• slovenský

Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada, 1983, 87 min

Tak tenhle Cronenbergův kousek patří rozhodně k tomu lepšímu z jeho úlítlé biomechanické tvorby. Námět je s přehledem stravitelný, dokonce i zajímavý a jen průměrně bizarní, tématika se otírá zlehýnka o snuff a turture, takže já jsem v rámci možností (tedy Cronenbergova světa) spokojený. Párkrát jsem se zasmál prkenému hraní Jamese Woodse, které mě vyložneně bavilo. Dá se. 75%(2.12.2013)

"TELEVIZE JE REALITA A REALITA JE MÉNĚ NEŽ TELEVIZE." Ďábelské. Jak už vypíchl Bláža, Cronenberg v tomto svém mediálním body hororu roubujícím jeho oblíbená témata tělesné a duševní transformace/deformace a manipulace na městské legendy (televizní vysílání způsobující mozkové nádory, mozkovymývačná televize ovládaná americkými pravičáky, snuff filmy) předjímá život ve virtuálním světě - na internetu, který je u něj reálnější než život skutečný a to tak, že smrtelně. "MÁ TO NĚCO, CO TY NEMÁŠ. MÁ TO SVOU FILOZOFII. A PROTO JE TO TAK NEBEZPEČNÉ."(16.3.2008)

Z dnešního pohledu to možná ani tak nepřijde, ale pod úhlem pohledu roku 1983 se tenhle Cronenbergův film ukazuje jako neobyčejně vizionářský. V podstatě tu předkládá myšlenky internetu - alternativní existenci prostřednictvím mediální sítě. Oblivionovo existování založené jen na kontaktu z obrazovky, vystupující pod pseudonymem (Oblivion – zapomněnío významech by se taky dalo diskutovat) není dnes ničím ojedinělým. Navíc se to krásně pojí s Cronenbergovým hlavním tématem prolínání organického a anorganického. Vaughn to v CRASH charakterizuje naprosto přesně: „Transformace lidského těla prostřednictvím moderních technologií.“.(16.11.2005)

Na surrealistický svet vízií Davida Cronenberga by sa dalo pozerať asi donekonečna. Videodrome z režisérovho pera je toho jasným príkladom. Originálny námet a ešte lepšie finálne prevedenie. Úžasné zábery napájané silnou atmosférou, chytľavý príbeh, patričná dávka úchylnosti a ku tomu výborný James Woods. Nechápem ako tento chlap dokázal zrežírovať dva tak výborné a originálne filmy počas jedného kalendárneho roka.(26.1.2008)

Videodrom priam prorockým spôsobom zachytáva dopad médii na ľudskú osobnosť. Ako vraví POMO, Cronenberg na to šiel cez fyzickú doslovnosť, čo pohltenie Woodsa iba umocňuje. sila tejto témy je taká obrovská, že odpustíte aj miestami príliš 80tkovu naivitu, Howard Shore ako vždy génialne a pravý poctivý môj obľúbený ,,cronenbergovský,, koniec vo vás zanechá krásne mrazenie. kvalitný film, ale vrchol Cronenbergovej tvorby je pre mňa stále trojka Crash, Mucha a Dead Ringers.(30.7.2011)

• - Po premiéře se Videodrome nesetkal s dobrým přijetím a ani přítomnost Debbie Harry nezachránila film před kasovním debaklem. (Pavlínka9)

• - Andy Warhol nazval film "Mechanickým pomerančem osmdesátých let". (hot_spot)

• - Spoiler: Keď Max (James Woods) ide zabiť svojich spoločníkov vo firme, prejde chodbou, kde visia plagáty k filmom Screamers (1979), The Evil (1978) či Deathsport (1978). (fefee)