Červi (neoficiální název)

They Came from Within

Horor / Sci-Fi

Kanada, 1975, 87 min

• novoten

Příjemně ironické a sympaticky bezskrupulózní, ale já staré éře Cronenberga nikdy moc nerozuměl. Když je něco oduševnělý humus, stejně budu víc vidět ten humus a oduševnělost se mi v něm s každou další odpudivou scénou ztratí. Když si navíc postavy díky totálně polopatickému herectví říkají sebejednodušší věty s upřímným pohledem do očí, jenom jsem se musel znovu divit, kolik si nabral tenhle tvůrce příznivců.(19.1.2008)

Když sem tam viděl všechny ty kozy a ty neskutečný sexuální orgie, tak bych si snad toho parazita vzal dobrovolně taky, radost mi akorát hned vzápětí zkazili dva teploušové ve spodkách, co vylezli z výtahu, objímali se a chtěli si hrát. Nicméně po hororový stránce mě Corenenberg přesvědčil jenom napůl, sice příběh, sexuální násilí, parazit, kterej byl dost možná předlohou pro Kingovu Pavučinu snů nebo pro Věc a celá atmosféra jsou na dobrý úrovni a hlavně originální, ale tak nějak to na mě opět moc nepůsobilo, podobně jako Mláďata.(26.1.2009)

Geneticky vytvorené červíky vybičujú sexuálnu chuť napadnutého na maximum a majú potrebu sa šíriť. A čo? Veď na tom nie je nič také strašné =). Nepríjemná atmosféra tak typická pre Cronenberga je tu nonstop o tom potom, ale chýbali mi tu ako zaujímavejšie postavy tak aj drsnejšie vyobrazenie toho všetkého.(18.9.2008)

Nápad má u mňa plné uznanie, ostatné je však nič moc. Herci prakticky žiadni, efekty za tie peniaze určite slušné, hudba predpotopná. Hororovo slušný nárez, v ktorom Cronenbergova obscénnosť a šialená zvrhlosť snáď nepoznajú hraníc, na mňa je to však ešte príliš jednotvárne, monotónne a amatérske aby som to hodnotil lepšie ako priemerom. 60%.(13.2.2009)

• Dan9K

Jsem bohužel ochuzen pochopit výjimečnost tohoto díla, protože mně to přijde jako naprosto standardní hororové béčko s lehkými nechutnostmi a s lehkým erotičnem, bez zjevnějšího vtipu (ať už chtěného či nechtěného), akorát s ještě blbějšími herci než normálně, trochu divnou kamerou, takovou těžko popsatelnou barvou, kterou znám ze strýcových rodinných filmů z dovolené a typickou ničemnou syntezátorovou hudbou. Další problém tkví z mého pohledu v tom, že hororová béčka bývají hodně zábavná, tohle vůbec není. Ale zase musím uznat, že tísnivou atmosféru to má, je ovšem otázka, jestli to není jen laciný důsledek všech těch negativních věcí, co jsem na filmu zmínil...což může být teda zase úmysl, ale pokud jo, tak se mi to taky nelíbí, protože to je docela jednoduché udělat....(22.2.2009)

• - Pracovní název filmu byl Orgy of the Blood Parasites.

• - První celovečerní Cronenbergův film. (PußyMagnet)

• - Snímek byl tak kontroverzní, že kanadská vláda probírala, jaký vliv může mít film na společnost, a jaká je jeho umělecká a společenská hodnota. Film byl totiž v v recenzi napadán kvůli svému sexuálnímu a násilnému obsahu. (PußyMagnet)