• slovenský

Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada, 1983, 87 min

Z dnešního pohledu to možná ani tak nepřijde, ale pod úhlem pohledu roku 1983 se tenhle Cronenbergův film ukazuje jako neobyčejně vizionářský. V podstatě tu předkládá myšlenky internetu - alternativní existenci prostřednictvím mediální sítě. Oblivionovo existování založené jen na kontaktu z obrazovky, vystupující pod pseudonymem (Oblivion – zapomněnío významech by se taky dalo diskutovat) není dnes ničím ojedinělým. Navíc se to krásně pojí s Cronenbergovým hlavním tématem prolínání organického a anorganického. Vaughn to v CRASH charakterizuje naprosto přesně: „Transformace lidského těla prostřednictvím moderních technologií.“.(16.11.2005)

Opět paranoidní úchylárna od Cronenberga (Naked Lunch zatim vede). Avšak, nemohl jsem odtrhnout zrak. Absolutně jsem se do Videodromu zažral a když jsem si myslel, že jsem někde v půlce filmu, vybafly na mě titulky. Shorova hudba už tak hutnou atmosféru posouvá ještě někam dál. Nejvíc mě na Cronenbergově stylu děsí to oživování neživýho, brrr. Na poprvé jsem z toho možná lehce přeunešen, uvidíme napodruhé někdy v budoucnu. -"Television is reality, and reality is less than television."(7.9.2011)

• lennyd

Programový ředitel Kanálu 83 Max Renn (James Woods) stále hledá nové náměty pro svoje vysílání - čím kontroverznější, tím větší sledovanost, větší zisk a tak dále. Jednoho dne s technikem narazí na tajemné vysílání, kde jsou vysílány filmy toho nejhrubšího zrna - mučení, snuff. Max ucítí příležitost jak opět šokovat. Začne pirátské vysílání sám sledovat, aniž by si uvědomil, jak jej toto sledování mění. Halucinace a ztráta smyslu pro realitu jsou tím nejmenším problémem ... Davida Cronenberga považuji za filmaře s možná největší fantazií vůbec. Jenže někdy jsou jeho filmy až za hranicí divákova (mého) chápání - jako třeba Videodrome. Při závěrečných titulcích jsem hluboce přemýšlel, o čem ten film vlastně byl, co mi jím chtěl David Cronenberg sdělit (kromě toho, že už v roce 1983 uměl hezky modelovat z plastelíny jakékoliv tělesné otvory - třebas obří díru do břicha hlavního hrdiny - to jen pro vysvětlenou, abyste si nemysleli že jsem nějakej perverzák :) ). Jenže to, ani Woodsův herecký výkon nezachrání chaotičnost příběhu. I když .. jedno vysvětlení Cronenbergova počínání mě přece jen napadá - možná chtěl snížit sledovanost svých filmů, a tak natočil film o škodlivosti televize :)(29.1.2013)

Jeden z tech slabich Cronenbergovo filmu. Ze zacatku se to tvari jako nejaky drama o snuffu, ale po pulhodine to uz rejza nevydrzi, nastoupi halucinace, film dostane slusnou atmosferu a vcelku se rozjede a dojde i na par libove prasackejch, i kdyz trikove slabsich zaberu. Problem je, ze se to tak nak furt mota v kruhu a postupny odhalovani, o co ze to tu vlastne jde, neni buhvijak zajimavy a za chvily uz cloveka ani nezajima, jestli se zrovna kouka na "realitu" nebo halucinace hlavniho hrdiny. Nastesti tu je docela charismatickej Woods, takze tenhle pomalu plynouci film docela osvezuje. Neni to vylozene spatny, uz sem videl od Cronenberga daleko vetsi nudy, ale zadnej velkej horor se nekona a tech par dobytkarskejch zaberu to nezachrani.(11.8.2009)

Na surrealistický svet vízií Davida Cronenberga by sa dalo pozerať asi donekonečna. Videodrome z režisérovho pera je toho jasným príkladom. Originálny námet a ešte lepšie finálne prevedenie. Úžasné zábery napájané silnou atmosférou, chytľavý príbeh, patričná dávka úchylnosti a ku tomu výborný James Woods. Nechápem ako tento chlap dokázal zrežírovať dva tak výborné a originálne filmy počas jedného kalendárneho roka.(26.1.2008)

• - Po premiéře se Videodrome nesetkal s dobrým přijetím a ani přítomnost Debbie Harry nezachránila film před kasovním debaklem. (Pavlínka9)

• - Film má natočené tri alternatívne konce. Koniec použitý vo filme bol nápad Jamesa Woodsa (Max Renn).
    (misterz)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8. (Zdroj: ČSFD.cz)