Last Exile (TV seriál)

• japonský

ラストエグザイル

Last Exile

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko, 2003, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Snad mé nejobtížnější rozhodování. Naštěstí jen mezi těmi nejlepšími metami. Na jedné straně stojí skutečně zručně provedený kus práce. Vyvýžený děj po celou dobu si mě i přes absenci většího spádu dokázal poctivě držet. Animace se mi i přes používání odlišných počítačových prvků také líbila. Kvůli hudbě jsem seriál vlastně vybral, takže mohu jen chválit. Na hraně jsou postavy, ale vzhledem k super hlasům Al a Dia se musím klonit k chválám. Al je snad první malá dívka, která má v anime dětský a přesto sympatický hlas. Vše je perfektně skloubené, ale proč to není úplně ono? Prostě dramatické scény na mě zapůsobily uprostřed seriálu, ale ne na konci. Navíc politická jednání bych nejradši přeskočil, když venku je tak nádherná obloha pro létání. Ještě by mě zajímalo, jak by se film líbil Miyazakimu, protože ta inspirace je zřetelná.(13.10.2008)

Tak jsem to dnes shlédl podruhé a musím říct, že mne k tomu donutilo vydání druhé série, která mi připadala moc "moe", tak jsem si říkal, že si připomenu sérii původní. Nemýlil jsem se v tom, že jsem měl na Last Exile velmi dobré vzpomínky, když jsem na to koukal poprvé. Postavy jsou tam, dá se říci, dokonalé. Mění svojí persónu, vyvíjejí se, činí obtížná rozhodnutí, nejsou ideální, mají své chyby, žárlivost, pýchu. Co se mi také líbí asi nejvíce, a co je v tuto dobu (2011) opomíjeno, je "funkčnost" širokého spektra postav. Máme tu 2 hlavní postavy, které by měly být středem vesmíru. Jenže ony nejsou. Je tu důležitý vůdce Silvany, jeho pravá ruka, ze které se pak vyklube naprosto překvapivá osoba, máme tu úžasné inženýry opraváře, dále je nám k dispozici příběh obyčejného vojáka, příběh šlechty, hlavní záporačka a její rozporuplný a ztřeštěný bráška, příběh jeho kamaráda Luciolly, dále pak příběhy spoluzávodníků od našich dvou hlavních postav, nesmí chybět i hlavní "kápové" dvou frakcí, mysteriozní loď Exile, naprosto dokonalé future_steampunkové provedené celého seriálu, akce, romance, ... Povídal bych dál, povyšoval tento seriál, ale věřím, že nic nepřesvědčí tolik jako podívání se na "real thing". Tak vřele do toho! Jedno z mých nejoblíbenějších, nejpropracovanějších, nejnádhernějších anime, co jsem viděl. K některým se vracím, protože se mi líbil příběh, nebo provedení, nebo určité scény, ale toto.... K tomuto se určitě zas jednou vrátím, protože je epochální. Snad vše na něm je naprosto úžasné, brilantní, fascinující, zábavné a udivující :-) 94%(23.10.2011)

Ani já nebudu příliš originální a přiznám, že jsem se také rozhodoval mezi 4* a 5*. Když si to shrnu tak charaktery a jejich vývoj + styl animace (kombinace 2D a 3D + efekty) byla podle mě na čistých 5*. Příběh byl dle mého kolem 4,5* No a atmosféra (dojem jaký to na mě dělalo) + hudba by u mě byly za 4*. Výsledek tedy přesně uprostřed, ovšem dát tomu jen ty 4* mi prostě přijde k tomu co jsem viděl neadekvátní a tak se také přikloním k té lepší variantě - 8,5/10(9.5.2015)

Pro mě jedno z nejlepších animé, jaké jsem kdy viděl. Příběh se neustále vyvíjí a je velmi líbivě vystavěn. Vztahy postav jsou krásně vykreslené a rozvíjí se tak, že diváka nevyvádí z konceptu. Animace patří rozhodně ke špičce a hudba s ní velmi pěkně ladí. Nebudu dále zlatit zlato. Jsem rád, že jsem tento seriál shlédl.(31.8.2010)

Last Exile se na animenfo.com drží na čelních pozicích jako jeden z nejlepších anime všech dob, proto jsem se na něj těšil jako na málokterý jiný anime seriál. A to byla chyba. V očekávání něčeho úžasného a strhujícího jsem zhlédl první díl, druhý díl... a stále nic. Takže jsem se zbavil předsudků a pustil se do dalších dílů. ___ Tím, čím Last Exile okouzlí nejdříve, je vizuální zpracování. Většina objektů, kromě lidí, je ve 3D, všechno je pěkně nakreslené a naanimované. Hudba je též hezká. Co ovšem drhne jsou charaktery a děj. Místy jsem měl pocit, že příběh je až moc záměrně velkolepý a scény monumentální, aby diváci zírali s ústy dokořán; žádný jiný účel jsem v tom neshledal. Z postav mi zpočátku vadily především ty hlavní dvě - Lavie a Claus (ten obzvlášť). Je to sice jen mými osobními preferencemi, ale 100% kladní hrdinové, kteří obětují svoje cíle ve prospěch pomoci druhým, nejsou zrovna ti, se kterými bych se ztotožnil a fandil jim. Naštěstí, tyto výhrady postupně slábly a druhá -zajímavější- polovina seriálu se mi velmi líbila. Ovšem i tak s cca 5. místem v žebříčku nesouhlasím.(10.10.2004)