Mahoney, mohutný Hightower, střelec Tackleberry, bláznivý Zed, imitátor Jones, dračice Callahanová, nesmělá Hooksová se tentokrát musí postavit nové výzvě, před kterou je postaví jejich velitel Lassard. Tou je program Občané na hlídce. Myšlenka celé akce je prostá: jedinou cestou, jak se lze vypořádat s pouliční zločinností, je angažovat prostého občana. Lassard se tedy rozhodl přivést vybrané dobrovolníky na policejní akademii, kde by se cvičili v technikách sebeobrany a boji proti zločinu po boku uniformovaných policistů. I tentokrát má však Lassard proti sobě a své občanské "domobraně" zarputilého nepřítele poručíka Harrise s jeho nohsledem a lichometníkem Proctorem. A tak zatímco Lassard odjíždí, aby se zúčastnil výročního mezinárodního sjezdu policejních náčelníků, převezme Harris velení nad Akademií a zcela záměrně a cílevědomě začne Lassardův projekt sabotovat. Jenže v příhodné chvíli Mahoney s kolegy a jejich civilní cvičenci ukáží, co v nich je. Předvedou Harrisovi a všem, jak dokáží využít svých nově nabytých zkušeností. (TV Nova)

Godhaj

,,Víš, že vypadáš trochu jako Tom Cruise ve filmu Top Gun?“ ,,Jó?“ Je to skutečně tak, že s každým dalším dílem jakoby ubývalo tvůrčích sil. Známé postavy už nedokáží nijak překvapit a stávají se ztělesněním jedné maximálně dvou vlastností. Snad jen Zed mi dokázal ještě vyčarovat úsměv na tváři, jinak je legrace málo a vtipy jsou ubohé a trapné. Příběh se potácí na pomezí frašky, nepochopitelnou roli v něm hraje skupina skateboardistů (ale zase jsem si mohl prohlédnout, jak vypadal Tony Hawk za mlada) a všichni z občanské patroly v čele s paní Feldmanovou, která jakoby vypadla z Kameňáků. Tackleberry bohužel nedostal tolik prostoru co dříve a už jen přihrává na smeč paní Feldmanové. Alespoň na Sharon Stone se příjemně dívalo. A úvodní píseň Citizens on patrol, to muselo být zlo už tenkrát. ()

GTS_PUNK

"You know, you look a little like Tom Cruise in Top Gun." "Yeah?" "No!" Ďalší rok, ďalší film z prostredia svojskej policajnej akadémie. Aj tak by sa dala označiť filmová perióda osemdesiatych rokov, z ktorej pochádza aj táto, konkrétne už štvrtá časť zdanlivo nekonečnej série, ktorá svoj vrchol dosahuje hneď v prvom dieli, odkedy jej kvalita už iba klesá nadol. Po tragickej smrti Jerryho Parisa sa režisérskej taktovky v roku 1987 chopí Jim Drake, pričom pracovný ansámbel okolo neho prichádza s ďalšou "skvelou" ideou, ako udržať túto trápiacu sa filmovú sériu pri živote. Do prostredia policajnej akadémie sa herecky opäť vracia "stará garda", ktorá má tentokrát za úlohu zaškoliť bežnú verejnosť, ktorá chce polícii pomôcť v boji so zločinom. Wow, absolútna "novinka", s ktorou sa divák predtým ešte vôbec nestretol. Ale teraz vážne, filmoví tvorcovia opäť raz berú do rúk koncept, na ktorom stavia už prvý diel, mierne ho upravujú, aby pôsobil novo, ale v skutočnosti neprichádzajú s ničím novým. Vytvárajú iba akúsi potemkinovskú filmovú dedinu, tváriacu sa na prvý pohľad ako prevratná novinka. Za oponou prvých úvodných minút však divák vidí, že tu na neho čaká už tradičný, pomerne lacný osemdesiatkový situačný humor odetý do policajnej uniformy. Príbeh nie je priveľmi pútavý, v rámci série možno všeobecne povedať, že tento aspekt je priam zanedbateľný a veľkú rolu na celkovej filmovej kvalite nenesie. Nosný pilier kvality tak predstavuje spomínaný humor, ktorý krivoľako obkresľuje predchádzajúce diely, z čoho na prvý pohľad nevychádza nič prevratné. Pri bližšom pohľade však vidno, že aj keď je humor iba okopírovaný a zmenený, na diváka pôsobí lepším a zábavnejším dojmom, než jeho "pôvodní" predchodcovia. Hoci scén, pri ktorých sa divák úprimne zasmeje, nie je veľa, aj ich malý počet svedčí o miernom posune vpred. Možno aj preto, že tvorcom sa darí lepšie pracovať s výpravou, živším dojmom pôsobí aj kamera a všetko výraznejším spôsobom podfarbuje hudobný sprievod. Samozrejme, že zázraky čakať nemožno, ale aspoň čiastočne badateľné zlepšenie áno. Z hereckého obsadenia už po tretíkrát za sebou rozhodne najviac exceluje dvojica Bobcat Goldthwait a Tim Kazurinsky v roliach Zeda, respektíve Sweetchucka. Bezpochyby najlepšie postavy celej série, ktoré ostatných ľahko strkajú do vrecka. Naopak, napríklad taká "epizódna" postava Mrs. Feldman (Billie Bird) je neskutočne otravnou a nanajvýš nepríjemnou. Z hereckého obsadenia stojí pre zaujímavosť spomenúť známejšieho Davida Spadea, ale aj vtedy mladého skatera, budúcu legendu tohto športu, Tonyho Hawka. Police Academy 4: Citizens on Patrol už ako tretí film v rade v podstate iba "vykráda" pôvodný snímok a buduje na jeho zdanlivom úspechu. Avšak v tomto prípade s týmto konceptom dokážu tvorcovia aspoň ako-tak pracovať, pričom toto "vykrádanie" nie je divácky tak silno badateľné. Film je na jednu stranu v mnohých scénach budovaný na lacnom humore a všeobecne veľmi jednoduchom príbehu, ale na stranu druhú dokáže diváka podľa možností pobaviť. A to je niečo, na čo divák pri tejto sérii už takmer úplne zabudol. Žiaden filmový zázrak tento snímok nepredstavuje, ale do komediálneho priemeru na jedno pozretie ho zaradiť možno. () (méně) (více)

videofil

Tak ze všech čtyřech dílů, které jsem měl možnost vidět, se mi právě tento líbí ze všeho nejmíň. A podle hodnocení ostatních uživatelů a návštěvníků CSFD stránek nejsem sám. Dokonce je to i poslední díl, ve kterém hraje Steve Guttenberg. Možná už tehdy věděl, proč to zabalit. Slušný prostor dostala postava Zeda, kterému scénáristé dokonce dopřáli ženskou. Ve filmu se objevila také v té době ještě nepříliš známá Sharon Stone, které tento film ke kariéře stejně nepomohl. Logicky. Český dabing je stejně kvalitní, nějaké vtipné hlášky si ale nepamatuji. Osobně si myslím, že kdyby tento díl nevznikl, nic moc by se ani nestalo. Pobavil mě snad jedině Bubba Smith jako šaman říkající: " JAMAJAMAJAMAJÁMA..." . To bylo tak vše, u čeho jsem se zasmál. ()

choze

Další porce lidové zábavy na pokračování z nekomplikovaných 80. let, která se spoléhá především na staré známé Mahoneyho a spol., kteří nám zas a znova neúnavně servírují ty samé provařené gagy. Takže se tu opět všemožně padá, znovu se podíváme do baru Modrá ústřice a nechybí ani záškodnicky použité vteřinové lepidlo a slzák. Ve čtyřce se vrací kapitán Harris, ale bohužel tu naposledy vidíme Mahoneyho, Nogata, Copelanda, Sweetchucka a co je nejhorší - i Zeda (který tu ale aspoň dostal slušný prostor). Film tradičně uzavírá velká policejní akce vrcholící honičkou, tentokrát v oblacích (viz. filmový plakát). Z nostalgie nemůžu jít pod tři hvězdičky. ()

sud

Čtyřka se mi po letech nezdá vůbec zlá, jak jsem se domníval. Konečně se vrátil poručík Harris, Zed je v tomto díle nejlepší, Callahanová nejvíc k sežrání a ta militantní babka nemá chybu. Jenom by se nemusely opakovat ty scény na ruby (Feklerova žena). Mahoney se tu nejen moc neobjevuje a nakonec v objetí krásné Sharon Stoneové odletí horkovzdušným balónem pryč. 60%. ()

• Film mal pôvodne režírovať Jerry Paris, režisér predchádzajúceho filmu Policajná akadémia 3 (1986), ale ten pred natáčaním zomrel. Režisérska taktovka bola ponúknutá scenáristovi Genovi Quintanovi. Ten si však nebol istý, či to zvládne, a tak ponuku odmietol. V deň premiéry filmu povedal producentovi Paulovi Maslanskemu, že svoje rozhodnutie ľutuje, a ten mu zveril scenár a réžiu filmu V dobrom i zlom (1990). (beso74)
  • Tržby ze severoamerických kin byly 28,1 milionu dolarů. (NIRO)