Last Exile

Epizody(26)

Dva světy, vyprahlý Anatorey a zasněžený Disith, spojuje jedna obloha, ale závoveň odděluje velebouře zvaná Grand Stream. Anatoreyci a Disithané spolu vedou věčnou válku pomocí obřích parních vzducholodí ve jménu cti a rytířství, pod dohledem všemocné, neutrální a technicky vyspělé organizace nazývané Gilda. V jedné z Anatoreyských provincií žije dvojice mladých leteckých kurýrů Claus Valca a jeho kamarádka Lavia Head. Jejich otcové zahynuli při pokusu proletět Grand Stream a jejich dvoumístné plavidlo je jediným dědictvím, které po nich zbylo. Claus a Lavia chtějí za každou cenu pokračovat v poslání svých otců, i když je toto rozhodnutí zavleče přímo doprostřed nesmyslné války. (Karmin)

Recenze uživatele Radek.SCH k tomuto seriálu (1)

Last Exile (2003)

Dlouho jsem se tomu vyhýbal (ani nevím proč), nakonec jsem si to pustil jako osmnáctý (a poslední) anime seriál, během mé třítýdenní pauzy mezi dvěma semestry a hned taková pecka. Už po druhém, třetím díle mě to neskutečně chytlo a rád bych řekl, že mě to nepustilo až do konce, ale kolem dvacáté epizody (jakmile Gilda zaútočí na Silvanu) to jde k šípku. Tempo se zpomalí a začne to skoro přešlapovat na místě. Holt tv sezóna má v japonsku 26 týdnů (asi), tak se to nějak musí natáhnout. Jediné co mi ale šlo vyloženě na nervy, bylo neustálé opakování a ujišťování typu Dělám to proto, abych chránil Al., Ze začátku jsem chtěl chránit Al. nebo Tohle není hra. a Všechno bude v pořádku. A celá ta fantasy či mystery linie (bohužel často u anime serálů oblíbené téma) okolo Exilu a Al mě iritovala nejen ze své podstaty (mám rád realismus a minimalismus), ale i proto, že brzdila výborný seriál, kterému by k dokonalosti stačilo létání (Mijazaki-sama z toho musel být nadšený když [jestli] to viděl) a obyčejná válka, okořeněná o přechod od kavalírství (variace na válečnou strategii používanou nejen za napoleonských válek - všichni si pěkně stoupnou do řady a budou na sebe střílet) k používání lehkých letadel. 3D animace (hodně levná) v kombinaci s klasickou ruční kresbou hodně nehezky vyčnívala a trochu černobílé postavy tomu taky moc neprospěly (kam se hrabou na Mijazakiho s jeho chápáním dobra a zla). Kvízová otázka: A máte rádi happyend(y)? Srna v klidu pijící deset metrů od dvou holek (!), rodinka jak z žurnálu a hlavně: svět bez válek neexistoval, neexistuje a existovat nebude. Je v lidské přirozenosti nenávidět, leda by někdy v daleké budoucnosti genetické inženýrství naprosto od základů přestavěly lidské bytosti, to by ale ztratily přízvisko lidské, viz. NGE; Enderova hra. Odpověď: Já ne. - 80 % ()