Dig! (festivalový název)

DiG!

Dokumentární / Hudební

USA, 2004, 107 min

Ondi Timoner

„Banda feťáků na cestách“ Hlavním předpokladem ke kvalitní umělecké tvorbě je být magor. Když jste na druhou stranu moc velký magor, tvoří se těžko. O žádné ze dvou (po sedm let) sledovaných kapel jsem jakživ neslyšel, vůbec bych tedy neměl problém uvěřit, že jde o velmi podařenou mystifikaci. Jenže nejde, z čeho mrazí. Ne náhodou si Ondi Timonerová vybrala z totálně nezávislé (nepočítáme-li drogy) hudební scény zrovna The Dandy Warhols a The Brian Jonestown Massacre, dvě skupiny vzájemně soupeřící, přesto se obdivující. Ač obě vycházejí z téhož místa, nakonec se každá dostává úplně jinam, přičemž není snadné říct proč vlastně. Takhle už to nejspíš chodí. Uvítal bych akorát střídmější délku a pečlivější úvodní představení účinkujících, kteří se mi ze začátku dost pletli. Apendix: doporučuji sledovat až po This is Spinal Tap!, kterýžto mockument vám po DiG! už asi nepřijde tak vtipný. 80%(29.9.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $127,067Tržby Celosvetovo $-(21.2.2009)

Jdu po projekci ve Varech ze salu a ve dverich, jak uz to tam tak byva, potkam kamose-staryho indare. Rikam mu jak vtipne mockumentary kamarade. A on, ale Richarde vsechno v tom filmu je pravda, to byl normalni dokument ... , dodneska tomu nemuzu uverit, ale asi mel pravdu ;-). To je hotovo!(27.2.2009)

Mega uletený dokument o dvoch "mierne" divných kapelách...ktorý žijú tak trochu v inom svete...a tento dokument sa nám snažil ukázať tento svet...bolo to originálne a plynie z toho ponaučenie - nežite ako oni...(1.3.2009)

• Tygrys

SUNDANCE FILM FESTIVAL 2004 - GRAND JURY PRIZE(5.1.2009)

Dost neuvěřitelnej dokument, ke kterýmu člověk přijde, aniž by znal kohokoliv na plátně, ale už při odchodu čekuje veškerý youtubový videa co se daj. Timoner má to štěstí, že osud dvou indie kapel je vlastně efektně vystavěný drama, jehož postavy jsou charaktery jak blázen; zároveň ale k obyčejnému pozorování pár praštěnejch muzikantů připojuje stále aktuální otázky (ne)komerčnosti v hudebním businessu, role producentů a labelů, a v neposlední řadě klasicky odkrejvá "co se děje v backstage," a to v podivný situaci, kdy týpek s aurou Gádhího musí spolupracovat s obyčejnejma smrtelníkama.(1.4.2014)

"Let me entertain you!" Anton Newcombe je zvláštní týpek. Rvačky na koncertech, nečekané "raplení", kopání do fanoušků, hádky a sebevědomé výkřiky to v tomto dokumentu jen dokazují. I když je fakt, že horká hlava v The Brian Jonestown Massacre nebyl jen on. Snad jen nehorázně hláškující a naprosto free Joel Gion se syndromu členství v BJM obloukem vyhnul. Jako protipól tu máme The Dandy Warhols - úplně v pohodě parta lidí, které hraní spolu evidentně baví, užívají si slávu a nemají mezi sebou žádné větší problémy. Courtney Taylor zpětně komentuje záběry, natočené během vývoje obou kapel. Tenhle dokument rozhodně nenudí!(12.8.2009)

Rocknroll, nezhody s ostatnými členmi bandy, drogy... veľa drog. To by bolo o Antonovi z Brian Jonestown Massacre asi všetko, čo sa dalo vydedukovať z tohto dokumentu. A ešte šialený génius. Páčilo sa mi to. Dandy Warhols sú tiež fajn, začnem sa im viac venovať.(28.2.2009)

...going back to Arkansas...got’ta kill my Maw and Paw…(12.7.2005)

• wray

kapely nepoznam, tento typ muziky pocuvam len okrajovo a ako film - no skor taky dokument nakruteny mobilom alebo cimsi podobnym. Napokon to teda posobi prekvapivo ucelene, ma to nejaky ten zaver a aj par mp3 od Warhols som si po filme stiahol proste - nebolo to az take zle. Akurat - ja som nebol ten spravny typ divaka pre tento film :)(24.6.2013)

Takto nejako má vyzerať hudobný dokument.... Nemá zmysel sa tu rozpisovať, pretože, ak máte radi rock`n`roll, treba vidieť a počuť (občas až krásne vyšinuté a zábavné...)(11.9.2011)

Základní otázka tohohle dokumentu je "Máš rád Antona Newcomba? Respektive jseš schopnej hodinu a půl sledovat absolutního magora?" By't se totiž jeho "příběh" vypráví v kontextů několika turné a narhávání s Dandies, fakt to stojí na fenoménu last fuckin rockstar Newcombe. A jeho zvrácenou psychiku, opravdový zaujetí pro hudbu a ignorování okolního světa i jakejchkoliv hudebních nebo snad dobovejch trendů to vykresluje skvěle.(1.3.2012)