Last Exile (TV seriál)

• japonský

ラストエグザイル

Last Exile

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 2003, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Komentáře uživatele Scalpelexis k tomuto TV seriálu

Zprvu musím říct, že na rok 2003 to muselo být jedno z těch úchvatnější děl. V tehdejší době se dozajista nepoužívala počítačová animace v takové míře, jako se rozhodlo Gonzo zakomponovat do tohoto anime, a v tehdejší době to muselo působit velkolepě. Podobně ale jako Evangelion, oba seriály kladly důraz na vizuál a oba nesou stárnutí velmi špatně. Pro mě osobně ony CGI letadla nebudí ten úžas co kdysi dávno a tento nešťastný neduh v mých očích ubírá Last Exile slušnou várku bodů. Pozor! I přes tyto výtky a skleslé přijetí nešťasntého konstatování Last Exile vypadá stále velmi dobře. Steampunkový svět plný letadel a vzdušných lodí mi neskutečně imponuje; samotná Silvana a Urbanus jsou krasavci mezi koráby a každý moment v jejich přitomnosti jsem si užíval..a že jich je! Mé technické já bylo doslova balzámováno náhledy do pracujících strojů. Dějově je Last Exile slušný: Nevypadává nikterak výrazně z tempa, je konzistentní a má připraveno hned několik epičtějších scénérií. Build-up epizody 18-20 jsou pro mě vrcholem díla; napětí by se dalo krájet, všechno působí tak mohutně před očima a brilantní scény se střídájí jednu za druhou. Proto zamrzí mírně se lopotící závěr, který má vážně výpadky v koncentraci a často sklouzává pohledem tam, kam to vůbec nepotřebujeme. Dosti nevysvětlená mytologie u postavy Al, Exilu a jeho smyslu tomu též nepomáhá. Nejvíc drhnoucí jsou totiž nakonec postavy a další komentáře mě v tomto názoru víceméně upevňují: Všichni si vybrali nějakou jinou. Ony vyloženě špatné nejsou, ale žádná nevyčnívá a já si nakonec nepřekvapivě našel nejbližší cestu k funky bandě mechaniků ze Silvany. Příběhu by též pomohl silnější antagonista než dodaná vyšplouchlá a ničím nevyčnívající karikatura. Hudebně je to šíleně nahoru a dolů, kdy sem tam uslyším píseň už několikrát zahranou, někdy to pro změnu sedne jak prdel na hrnec. Celkově si nemohu na nic výrzaně stěžovat, protože Last Exile je víc než slušná podívaná se zajímavým světem a příběhem, který nemůže urazit a nezabavit. Pevné 4*(28.7.2018)