poster

Červi (neoficiální název)

 • Kanada

  Shivers

 • Kanada

  Frissons

 • USA

  Shivers

 • Velká Británie

  Shivers

 • USA

  They Came from Within

Horor / Sci-Fi

Kanada, 1975, 87 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kaylin
  ***

  Na „Shivers“ je přece jen patrné, že se jedná o film z Cronenbergových počátků. Příběh ještě není tak silný, tak vyspělý a psychologie není tak výtečně budovaná jako v dalších jeho filmech. Na druhou stranu je to parádní béčko, které se nevyhýbá gore a momentům, které nejsou divákovi příjemné. Jako kdyby malinko přejal sekvence ze zombie žánru a vytvořil tak specifické dílo, které kombinuje zdánlivě těžko kombinovatelné. Zombie horor bez zombie s prvky 50. let a s gore let 70. rozhodně stojí za vidění.(22.11.2013)

 • HateBreeder
  ****

  Začátek geniálně-šíleného Davida Cronenberga nemohl být lepší ! Uvedení do děje je bleskové, takže divák musí už od začátku dávat dobrý pozor a pokud možno nespouštět oči z obrazovky. Dění filmu je celkově velice přímočaré, žádná velká snaha o budování atmosféry či o polemizování nad vzniklým problémem. Jen pro upřesnění - ten "problém" se zvětšuje každým okamžikem a pokud někdo nezasáhne včas, vymkne se kontrole nejen obyvatelům panelového věžáku Skyliner, ale možná zlikviduje celé město. Parazitičtí červy jsou geniální. jak už tu někdo charakterizoval - cosi mezi slimákem a hovnem (opravdu by mě zajimálo kam Cronenberg na ty své nápady chodí... a nebo radši ani ne :) a to jsem ještě nezmínil jakým způsobem se tato "infekce" přenáší z člověka na člověka. Nechutnější už to být nemůže. Ale je to krásně nechutné, nádherně originální a smyslně hrůzné. Pokud byl tento film skutečně reakcí na stále početnější zombie horrory, nutno dodat, že nešlo o žádnou prachsprostou vykrádačku se snahou napakovat se na cizí myšlence. Film je jen jakousi alternativou hrozby v podobě infekce šířicí se "metodou pyramidy". Ale vše je podáno nanejvýš originálně a důmyslně, takže srovnávat to s žánrem zombie filmů je trochu mimo. Konec je typicky Cronenbergovský z čehož jsem měl velkou radost :) Pro milovníky horrorů jednoznačně "must see" film.(22.1.2008)

 • iolaos
  *****

  Pro vyznavace oslizlych lezoucich kurevstev a milovniky minimalu jsou Shivers rajskou hudbou. Zde zřetelně Cronenberg ukazal svou freaky napaditost a zručnost. SKVELE horrorove interiery - komplex bytovek, SKVELA hudba, vyborne herecke vykony a na divakovo zazivani tvrde utocici sceny.. ... vytecny horror...(19.4.2011)

 • Flipnic
  ****

  Myslím, že tímto svým začátkem Cronenberg ovlivnil směr horrorů až do dnešních let ... Témata biologických parazitů, konzumní společnosti, šířících se epidemií dělající z lidí neovladatelné bestie ... To vše a mnohem více, co se v tomto filmu vyskytuje, se prolíná mnoha filmovými žánry (těmi pesymistickými) v podstatě až do dnešních let. Shivers jsou na svoji dobu výborný a výrazný horror, odpudivý, nechutný a i když obsahuje spoustu nahoty a sexuálních útoků, je naprosto asexuální. Jistá "skříženost" s tématicky podobně uvažujícím Romerem se zde nezapře, stejně jako v o něco mladším, lepším a přímo geniálním Cronenbergově díle "RABID", kde je nákaza také hlavním tématem. Myslím, že "Shivers" byly pro začínajícího Cronenberga výtečnou přípravou na právě následující Rabid. Vliv těchto dvou filmů na filmovou kulturu dalších 30ti let dopředu je zde naprosto neoddiskutovatelný...(9.6.2008)

 • lamps
  *****

  Noc oživlých mrtvol alá David Cronenberg. Širší souvislosti povětšinou neřešící, zato však inteligentně odvyprávěná atmosférická deptárna, která snad nejlépe ze všech jeho filmů odráží Cronenbergův talent pro pozvolné, ale drtivě intenzivní napínání hororové struny. Rychlé vhození do děje a jeho prostředí, brzký násilný mord a následné rozplétání nesmírně vtahující zápletky, která nás zásluhou bezchybné postupné gradace (v posledních minutách je příval vypjatých scén přímo ďábelský), sexualitou a nahotou prostoupené formy a přítomností bezesporu sympatického hrdiny pevně připoutá do sedadel, nehledě na stáří a logickou vizuální omšelost. Pro mě, navzdory umírněnosti v oblasti obrazových detailů, nejintenzivnější mistrův horor se spoustou vynalézavých postupů a bohatou nadílkou bezútěšnosti a nervozity, zřejmě jeden z nejprďáčtějších žánrových perel své doby...(13.8.2016)

 • - Spoiler: Rameno, které sestra Forsytheová v podání Lynn Lowry probodla vidličkou, bylo ve skutečnosti rameno Davida Cronenberga. Cronenbergovi byl pod tričko vsunut protektor, který měl zabránit skutečnému zranění. Lynn Lowry se však během natáčení scény netrefila do určeného místa, a propíchla Cronenbergovi rameno. (PußyMagnet)

 • - Pracovní název filmu byl Orgy of the Blood Parasites.

 • - Snímek byl tak kontroverzní, že kanadská vláda probírala, jaký vliv může mít film na společnost, a jaká je jeho umělecká a společenská hodnota. Film byl totiž v v recenzi napadán kvůli svému sexuálnímu a násilnému obsahu. (PußyMagnet)