Konec rozkvětu

Gene Polito

Lalo Schifrin

Joe Wizan

Carl Pingitore

"- Vis, co je Chicago? Chicago je stara, nemocna svine. Chrochta a chce cerstvy mliko. Zaslouzi si jit pod nuz". Reziser Michael Ritchie /roku 1972 natocil film Kandidat s CervenymFordom/ natocil sympaticky film z americkeho Stredozapadu. Dejova linka zaujme hned divaka, takze nuda nehrozi, Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance, muzikal Paint Your Wagon/ spolu s Gene Hackmanom /Francouzska Spojka, neskor aj Mississippi Burning 1985/ to pekne tahaju. Film, ktory stoji za to pozriet si : s dievcatami sa zachadza ako s dobytkom, s dobytkom sa zachadza ako s ludmi, prasne cesty Americkeho Stredozapadu, kombajn v poli a mladici s puskami su ochotni strielat takmer na vsetko, co sa hybe/. Lee Marvina zacinam mat coraz radsej, Sissy Spacek bola skvela. 86 %(5.5.2015)

Nebojím se tak vysokého hodnocení, protože tenhle film pro mě má všechno. I když jde o gangsterskou zápletku s pomstou, jsou tu všechny důležité části života. Pomoc, nevinnost, láska, zlo, pomsta. Drsný dobytkářský gangster dluží chicagskému podsvětí a nehodlá zaplatit a proto je Nick Devlin ( Lee Marvin ) najat za 50 tisíc na pomstu v jakémkoliv provedení. Na ranči se ale neprodává jen maso na konzum ale také lidské maso = mladé zfetované dívky odebírané ze sirotčinců na prodej bohatším rančerům. Nick zachrání mladou dívku a dá jí volnost. Vzniká mezi nimi láska. Ona je zamilovaná jako pana, on okouzlen mladostí a otevřeností. Ten rozdíl dvou generací mezi náctiletou a padesátiletým je sice velký ale vůbec to nevadí. Velká dávka šokujících záběrů, které sice nejsou přehnané ale mají velkou váhu ( porážka krav, noční šaty bez spodního prádla, detaily ... ). Hudba byla skvělým doplněním scény. Od veselého bendža až po temnou hudbu pomsty. Sissy Spacek je klenot lolitek, nádherná, né nevinná, upřímná, roztomilá. Lee Marvin s šedým oblekem, bílými botami a bílými vlasy s kamenným pohledem - krutý, rozumný a někdy lidský. Možná tenhle popis vyzní , že je to velké drama, ale film je naplněn velmi vtipnými momenty = zábava pro celou rodinu.(20.9.2010)

Kdyby mi pan Světlý řekl to obligátní : Boy that was really exciting. I bet you're a big Lee Marvin fan aren't ya?, musel bych odpovědět, že odteď už teda na 100%. Stylová drsná kriminálka se stejnými adjektivy honosícím se Marvinem, rutinním Hackmanem a naprosto okouzlující Sissy. Žánrově balancující někde mezi westernem, redneckploitation a noirem. Scéna, kdy tři kriminálníci uhánějí vozem po zaprášené cestě, v dálce zuří bouřka, Marvin si skládá svůj samopal a k tomu hraje na rok vzniku neuvěřitelně ostrá muzika (K čertu s nima Nicku !) na mě zapůsobila mimořádně. K tomu např. scéna s kombajnem, s hrstí nikláků nebo když Nick vyjebe s Clarabelle, ale jinak, než by očekávala. Prime cut není žádný diamant, ale velmi důstojný příspěvek do pokladnice 70kových drsných kriminálek.(11.5.2009)

Jen to těm volům nandej Lee! Prime Cut je v první řadě venkovská zabijačka, kde Gene Hackman je padouch a Lee Marvin přichází, aby mu utnul tipec. I kdyby byl film postaven jen na hláškách hlavního hrdiny, stačilo by to. Dál je tu i krásná Sissy Spacek (kdo by to byl řek?) a mnoho dalších kuriozitek. Povedená sedmdesátková řežba s hudbou Lalo Shifrina, která nikoho zvlášť neohromí, ale zaručeně nebude nudit.(23.7.2011)

Jednoduchá žánrovka, která si s ničím neláme hlavu a stojí na nezvyklém prostředí a dvou silných charakterech, které hrají velké osobnosti. Přidejte hezkou Sissy a nápaditou přestřelku ve slunečnicovém poli a máte příjemnou zábavu na všední večer. Jako bonus berte nádhernou širokoúhlou kameru! Nick vyrazí do Kansasu vymáhat dluhy a má dost práce, aby se zpátky nevrátil bez peněz a ve střývku jako jeho předchůdci... 70%(15.9.2010)

• - První filmová role herečky Sissy Spacek. Předtím se objevila v roce 1970 jako komparz ve filmu Trash. (JayKey)