Konec rozkvětu

Gene Polito

Lalo Schifrin

Joe Wizan

Carl Pingitore

Juj, plesá srdce retrofilovo. Nebudem si lhát, ona je to od začátku do konce přímočará akční blbůstka, ale ... No právě, těch "ale" je tady neuriekom. Stylová kamera a ultracool Marvin, černočerný humor, hudba Lalo Schifrina, malebné krajinky a celá sada scén bitek/útěků s náběhem na kult. Zbytky kontrolek mi propálila mlaďoučká, éterická, vílovitá (a poměrně často nahá) Sissy Spacek. Opravdu se divím, že jsem na tuto lahůdku narazil až teď.(6.1.2014)

Nenechte se odradit dementním překladem názvu filmu, který poukazuje na něco, co tam vůbec není. Zato je tady ale drsňák Lee Marvin, krásná Sissy Spacek (!) a záporák Gene Hackman. K tomu si přidejte několik skvěle natočených akčních pasáží, pár odhalených ženských těl a neopakovatelnou atmosféru buranského venkova, a je tu film jako víno. I když po vzoru let sedmdesátých poněkud přímočarý.(4.4.2009)

Skvělý sedmdesátkový nářez, tentokrát abnormálně ujetý a s nadsázkou jako prase. Úvod s porážkou dobytka a exkurzí do výroby párků :-) či scéna s kombajnem se vymiká snad všemu. Lee Marvin je neodolatelný drsňák v roli, která je mu ušita na tělo. Gene Hackman se z těch svých záporáků těžko vymotává a Sissy Spacek nebyla nikdy krásnější, než zde. Drsná škola 70. let s pekelně černým humorem. 80%.(11.4.2009)

Nebojím se tak vysokého hodnocení, protože tenhle film pro mě má všechno. I když jde o gangsterskou zápletku s pomstou, jsou tu všechny důležité části života. Pomoc, nevinnost, láska, zlo, pomsta. Drsný dobytkářský gangster dluží chicagskému podsvětí a nehodlá zaplatit a proto je Nick Devlin ( Lee Marvin ) najat za 50 tisíc na pomstu v jakémkoliv provedení. Na ranči se ale neprodává jen maso na konzum ale také lidské maso = mladé zfetované dívky odebírané ze sirotčinců na prodej bohatším rančerům. Nick zachrání mladou dívku a dá jí volnost. Vzniká mezi nimi láska. Ona je zamilovaná jako pana, on okouzlen mladostí a otevřeností. Ten rozdíl dvou generací mezi náctiletou a padesátiletým je sice velký ale vůbec to nevadí. Velká dávka šokujících záběrů, které sice nejsou přehnané ale mají velkou váhu ( porážka krav, noční šaty bez spodního prádla, detaily ... ). Hudba byla skvělým doplněním scény. Od veselého bendža až po temnou hudbu pomsty. Sissy Spacek je klenot lolitek, nádherná, né nevinná, upřímná, roztomilá. Lee Marvin s šedým oblekem, bílými botami a bílými vlasy s kamenným pohledem - krutý, rozumný a někdy lidský. Možná tenhle popis vyzní , že je to velké drama, ale film je naplněn velmi vtipnými momenty = zábava pro celou rodinu.(20.9.2010)

Seventies bizarre essential. Primitivní story. Můj oblíbený fotogenický badass Lee Marvin, pokud pro tohodle klidného drsňáka nemáte slabost, tak nemá moc cenu se po Prime Cut shánět; prašné silnice středozápadu, ženský se kterýma se zachází jako s dobytkem; dobytek se kterým se zachází jako s lidmi; Lincolny, přihlouple farmářští mladíci s brokovnicemi ochotní střílet po všem připomenou hixploitation; trocha samoúčelné nahoty v podání andílka Sissy Spacek - věřte mi, že nikde nebyla krásnější, dokonce ani pihy tady nemá. Ve společných scénách s Marvinem vytváří okouzlující fotogenický kontrast obličejů, ze kterého nelze spustit oči, i když se nic neděje. A to je většinu filmu, protože akce je tu málo a pokud, tak to není žádnej krvavej masakr. Jenže režisér má dobré vizuální cítění a dokázal některé scény kompozice atraktivě nasnímat a sestříhat - například střídání velkých celků a detailů. Zasazuje postavy do vizuálně vděčných a nápaditých situací - například honička v obilném poli či přestřelka v poli rozkvetlých slunečnic. To nemění nic na tom, že většina fimu je "vata" a spoléhá hlavě na Marvinovo charizma. Takže pokud ho fakt nebaštíte, nebo vám nestačí nasávat tu atmosféru sedmdesátek, je to ztráta času.(4.12.2007)

• - První filmová role herečky Sissy Spacek. Předtím se objevila v roce 1970 jako komparz ve filmu Trash. (JayKey)