poster

Stereo (festivalový název)

 • Kanada

  Stereo

Sci-Fi

Kanada, 1969, 65 min

Scénář:

David Cronenberg

Hrají:

Ronald Mlodzik

Producenti:

David Cronenberg
(další profese)
 • Cushing
  ***

  Vypadá to jako studentské cvičení, rozhodně to však stojí za pozornost. Brutalistní architektura, jejíž nezbadatelná temnota se střídá s ostrým bílým světlem, je kulisou intelektuálně vypjatého konceptu, který má do příběhu daleko. Postavy v interiérech, klaustrofobie stíhá agorafobii, rozpohybovaná fotografie betonových ploch, průhledů na prázdné plošiny teras, nekonečná schodiště vedoucí do hlubin a výšin nekonečného domu-světa. Film, který popisuje spíše prostor, v němž se cosi odehrává, než to, co se odehrává. Výrazně formalistní přístup autora przrazuje talent, který se plně projeví až mnohem později. Hodnotit lze všelijak. Jako studentský pokus je to dílo výjimečné, v Cronenbergově filmografii pozoruhodný a patrně důležitý počin. Jako samostatný příběh vyprávěný kamerou a herci to smysl ani hodnotu nemá.(11.11.2008)

 • H34D
  *

  Pokud Crimes of the Future byly zdlouhavé, nudné, dějově rozbředlé a až přehnaně pseudointelektuální, tak pro Stereo to platí dvojnásob. Zaujalo mě jen pár pronesených myšlenek, jinak se jednalo o hodinu utrpení. Tohle je opravdu obsahově prázdný film, Cronenberg prostě neměl mnoho, co sdělit. Myšlenky v jeho celovečerní prvotině by se daly shrnout v 10 minutovém kraťasu. Jediná pozitivní věc na mém filmovém zážitku byla, že jsem film viděl v příjemné atmosféře pražské výstavy Cronenberg Evolution. 2/10(24.7.2016)

 • hirnlego
  ****

  Co to kurva...?! Neuvěřitelně rozvleklý (byť hodinový!) experimentální pseudodokument na téma telepatie a erotična (nutno podotknout, že dosti cudného), odehrávající se v obrovském depresivním betonovém domě jak od Le Corbusiera. Pokud někdo bude "stíhat" promluvy vypravěče hned napoprvé, pak je asi robot, protože nestíhal ani simultánní překladatel. No prostě psycho.(14.10.2006)

 • PEZ
  ***

  Nadmieru originalny experimentalny film (aj doslova, kedze pojednava o experimente - pise sa rok 1996). Prve co udrie do usi je ticho. Pocas celeho filmu nie je pocut nic, len obcasny hlas narratora. Ziadna hudba, ziadne SFX! Cely film je ciernobiely a dej sa odohrava vo velkej budove, ktora udrie do oci ako druha, pretoze spada typicky do architektonickeho stylu Brutalizmu (obrovska budova, plna dlhych chodieb, hranatych uhlov, masivnych murov...). V nej prebieha pseudo vyskum telepatizmu, na ktorom sa zucastnuje 7 mladych dobrovolnikov, ktori si nechali zoperovat mozog tak, aby sa nemohli inac dorozumievat. Rozpravac cely cas naklada vo vysokoskolskej kvazi-odbornej reci, co znacne stazuje pochopenie obsahu, je potrebne sa velmi sustredit. Jednoznacne sa tu jedna o vysmievanie pseudovede a pseudovyskumom, ako i prehnanemu pouzivaniu odbornych slov (nadbytocne), ale najde sa tu aj kopec zaujimavych impulzov, ako su drogy, rozsirovanie vedomia nimi, ci napr. otazka definovania "normalnosti" sexualnej orientacie. Samozrejme experiment prebieha nepredvidatelne....Cele je to ok, az na chybajuci hlbsiu myslienku, ktora by ma zasiahla. Formalne ale tazko s niecim porovnatelne - najma to neustale ticho umocnovalo temu telepatie. Kazdopadne mladucky Cronenberg ukazoval talent - rozpocet 3500 USD.(31.7.2011)

 • Jordan
  ****

  pozor, toto je art! mladý cronenberg (na svoj vek!) urobil zaujímavý prienik žánrov (formálne aj obsahovo): experimentálny sci-fi dokument o telepatii a sexualite. čiernobiele, nemé, iba s komentármi... vedcov? samotných uchádzačov? geniálna lokácia, ktorá hrá sama za seba a osebe... cronenberg si robil sám kameru, strih, scenár, produkciu aj réžiu... a na ten vek a na takéto sústo je to výkon hodný uznania...zaujímavý počin hodný pozornosti i uznania, ktorý však (pozor) môže človeka miasť či dokonca až nudiť, lebo (zakončím to rovnakým tvrdením, ako som začal): toto je umenie!(11.10.2013)

 • - Film byl natočen na kampusu Scarborough Torontské univerzity. (RUSSELL)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace