Doly krále Šalamouna (TV film)

King Solomon's Mines

Poklad kráľa Šalamúna

Dobrodružný

USA, 2004, 173 min

„Pán Quatermain, jeden veľký a chlpatý pán stojí za vami a niečo by vám rád...“ – „Slečna, ďakujem vám za informáciu. Cítim.“ Toto cca trojhodinové televízne dobrodružstvo zo všetkého najviac dopláca na mizerný rozpočet, ktorý sa prejavil v prekvapivo nezaujímavej africkej výprave, biednych akčných scénach a tom, čo si neznámi tvorcovia predstavia pod pojmom „masová scéna“. Inak to ale nie je zase až také zlé, Patrick Swayze ako slávny ovdovený dobrodruh Allan Quartermain je dobrý a atmosféra exotického dobrodružstva sa s troškou snahy snáď tiež kde-tu nájde.(14.7.2007)

• lareinna

"Quatermain" - tak sa volá asi každý, kto je "věhlasný lovec safari a dobrodruh", ktorý žije v lone panenskej Afriky :-) Nesmie samozrejme chýbať žena (krásna beloška, ktorá priam svieti medzi domácimi v bielej košeli - prípadne chodí v lodičkách po horách - a ešte k tomu blondína), ktorá má nakoniec ešte aj zásluhu na tom, že nájdu poklad.(13.9.2010)

• Wacoslav1

Neskutecne nudna 3 hodinova televizni ptakovina celej ten dej je k uzoufani akcni sceny nebo spis to torzo co tu je nestoji za nic a ten hlavni zaporak byl k uzoufani trapnej Indiana Jones nikdy nemel a nema konkurenci a i kdyz je Allan Quarermain knizni postavou se stejnymy moznostmi nechapu proc filmy o nem jsou tak hrozny ucast Swayzeho mne neprekvapuje protoze tato kdysi hvezda se pred svym odchodem do hereckeho nebe objevila v takovych hnusarnach ze by si zaslouzil jit spis do pekla(30.4.2012)

• Denny

Dvoudílná , velice natažená a nepovedená slátanina, odehrávající se v Africe, kde jakýsi domorodý kmen zajal anglického cestovatele kvůli bájnému pokladu krále Šalamouna. Za ním se vydává jeho dcera s pomocníky v čele s panem Quatermainem a za nimi další zájemci (Rusové) o poklad. Vidíme africkou krajinu se všemi jejími krásami a nástrahami a naši hrdinové jdou nebo jedou, dost často mají žízeň , občas se střílí a dopadne to tak, jak se nabízelo: anglická blondýnka a dobrodruh Quatermain vše přežijí a nakonec se vezmou a jsou spokojeni i bez pokladu.(13.5.2013)

• UncleG

To šel jednou takhle pan televizní producent po ulici a před hambrugrárnou na Stripu vrazil do Patricka Swayzeho. "Co dneska děláš, Patriku?" zahlaholil vesele. Patrik zahodil hambáč, otřel mastnou bradu do rukávu a pustil se do řeči. Původně se chtěl jen tak klackovat po eL-eJ, ale nikdy neodmítne příležitost pokecat si s televizním producentem. Procházeli se městem a jejich řeč se točila kolem tisíce různých věcí. Byl to zralý rozhovor lidí z jedné branže, debata profesionálů, kteří znají svou práci lépe než vlastní rodinu. A jak tak klábosili, napadlo je, že by mohli udělat společný projekt. "Moc peněz nemám," povídá pan producent. Prohrábl kapsy a našel osmnáct dolarů a tři centy. Patrik zrovna před chvílí měnil dvoudolarovku a po hamburgru mu zbylo pětasedmdesát centů. Dali tedy finance dohromady, sedli si na chodník a pan producent pečlivě přepočítal všechny drobáky. Chvíli koukali, jak se lesklé mince žlutě lesknou v západu hollywoodského slunce a jak jejich ostré odlesky pouští prasátka po okolí. Od Santa Moniky vál vlahý a příjemný vítr. Oba muži seděli a mlčeli. "Fajn," povídá pan producent náhle. Strčil peníze do kapsy, objal Patricka chlapácky kolem ramen a povídá: "Natočíme film." A jak se dohodli, tak se taky stalo. A říkám vám, tak jak tady stojím, že to byl ten nejlepší film, jakej šlo za devatenáct dolarů natočit.(5.12.2010)

• - Slovo Nomolos v jazyce Zule neexistuje. Je to jen Solomon pozpátku. (Terva)

• - Muž, se kterým Quatermain (Patrick Swayze) na konci filmu bojuje, je běloch digitálně obarvený na černo. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v lokalitě Western Cape v Jižní Africe. (Terva)