• slovenský

Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada, 1983, 87 min

Další Cronenbergova šílenost plná úchylek a bizarních představ tohohle osobitého tvůrce. Děj přivádí diváka do Toronta, kde se majitel trošku ostřejšího televizního kanálu (nasilí, softporno) Civic TV Max Renn pouští do pátrání po záhadném videodromu, jehož stopy vedou do Pitsburghu v Pensylvánii. Snuffový videodrom však nefascinuje pouze jej, ale do jeho spárů se dostává i krásná Nicki, se kterou se Max seznamuje během jedné talk show právě na téma násilí na televizních obrazovkách. Cronenberg zpočátku rozjíždí poutavé drama, které za pomoci vynikajících hereckých výkonů a dávky nezbytné ujetosti hlavně v sexuální oblasti nedovolí divákovi spustit z dílka oči. Pak se děj lehce komplikuje a nastupují děsivé halucinace nejen však se sexuálním podtextem, které diváka provázejí až do konce této excelentní bizarnosti. Cronenberg je v režisérském křesle velmi zdatný, takže se jedná o kvalitní film ve všech směrech včetně výše zmíněných hereckých výkonů či postav, ale i řemeslné stránky a celkového vystavění příběhu, kde na diváka čeká nejeden nečekaný zvrat. Ano, přirovnání s pozdějším tvůrcovým filmem EXISTENZ je vskutku na místě, ovšem pokud divák nepobere VIDEODROM, tak se do EXISTENZ nemá smysl vůbec pouštět. Děj je celkově komplikovanější a hranice mezi halucinací a realitou je téměř nepatrná. Ve výsledné dojmu VIDEODROM představuje typickou režisérovu tvorbu, kterou lze vystihnout opět slovy bizarní, leč kvalitní a kterou opět nemám problém ohodnotit plným počtem.(14.8.2011)

Těžce halucinogenní bizarnost jménem Videodrome aneb Strč si videokazetu do břicha a přehrávej svoje halucinace. Cronenbergův styl se nezapře a tímto filmem opět ukazuje, co ho nejvíce zajímá : sex, násilí a perverze. Jeho styl natáčení si musí každý přebrat sám a sám si zvolit cestu, zda se stane jeho fanouškem. Já jsem jeho fanoušek už hodně hodně dlouho.(14.11.2016)

Tak tenhle Cronenbergův kousek patří rozhodně k tomu lepšímu z jeho úlítlé biomechanické tvorby. Námět je s přehledem stravitelný, dokonce i zajímavý a jen průměrně bizarní, tématika se otírá zlehýnka o snuff a turture, takže já jsem v rámci možností (tedy Cronenbergova světa) spokojený. Párkrát jsem se zasmál prkenému hraní Jamese Woodse, které mě vyložneně bavilo. Dá se. 75%(2.12.2013)

• lennyd

Programový ředitel Kanálu 83 Max Renn (James Woods) stále hledá nové náměty pro svoje vysílání - čím kontroverznější, tím větší sledovanost, větší zisk a tak dále. Jednoho dne s technikem narazí na tajemné vysílání, kde jsou vysílány filmy toho nejhrubšího zrna - mučení, snuff. Max ucítí příležitost jak opět šokovat. Začne pirátské vysílání sám sledovat, aniž by si uvědomil, jak jej toto sledování mění. Halucinace a ztráta smyslu pro realitu jsou tím nejmenším problémem ... Davida Cronenberga považuji za filmaře s možná největší fantazií vůbec. Jenže někdy jsou jeho filmy až za hranicí divákova (mého) chápání - jako třeba Videodrome. Při závěrečných titulcích jsem hluboce přemýšlel, o čem ten film vlastně byl, co mi jím chtěl David Cronenberg sdělit (kromě toho, že už v roce 1983 uměl hezky modelovat z plastelíny jakékoliv tělesné otvory - třebas obří díru do břicha hlavního hrdiny - to jen pro vysvětlenou, abyste si nemysleli že jsem nějakej perverzák :) ). Jenže to, ani Woodsův herecký výkon nezachrání chaotičnost příběhu. I když .. jedno vysvětlení Cronenbergova počínání mě přece jen napadá - možná chtěl snížit sledovanost svých filmů, a tak natočil film o škodlivosti televize :)(29.1.2013)

Narušené vnímání reality je Cronenbergovo oblíbené téma a stejně jako v pozdějším ExistenZ dokazuje že o něm dokáže nejen sofistikovaně přemýšlet, ale hlavně z něj udělat excelentní hororovou látku. Když v ExistenZ nechal hrdiny propadat se do mnohonásobných virtuálnch realit počítačových her, je jen logické že v jeho ideovém předchůdci bude budovat šílenství hrdiny na základě (ne)reality televizní, přičemž neopomene nadhodit věčnou otázku jaký vliv má či nemá extrémní televizní násilí na lidskou společnost, která ho se zájemem sleduje... a vytváří. Samozřejmě ale stejně postupně všechno zvrhne do pro něj typického hororu se spoustou větších či menších úchyláren s jeho traderkovými "biotech" rekvizitami a mutacemi postav (trochu mi připomíná H.R.Gigera naruby, když staví do popředí syrovost a špínu živé tkáně na úkor elegance high-tech složky). 8/10(14.10.2009)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Příjmení Briana O´Bliviona vychází z Marshalla McLuhana, univerzitního profesora, u něhož Cronenberg studoval. (Pavlínka9)

• - Spoiler: Závěrečná scéna, v níž naroste dvěma ženským postavám penis, byla z distribuční kopie vystřižena jako příliš rušivá pro průměrného diváka. (Hans.)