale nájde sa tu len pár, skôr nepodstatných maličkostí. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, je tu až prekvapivo veľa známych tvárí ako Dwayne Johnson, Sarah Michelle Gellar a Seann William Scott, ktorý je tu dokonca na moje veľké prekvapenie najlepší zo všetkých v hlavných úlohách a plno zaujímavých vedľajších postáv ako Justin Timberlake, Christopher Lambert, Bai Ling a ešte viacero iných. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vôbec netuším, ako blízko sa Richard Kelly priblížil k svojmu pôvodnému zámeru, keďže toto viditeľne ideálne nefunguje, ale aj tak to má dobrú vizuálnu stránku, výbornú atmosféru a ani rozpočet nebol viditeľne malý, takže som aj celkom spokojný. Takže Southland tales je skutočne veľmi zvláštny film, má plno záporov, ale aj tak má niečo do seba a keďže ma to dosť bavilo, nemám dôvod dávať horšie hodnotenie. 71%(3.8.2014)

• - Tržby v USA za první víkend: 123 428 dolarů (63 kin). Náklady na výrobu: 17 milionů dolarů. (CrypzzXD)

• - V novém sestřihu nechal režisér vstupy Justina Timberlaka předabovat, protože ty původní mu přišly až moc sarkastické. (hot_spot)

• - Snímek se umístil na 29. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném čtenáři časopisu "Empire". (orkadimenza)