poster

Emil und die Detektive

  • slovenský

    Emil a detektívi

Dobrodružný / Rodinný

Západní Německo, 1954, 90 min

  • dopitak
    ****

    Unikátní záběry poválečného Berlína! Pro Němce klasický příběh, s nímž se setkávám poprvé. Vyloženě dětský film plný morálního poučení. Dobové scény v ulicích jsou nejenom raritní, ale také velmi dobře natočené. Náběh kamery na utíkající chlapce, velmi málo zadní projekce, nájezdy kamer přímo mezi dětmi v ulicích. A typická sytá barva známá např. z filmů o Sissy. Na konci dokonce i spartakiáda. V dabingu z Brna.(24.9.2017)

  • - Ve filmu je oproti knížní předloze několik rozdílů. V knize Emil (Peter Finkbeiner) počmárá sochu císaře, čímž se dostane do podezření strážmistra Jeschkeho (Wolfgang Lukschy). Ve filmu se zúčastní krádeže tuleně, při které ukradnou poštovní vozík. Dalším rozdílem je, že ve filmu si Jeschke chce vzít Emilovu matku (Heli Finkenzeller). Emil v knize nemá Jeschkeho rád a až do konce si myslí, že o jeho přečinu ví a jen čeká, kdy ho uvrhne do vězení. Ve filmu na konci Jeschkeho obejme, když se dozví, že bude Jeschke jeho otec. Dalším rozdílem je, že v knize Emilova matka přijede vlakem, ve filmu přiletí letadlem. V knize se také vůbec neřeší, že by bonbóny byly uspávací, kdežto ve filmu ano. V neposlední řadě v knize Grundeis-Muller-Kiesling vyloupil banku v Hannoveru a měl v kabátu zašité tisícimarkovky a jednal na vlastní pěst - neměl žádné komplice, tak jak je ukázáno ve filmu. (KubajzMic)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace