Prázdninová dobrodružství

Sovětský svaz, 1950, 44 min

Boris Bunějev

Pjotr Pavlenko

• ripo

Barevný film „Prázdninová dobrodružství", který čerpá námětově z povídky P. Pavlenka „Stepní slunce", je určen hlavně dětem, ale zaujme i velkého diváka. Vypráví o šťastném životě sovětských dětí, které se již od mládí učí vysoké pracovní morálce. Práce pro ně není nutným zlem, ale zábavou, ve které se snaží napodobit své vzory, nejlepší pracovníky kolchosu. Film se dějově opírá o soutěžení mezi městským chlapcem Serjožou a venkovským chlapcem Jašou. Je to obtížný úkol zvláště pro Serjožu, který se musí nejprve sžít s novým prostředím, jež na něj klade závažné požadavky stát se stejně potřebným a užitečným člověkem, jako je Jaša a ostatní. Serjoža má z počátku určité nezdary. Přemýšlí však o nich a snaží se s nimi vypořádat. Proto o něm právem říká tajemník okresního výboru strany, Tužíkov: „Podívejme se, jaký nádherný bolševik roste!" Scénář oproti literární předloze nevyužil všeho bohatství osob, zejména tety Saši, což by filmu ještě více prospělo. Uznání zasluhují především mimořádné herecké výkony dětí, které ve filmu tvoří opravdový kolektiv. Film „Prázdninová dobrodružství" je cenným dokladem o životě a práci sovětských pionýrů a pomůže i našim pionýrům, aby správně chápali své úkoly. Dobrá hudba přispívá ke zdařilosti tohoto díla, které je vzornou ukázkou filmu pro mládež. Filmový přehled 10/1952(29.11.2007)