• slovenský

Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada, 1983, 87 min

David Cronenberg je odjakživa jiný režisér a ukazuje věci odlišným způsobem než ostatní. Jeho vize a nápady, které se projevují efekty působícími velmi reálně, jsou jednou fantastické, aby podruhé byly spíše odpornými. tato nevyváženost je i ve Videodromu, který se věnuje studii nejen lidské touhy po uspokojení, rozkoši, ale také samotnému kultu VHS nebo spíše televizního vysílání obecně. Některé scény nebo náznaky mi trochu připomínají pozdější dílo Cronenberga ExistenZ, které se však dokázalo ponořit do paranoie a chápání reality ještě hlouběji a děsivěji. Videodrom je pokus, který svým paranoidním způsobem reaguje na televizi a její obrovskou rozšířenost a možná i všechny záporné (i zdravotní) vlivy na lidstvo, ale také ukazuje člověka samotného, kterému je představen svět, po kterém začne toužit a on ho prostě musí chtít. Chtěl bych vědět, jak Cronenberg udělal tu scénu s tuším televizí a vlnami na ní ...(5.10.2008)

U tohoto filmu jsem si připadal jako loutka, která skáče jak Cronenberg píská. Můžou za to nečekaný zvraty příběhu. Postupem času jsem absolutně netušil jakým směrem se film bude ubírat a tím víc mě přitahoval. K tomu skvělá kamera a neméně užasný výkony herců. "Halucinogenní" movie jak má být. Naprostá SPOKOJENOST.(6.1.2016)

Najúžasnejšie na VIDEODRÓME je, že ponúka toľko interpretácií, a všetky nielenže dávajú zmysel, ale sú aj nanajvýš podnetné. Psychika a jej medze, médiá a ich dopad, pornografia a násilie v televízií, to je parádny tematický záber, a to všetko v dobe, kedy bolo video iba vo svojich počiatkoch. Je náhoda, že sa takýto reflexívny film zrodil v krajine Marshalla McLuhana, s ktorým má Cronenberg základnú tému v otázke transformácie človeka skrze médiá, psychickej i fyzickej extenzie organizmu. ( a takisto spoločným postojom vyjadreným vetou: „Nehodnotím, len sa snažím pochopiť.“ )?. Neuveriteľne nadčasové, fascinujúce a dráždivé dielo!(3.1.2015)

Na surrealistický svet vízií Davida Cronenberga by sa dalo pozerať asi donekonečna. Videodrome z režisérovho pera je toho jasným príkladom. Originálny námet a ešte lepšie finálne prevedenie. Úžasné zábery napájané silnou atmosférou, chytľavý príbeh, patričná dávka úchylnosti a ku tomu výborný James Woods. Nechápem ako tento chlap dokázal zrežírovať dva tak výborné a originálne filmy počas jedného kalendárneho roka.(26.1.2008)

Jeden z tech slabich Cronenbergovo filmu. Ze zacatku se to tvari jako nejaky drama o snuffu, ale po pulhodine to uz rejza nevydrzi, nastoupi halucinace, film dostane slusnou atmosferu a vcelku se rozjede a dojde i na par libove prasackejch, i kdyz trikove slabsich zaberu. Problem je, ze se to tak nak furt mota v kruhu a postupny odhalovani, o co ze to tu vlastne jde, neni buhvijak zajimavy a za chvily uz cloveka ani nezajima, jestli se zrovna kouka na "realitu" nebo halucinace hlavniho hrdiny. Nastesti tu je docela charismatickej Woods, takze tenhle pomalu plynouci film docela osvezuje. Neni to vylozene spatny, uz sem videl od Cronenberga daleko vetsi nudy, ale zadnej velkej horor se nekona a tech par dobytkarskejch zaberu to nezachrani.(11.8.2009)

• - Andy Warhol nazval film "Mechanickým pomerančem osmdesátých let". (hot_spot)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Závěrečná scéna, v níž naroste dvěma ženským postavám penis, byla z distribuční kopie vystřižena jako příliš rušivá pro průměrného diváka. (Hans.)