Červi (neoficiální název)

Frissons

They Came from Within

Horor / Sci-Fi

Kanada, 1975, 87 min

(možný SPOILER) skvelý horor, cronenbergova štúdia ľudskej podstaty, ktorá nie je ničím iným, ako sexuálnymi pudmi ovládaným zvieraťom, kultové scény (v ktorých sa hororová atmosféra, "lacné" hnusné falicko-výkalové červy a mierny ledva badateľný cynický humor zlievajú dokopy) navyše pre mňa mierne nadčasové (keď vezmem do úvahy veľký boom podobných samostatných vežiakov, mikrosvetov a multifunkčných budov v súčasnosti v Bratislave) - po Hitchcockovi sa Cronenbergovi podarilo urobiť ďalšiu kultovú scénu v kúpeľni :) a kopec ďalších . . . navyše: ja tento film radím k "zombie" filmom - pričom treba urobiť dovetok, že sa jedná o autorsky interpretované zombie (ku koncu filmu a najme záverečné finále v bazéne - to je ako z ukážkového zombie!)(24.6.2007)

Když sem tam viděl všechny ty kozy a ty neskutečný sexuální orgie, tak bych si snad toho parazita vzal dobrovolně taky, radost mi akorát hned vzápětí zkazili dva teploušové ve spodkách, co vylezli z výtahu, objímali se a chtěli si hrát. Nicméně po hororový stránce mě Corenenberg přesvědčil jenom napůl, sice příběh, sexuální násilí, parazit, kterej byl dost možná předlohou pro Kingovu Pavučinu snů nebo pro Věc a celá atmosféra jsou na dobrý úrovni a hlavně originální, ale tak nějak to na mě opět moc nepůsobilo, podobně jako Mláďata.(26.1.2009)

"Sedmého dne byla dokončena nebesa i země i hnědá rozmnožovací hovínka a Bůh dokončil své dílo..." Takhle nějak by mohla znít Bible v druhém pokračování Shivers. Cronenbergův první větší režijní počin dal vzniknout příjemnému oldschool horůrku, který ani minutu nenudí a nabízí nám hippies verzi ideální společnosti...(4.2.2009)

SHIVERS nebylo vůbec špatný, to ani náhodou..., jen to prostě nebylo ještě úplně wono. Cronenberg předkládá a rozjíždí téma, ke kterýmu se v budoucnu vrátí ještě xkrát..., s tim rozdílem, že to bude zas o něco víc odvážnější, rafinovanější, sofistikovanější ... a v tom to celý je, u SHIVERS je přeci jenom patrný, že vše je ještě v plenkách, pan režisér se zatím, ještě kapku nesměle, rozhlíží kolem sebe a ještě přesně neví, co všechno si může vůči divákovi dovolit a co nikoliv, víceméně zatím sonduje a prošlapává terén a nabírá dech, aby to mohl o pár let později ( VIDEODROME, THE FLY, DEAD RINGERS atd.) rozjet na plnou čáru a ukázat nám, co v něm skutečně dřímá za talent :-)(1.5.2009)

"Man is an animal, who thinks too much." A proto je tu roztomilý parazit, aby nás tohoto břímě v podobě nadměrného myšlení zbavil, a udělal z nás bezmyšlenkovité zombie toužící jen po uspokojení základních pudů. Námět vskutku nápaditý, Cronenbergovi se dostává velkého prostoru pro zužitkování jeho zvrácených nápadů, ale z realizace je cítít, že se teprve hledal (čehož si lze všimnout např. i ve vedení kamery, kde se někdy blýskne zajímavý nápad, ale občas působí amatérsky). Děj je příliš jednoduchý a přímočarý, přičemž Cronenberg jeho "náboje" a atmosféry pořádně využívá až ke konci (působivé vyvrcholení). Postavy nejsou příliš charismatické, jednají stupidně a nelogicky, zkrátka béčko jak se sluší i nesluší... 6/10(25.11.2009)

• - Lynn Lowry byla do filmu obsazena kvůli jejím strašidelným očím a kvůli celkovému výrazu před kamerou. (PußyMagnet)

• - První celovečerní Cronenbergův film. (PußyMagnet)

• - Snímek byl tak kontroverzní, že kanadská vláda probírala, jaký vliv může mít film na společnost, a jaká je jeho umělecká a společenská hodnota. Film byl totiž v v recenzi napadán kvůli svému sexuálnímu a násilnému obsahu. (PußyMagnet)