poster

Last Exile (TV seriál)

 • japonský

  ラストエグザイル

 • anglický

  Last Exile

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 2003, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (18)

 • Jeoffrey
  *****

  Ani já nebudu příliš originální a přiznám, že jsem se také rozhodoval mezi 4* a 5*. Když si to shrnu tak charaktery a jejich vývoj + styl animace (kombinace 2D a 3D + efekty) byla podle mě na čistých 5*. Příběh byl dle mého kolem 4,5* No a atmosféra (dojem jaký to na mě dělalo) + hudba by u mě byly za 4*. Výsledek tedy přesně uprostřed, ovšem dát tomu jen ty 4* mi prostě přijde k tomu co jsem viděl neadekvátní a tak se také přikloním k té lepší variantě - 8,5/10(9.5.2015)

 • Subjektiv
  *****

  Hodně jsem váhal mezi **** a *****. Nakonec jsem se kvůli technickému zpracování a pár scénám, které mně osobně učarovaly rozhodl pro *****. Tentokrát je ovšem mé hodnocení silně Subjektivní a velmi těsné.(24.5.2007)

 • Jhershaw
  ****

  Last Exile se na animenfo.com drží na čelních pozicích jako jeden z nejlepších anime všech dob, proto jsem se na něj těšil jako na málokterý jiný anime seriál. A to byla chyba. V očekávání něčeho úžasného a strhujícího jsem zhlédl první díl, druhý díl... a stále nic. Takže jsem se zbavil předsudků a pustil se do dalších dílů. ___ Tím, čím Last Exile okouzlí nejdříve, je vizuální zpracování. Většina objektů, kromě lidí, je ve 3D, všechno je pěkně nakreslené a naanimované. Hudba je též hezká. Co ovšem drhne jsou charaktery a děj. Místy jsem měl pocit, že příběh je až moc záměrně velkolepý a scény monumentální, aby diváci zírali s ústy dokořán; žádný jiný účel jsem v tom neshledal. Z postav mi zpočátku vadily především ty hlavní dvě - Lavie a Claus (ten obzvlášť). Je to sice jen mými osobními preferencemi, ale 100% kladní hrdinové, kteří obětují svoje cíle ve prospěch pomoci druhým, nejsou zrovna ti, se kterými bych se ztotožnil a fandil jim. Naštěstí, tyto výhrady postupně slábly a druhá -zajímavější- polovina seriálu se mi velmi líbila. Ovšem i tak s cca 5. místem v žebříčku nesouhlasím.(10.10.2004)

 • Scalpelexis
  ****

  Zprvu musím říct, že na rok 2003 to muselo být jedno z těch úchvatnější děl. V tehdejší době se dozajista nepoužívala počítačová animace v takové míře, jako se rozhodlo Gonzo zakomponovat do tohoto anime, a v tehdejší době to muselo působit velkolepě. Podobně ale jako Evangelion, oba seriály kladly důraz na vizuál a oba nesou stárnutí velmi špatně. Pro mě osobně ony CGI letadla nebudí ten úžas co kdysi dávno a tento nešťastný neduh v mých očích ubírá Last Exile slušnou várku bodů. Pozor! I přes tyto výtky a skleslé přijetí nešťasntého konstatování Last Exile vypadá stále velmi dobře. Steampunkový svět plný letadel a vzdušných lodí mi neskutečně imponuje; samotná Silvana a Urbanus jsou krasavci mezi koráby a každý moment v jejich přitomnosti jsem si užíval..a že jich je! Mé technické já bylo doslova balzámováno náhledy do pracujících strojů. Dějově je Last Exile slušný: Nevypadává nikterak výrazně z tempa, je konzistentní a má připraveno hned několik epičtějších scénérií. Build-up epizody 18-20 jsou pro mě vrcholem díla; napětí by se dalo krájet, všechno působí tak mohutně před očima a brilantní scény se střídájí jednu za druhou. Proto zamrzí mírně se lopotící závěr, který má vážně výpadky v koncentraci a často sklouzává pohledem tam, kam to vůbec nepotřebujeme. Dosti nevysvětlená mytologie u postavy Al, Exilu a jeho smyslu tomu též nepomáhá. Nejvíc drhnoucí jsou totiž nakonec postavy a další komentáře mě v tomto názoru víceméně upevňují: Všichni si vybrali nějakou jinou. Ony vyloženě špatné nejsou, ale žádná nevyčnívá a já si nakonec nepřekvapivě našel nejbližší cestu k funky bandě mechaniků ze Silvany. Příběhu by též pomohl silnější antagonista než dodaná vyšplouchlá a ničím nevyčnívající karikatura. Hudebně je to šíleně nahoru a dolů, kdy sem tam uslyším píseň už několikrát zahranou, někdy to pro změnu sedne jak prdel na hrnec. Celkově si nemohu na nic výrzaně stěžovat, protože Last Exile je víc než slušná podívaná se zajímavým světem a příběhem, který nemůže urazit a nezabavit. Pevné 4*(28.7.2018)

 • Pirkaf
  ****

  Ummmm... podle mě je tento seriál trošku nadhodnocován. Na úplnou špičku IMHO nemá. Celkem souhlasím s Naslundovým rozborem. Mírné zklamání, ale přesto velmi příjemný zážitek.(8.9.2007)

 • Naslund
  ****

  Snad mé nejobtížnější rozhodování. Naštěstí jen mezi těmi nejlepšími metami. Na jedné straně stojí skutečně zručně provedený kus práce. Vyvýžený děj po celou dobu si mě i přes absenci většího spádu dokázal poctivě držet. Animace se mi i přes používání odlišných počítačových prvků také líbila. Kvůli hudbě jsem seriál vlastně vybral, takže mohu jen chválit. Na hraně jsou postavy, ale vzhledem k super hlasům Al a Dia se musím klonit k chválám. Al je snad první malá dívka, která má v anime dětský a přesto sympatický hlas. Vše je perfektně skloubené, ale proč to není úplně ono? Prostě dramatické scény na mě zapůsobily uprostřed seriálu, ale ne na konci. Navíc politická jednání bych nejradši přeskočil, když venku je tak nádherná obloha pro létání. Ještě by mě zajímalo, jak by se film líbil Miyazakimu, protože ta inspirace je zřetelná.(13.10.2008)

 • SonGokussj
  *****

  Tak jsem to dnes shlédl podruhé a musím říct, že mne k tomu donutilo vydání druhé série, která mi připadala moc "moe", tak jsem si říkal, že si připomenu sérii původní. Nemýlil jsem se v tom, že jsem měl na Last Exile velmi dobré vzpomínky, když jsem na to koukal poprvé. Postavy jsou tam, dá se říci, dokonalé. Mění svojí persónu, vyvíjejí se, činí obtížná rozhodnutí, nejsou ideální, mají své chyby, žárlivost, pýchu. Co se mi také líbí asi nejvíce, a co je v tuto dobu (2011) opomíjeno, je "funkčnost" širokého spektra postav. Máme tu 2 hlavní postavy, které by měly být středem vesmíru. Jenže ony nejsou. Je tu důležitý vůdce Silvany, jeho pravá ruka, ze které se pak vyklube naprosto překvapivá osoba, máme tu úžasné inženýry opraváře, dále je nám k dispozici příběh obyčejného vojáka, příběh šlechty, hlavní záporačka a její rozporuplný a ztřeštěný bráška, příběh jeho kamaráda Luciolly, dále pak příběhy spoluzávodníků od našich dvou hlavních postav, nesmí chybět i hlavní "kápové" dvou frakcí, mysteriozní loď Exile, naprosto dokonalé future_steampunkové provedené celého seriálu, akce, romance, ... Povídal bych dál, povyšoval tento seriál, ale věřím, že nic nepřesvědčí tolik jako podívání se na "real thing". Tak vřele do toho! Jedno z mých nejoblíbenějších, nejpropracovanějších, nejnádhernějších anime, co jsem viděl. K některým se vracím, protože se mi líbil příběh, nebo provedení, nebo určité scény, ale toto.... K tomuto se určitě zas jednou vrátím, protože je epochální. Snad vše na něm je naprosto úžasné, brilantní, fascinující, zábavné a udivující :-) 94%(23.10.2011)

 • Midori_Mike
  ****

  Velice příjemné anime, na které se stojí za to podívat. Řekl bych taková sázka na jistotu... bohužel absence větší míry originality a spádu mi nedovoluje dát úplně plné hodnocení. Ale za ty příjemné chvilky při sledování to určitě stojí ;)(2.8.2010)

 • Ceres
  *****

  I přesto, že závěr není úplně bomba, tak i přes moje mírně skeptická očekávání, má tohle animé svoje kouzlo. Obsahuje několik momentů, které se mě hodně dotkly, proto asi dám plné hodnocení tomuto kousku.(31.12.2010)

 • Hees
  ****

  Veľmi schopné anime obsahuje na rok 2003 naozaj veľmi slušnú animáciu (porovnajte s inými anime z týchto rokov). Dejovo počet dielov sedí a vlastne jediná moja chyba, bola tá, že som si nevedel zvyknúť na hlavných hrdinov a tí mali na hlavný príbeh dosť podľa mňa menší impact, ako by som chcel, proste mám pocit, že by sa nič nestalo keby tam hlavné postavy ani nie sú okrem nejakých momentov ku koncu anime. Aj vedľajšie postavy atď na mňa niekedy pôsobili trošku strnulo a nebola tam snaha o to ich nejako rozviesť, avšak to neznamená, že dané postavy nemajú hĺbku to som nenapísal. Nemal som teda len pocit, ktorý som potreboval a povedal si teda "ÍHA toto si zaslúži 5" a tento pocit som nemal ani raz za celé anime a nepomohli mi v tom teda vôbec hlavný hrdinovia čo je škoda. Anime obsahuje v drvivej väčšine vojnové konflikty vo vzduchu, príbeh je zaujímavý a niekedy sa trošku vlečie, ale to v tomto prípade považujem skôr za výhodu, ako nevýhodu. Takže celkovo som sa bavil a zo starších počinov jednoznačne podarený kúsok.(30.6.2018)

 • Mantis
  *****

  Příjemné anime, které se nesnaží být za každou cenu originální, přičemž využívá osvědčené postupy. Dobrá animace i hudba, trochu naškodu jsou poněkud černobíle postavy. Celkový dojem slabších 5*(7.8.2008)

 • Iguaner
  *****

  Nejlepší anime seriál se kterým jsem měl tu čest. Kdo viděl chápe, kdo uvidí pochopí a kdo neuvidí zůstane do smrti slepý vůči skutečné (seriálové) kráse, kdy je každá jednotlivost přesně tak dobrá, aby nepřevyšovala ostatní, a ve společné harmonii mohly vytvořit mistrovské dílo.(10.2.2007)

 • Radek.SCH
  ****

  Dlouho jsem se tomu vyhýbal (ani nevím proč), nakonec jsem si to pustil jako osmnáctý (a poslední) anime seriál, během mé třítýdenní pauzy mezi dvěma semestry a hned taková pecka. Už po druhém, třetím díle mě to neskutečně chytlo a rád bych řekl, že mě to nepustilo až do konce, ale kolem dvacáté epizody (jakmile Gilda zaútočí na Silvanu) to jde k šípku. Tempo se zpomalí a začne to skoro přešlapovat na místě. Holt tv sezóna má v japonsku 26 týdnů (asi), tak se to nějak musí natáhnout. Jediné co mi ale šlo vyloženě na nervy, bylo neustálé opakování a ujišťování typu Dělám to proto, abych chránil Al., Ze začátku jsem chtěl chránit Al. nebo Tohle není hra. a Všechno bude v pořádku. A celá ta fantasy či mystery linie (bohužel často u anime serálů oblíbené téma) okolo Exilu a Al mě iritovala nejen ze své podstaty (mám rád realismus a minimalismus), ale i proto, že brzdila výborný seriál, kterému by k dokonalosti stačilo létání (Mijazaki-sama z toho musel být nadšený když [jestli] to viděl) a obyčejná válka, okořeněná o přechod od kavalírství (variace na válečnou strategii používanou nejen za napoleonských válek - všichni si pěkně stoupnou do řady a budou na sebe střílet) k používání lehkých letadel. 3D animace (hodně levná) v kombinaci s klasickou ruční kresbou hodně nehezky vyčnívala a trochu černobílé postavy tomu taky moc neprospěly (kam se hrabou na Mijazakiho s jeho chápáním dobra a zla). Kvízová otázka: A máte rádi happyend(y)? Srna v klidu pijící deset metrů od dvou holek (!), rodinka jak z žurnálu a hlavně: svět bez válek neexistoval, neexistuje a existovat nebude. Je v lidské přirozenosti nenávidět, leda by někdy v daleké budoucnosti genetické inženýrství naprosto od základů přestavěly lidské bytosti, to by ale ztratily přízvisko lidské, viz. NGE; Enderova hra. Odpověď: Já ne. - 80 %(6.2.2011)

 • Karmin
  *****

  I když vlastní příběh není (alespoň místy) příliš srozumitelný a řada důležitých věcí se vysvětlí až úplně nakonec, tento seriál má hodně jiných předností. Za prvé hudba, perfektně sedne ke stylu seriálu a v hlavě zní ještě dlouho. Za druhé charaktery. Některé jsou povedenější než jiné, některé se mohou zdát nemastné - neslané, nebo dokonce otravné, ale dohromady je jich tam dost, aby si každý vybral svého oblíbence. Tím mým je rozhodně Luciolla :-) Za třetí svět, kde se seriál odehrává. Má rozhodně své kouzlo, steampunková kultura Anatoreye a Disithu i nadpřirozené technologie Gildy jsou hodně promakané. Geniálnost celé myšlenky existence těchto tří civilizací se ovšem projeví až v závěru seriálu. Za čtvrté létání. Na něj je kladen velký důraz, 95% seriálu se odehrává ve vzduchu. Buď na palubě obřích bitevních lodí nebo v kokpitu jakýchsi pseudostíhaček, které dokáží být obzvlášť rychlé a obratné, když je třeba. V seriálu jsou vidět jejich závody (ne nepodobné závodům podů z první epizody Hvězdných válek) i vzdušné přestřelky.(30.5.2007)

 • Shrekito
  ****

  Výborný steampunkový(i když o tomhle zařazení by se dalo polemizovat) sci-fi seriál o vzdušných strojích a jejich pilotech. Příběh dvou poslíčků, kteří se náhodou připletou do konfliktu mezi Gildou (asi jediný čistý sci-fi prvek v seriálu) a všemi obávanou lodí Silvanou, na kterou měli dovést určitý náklad. Postavy jsou docela sympatické, ale téměř jako vždy (tím myslím hlavně u anime) mě zaujali více vedlejší postavy než ty hlavní ( i když Lavie nebyla k zahození :-D) , těmi hlavně myslím pošahaného prince z Gildy Dia, vojenského střelce Shetlanda, "ledovou královnu" Taťánu(Ach, ano po Armostrongové z FMAB mě zaujala další ledovka) a malá Alvis je jedna z nejsympatičtějších dětských postav co jsem zatím viděl. U seriálu jsem se výborně bavil a i přes uspěchaný závěr musím dát 9/10. P.S. Po delším čase se mi to rozleželo v hlavě a za ten uspěchaný konec raději snížím na 8/10(16.1.2011)

 • 3KAVKY
  *****

  Pro mě jedno z nejlepších animé, jaké jsem kdy viděl. Příběh se neustále vyvíjí a je velmi líbivě vystavěn. Vztahy postav jsou krásně vykreslené a rozvíjí se tak, že diváka nevyvádí z konceptu. Animace patří rozhodně ke špičce a hudba s ní velmi pěkně ladí. Nebudu dále zlatit zlato. Jsem rád, že jsem tento seriál shlédl.(31.8.2010)

 • darthvader77
  *****

  KONO DIO DA!!!! Já vím, ale když jednu z prvních věcí v sérii řekne Muda Muda xD Budu se opakovat taky dám slabších pět. Za mne osobně je nejvíc iritující hlavní padouch, který je debilně zabit svou vlastní arogancí tím nejklišoidnějším způsobem, ačkoliv mohl vyhrát aspoň milionkrát. Jinak ovšem musím říct, že technické zpracování je naprosto fantastické a příběh nebyl špatný správně emocionální a relativně dobře vygradovaný a hezky uzavřené. Ačkoliv se tedy nejedná o absolutní špičku jsem rád, že jsem to viděl. Oblíbené postavy: Luciola a Dio a Al.(3.8.2019)

 • JackStrange
  ****

  Jen s když přivřu jedno oko můžu dát čtyři hvězdy, ale pro tenhle seriál to udělám. Zprvu mě sice rozčilovala letadla, které zejména při přistávání naprosto ignorovaly zákony fyziky, ale po čase jsem se s tím srovnal. A pak jsem dostal příjemné anime s dobrým příběhem. Chvíli trvá než si oblíbíte některé postavy, zejména Claus se většinu času chová jako by měl velký mozek malý. Všemi oceňovaný vizuál, mi teda rozhodně dech nevzal, hudba mě neoslovila, naopak před koncem mi přišla mírně otravná. I přesto všechno ve mě přetrvávají pozitivní dojmy.(23.3.2014)