Jude

• Česko

Neblahý Juda

Jude

Velká Británie, 1996, 117 min

Tento snímek mě příliš nenadchl. Naivní mladík, který si vezme první holku, co ho svede, a pak není schopen včas vyznat lásku té pravé. Hlavní hrdinka se tak trochu z trucu provdá, aby svého manžela za krátko opustila a po rodinné tragédii se obrátila k bohu. Jediný pocit byl, že hrdinové jsou vnitřně velmi zmateni. Ve filmu ani zas tak výrazně nevyzní nepřátelství okolního světa, který nepřeje zakázané lásce.(25.8.2008)

Kate Winslet v rouše Evině, tak to tu ještě nebylo...a už ani nebude, ale abych něco napsal k událostem, jenž se odehrávají v tomto příběhu.Tento film nechť je důkazem, že láska někdy dokáže být slepá. Ačkoliv se oba k sobě hodili naprosto bez výhrad, tak pan osud nebo štěstí jim jejich lásku nepřálo. Místo toho jim paní smůla nadělila velkou životní tragedii a nezapomenutelný psychický šrám....(26.3.2007)

Zajímavý snímek o muži, zamilovaném do své půvabné sestřenice, a jejich ne zcela naplněné lásce, Jejich vzájemý vztah však naráží na morálku viktoriánské Anglie 19 století. Kate Winslet předvádí svůj standardní výkon vrcholící závěrečnými pasážemi filmu. Zasloužené čtyři hvězdičky.(26.3.2007)

Kate Winslet je v jedné ze svých ranných rolí stejně úchvatná jako v letech následujících, to samé se bohužel nadá říct o jejím hereckém partnerovi (Christopher Eccleston). Ale ruku na srdce, po boku Kate to nemá nikdo jednoduché. Příběh samotný není jen další melodrama o osudové lásce, "Jude" je zasazen do historické Anglie a zpracován jako nádherně tragická romance rašící uprostřed mravních a společenských konvencí, pro které je láska dvou příbuzných a neoddaných duší něčím, co se v té době netoleruje. Film se vyhýbá přílišnému patosu a dbá na věrohodnost reálií, o čemž svědčí i nepřikrášlený závěr. 8/10(31.3.2010)

Drama o lásce, jež nesměla rozkvést v plné nádheře, neboť ji dusila doba, v níž se zrodila. Skvělý Christopher Eccleston a krásná Kate Winslet jako Jude a Sue rozehráli nádhernou a srdcervoucí partii.(30.3.2007)

Rozhodně zajímavý film, ale mě to jednoduše skoro vůbec nebavilo. Christopher Eccleston mi je jako člověk dost nesympatický a sledovat ho celý film mi bylo dost nepříjemné, Kate Winslet nepředvedla nic moc a nebýt tragického konce, tak bych asi ještě o jednu hvězdičku ubrala. 50%(7.12.2011)

Bláto, slzy a beznaděj. Jako byste smíchali Dickense s Requiem for a Dream. Juda a Sue stále znova sežvýkávají a vyplivují bezútěšné ekonomické podmínky a ještě bezútěšnější společenská atmosféra zatuchlé bigotnosti, nezájmu a sobectví. Ústředním postavám je to ale málo, a tak se dodatečně mučí komplikovanou mašinérií potlačovaných vášní a hrdosti. Zajímavá je narace příběhu - většinu filmu jsem se vlastně nudil a postupně jsem se nechal uštvat. Divák je donekonečna vláčen z jednoho segmentu (nebo spíš z jednoho průseru) do druhého. Někdy jsou ty přeskoky příliš rychlé a rušivé - "Jude" je jeden z nemnoha filmů, který mohl být klidně o hodinu delší, aby měl divák čas navázat ještě lepší kontakt s hrdiny. Milostné tango ústřední dvojice stále více připomíná danse macabre, v klíčové, zdrcující scéně ke konci filmu se Jude a Sue definitivně zlomí a vlastně si prohodí pozice z počátku jejich vztahu. Smutná, depresivní, krásná sonáta.(23.3.2014)

Tomu říkám ani minuta nazmar. Celá stopáž Neblahého Judy je využitá domrtě a přímo přebuchtěná děním. A v tom právě tkví kámen úrazu. Možná by neškodilo, kdyby byla některým věcem věnována větší pozornost, protože takhle jsem se sotva stihla vzpamatovat z jednoho sdělení, načež mě z něj další události vytrhly a hnaly jinam. Důsledkem toho jsem si některé co do emocí maximálně vypjaté situace absolutně nevychutnala a totálně nečekaný drasťák na závěr mě nechal zírat s hubou otevřenou a otázkou: "To si dělají srandu?" Zároveň se ale ty děti postaraly o jedinou scénu, která mi z tohohle filmu zůstala v hlavě. Kate Winslet perfektní (jak překvapivé), Christopher Eccleston snaživý, leč přílišný dojem ve mně nezanechal a jeho postava mi lezla na nervy. Drobet promrhaný potenciál...(3.5.2010)

Moc Toma Hardyho nemusim, jelikož to většinou skončí tunou tlachání o ničem a nulovým příběhem, pro mě zkrátka nesnesitelně, tady sice toho tlachání je taky tuna, ale příběh se tomu svým dějem přesto vyrovná. První půlka byla průměr, než se příběh rozběhl, své postavy někam významěji posunul, myslela jsem, že stačím vykvést, jenže v druhé půli nastal ten dlouho očekávány zlom, který to pořádně rozehrál, jak to jen lze rozehrát ve společnosti, ve které se těžko někdo odváží vybočit z očekávání okolí, protože zjevně je hodně co ztratit. Výborně zahrané drama o velké zakázané lásce a životních omylech, které ze života nejdou vymazat, tedy alespoň tehdy rozhodně ne.(2.1.2012)

Režie dobrá, film má dobrou ponurou atmosféru, výbornou Kate Winslet a nadprůměrného Christophera Ecclestona.(28.7.2009)

Kate Winslet je sice krasna, ale sama film neutiahne, rezia, herecke vykony, strih, dialogy ... priserne priemerne : 55 %(25.7.2015)

Vcelku solidní zpracování knihy "Jude the Obscure" Thomase Hardyho. Hned se mi vybavil "British Literature 1 seminar" a 12 discussion questions... Tak sem zase začala v duchu přemílat notions of Darwinism, significance of the deaths of children.... (Ano, opravdu mi hrabe)(1.4.2007)

Pro ženy stále aktuální příběh. Nesezdaným párům se už sice dávno hlavy netrhají. Ale ženy pořád zažívají ten zásadní životní předěl, kdy se z dívky plné nadějí ve šťastnou budoucnost mění v smutnou, utahanou a dětmi obklopenou ženskou ve starostech očekávající zítřek. A kam najednou zmizela ta krásná, veselá a vtipná Sue (Anna, Marie, Kateřina, Anežka, Helenka, Karolína, ...)?(4.6.2009)

Pokud bych měl tenhle film zhodnotit jedním slovem, řekl bych, že je hluboký. Mám pro tyhle decentní a zároveň silné filmy slabost a řeknu vám, že tenhle je vrchol své kategorie. Ačkoli jsem předlohu nečetl, je mi jasné, jakou sílu v sobě musí mít - nad scénářem se člověku vskutku otvírá huba, a když se to zkombinuje s výpravou a především hereckými výkony, má se divák opravdu, ale opravdu na co těšit. Doporučuji všem, a především těm přemýšlivým.(26.3.2007)

Velmi solidní 3*, cca 73%. Zajímavý film zobrazující morální hodnoty viktoriánské doby v Anglii. Co je všechno povoleno a zakázáno, jak to může zatočit se životy jinak spořádaných lidí, no jsem rád, že žiju v mnohem liberálnější době, i když odsuď podsuď. Kate není žádná stydlivka, navíc hraje opět nadprůměrně, stejně jako Eccleston. Příjemný evropský film, doporučuju ke shlédnutí s přítelkyní.(4.6.2009)

Milostne vzplanuti mezi bratrancem a sestrenici v Anglii 19. stoleti neni koser, coz naznacuje spoustu problemu spojenych s otevrenym vystupovanim paru na verejnosti, ktera nedokaze skousnout ani fakt, ze nejsou zenati a maji deti. Tragicky konec je nevyhnutelny. 65%(27.12.2010)

Chvílemi mi to přišlo zdlouhavé, až do doby, než film vygradoval k dramatickému konci. A ten mě teda dostal. Kvůli závěru stojí za to se dodívat (samozřejmě pominu jako vždy úžasnou Winsletovou, navíc v rouše Evině, a to dobovém :-). Knihu neznám, což dle komentářů zde je možná dobře.(19.9.2009)

Důstojná adaptace poměrně rozsáhlé Hardyho předlohy. Winterbottomův snímek je neokázalé dílo, jehož nepatrné kouzlo tkví především v subtilně citlivém hereckém výkonu Christophera Ecclestona a Johnstonově magické hudbě, která krásně vykresluje atmosféru anglického venkova předminulého století. Ve filmu jsou scény, které mi přijdou trochu "přestříhané" - nechat je vyznít déle, dostaly by jistě romantičtější ráz. Chápu ale, že u takto "nekomplikované" zápletky by stopáž přes dvě hodiny už byla opravdu nad míru.(20.6.2012)

Smutný príbeh nenaplnenej lásky pretkanej smrťou, sklamaním, očakávaním a postupným uvedomením si, že nie všetko bude tak, ako si to človek predstavuje.(27.6.2010)

Nejvíce depresivní film, který jsem mohl za poslední dobu zhlédnout. Tentokrát vskutku v onom negativním slova smyslu. Snímek má nejen šedý "odstín" šedesátek, kdy obraz pořízený v nehezkém počasí vypadal patřičně ponuře, ale i tempo doom metalového songu. Co ale jinak skvěle funguje v této hudební odnoži tvrdé hudby, ve filmu tragicky selhává. Na to, jaký vzbuzuje velkovýpravný dojem, se v něm skoro nic neděje. Teprve závěrečná půlhodina přinese zásadní a destruktivní zvrat. Tématem filmu je kromě tragické lásky i vykreslení atmosféry viktoriánské Anglie a jejího na mravy přísného společenského řádu. Což tedy není nic originálního, i když bereme v potaz rok 1996, kdy byl snímek natočen. Ale jako jednohubka funguje Jude celkem přijatelně. Pokud jste fanouškem Kate Winslet, můžete si odškrtnout další její počin. Ačkoli se jedná o jednu z jejích prvotin, musím podotknout, že se již zde projevila jako skvělá herečka. Dále zde máme dva Doctory Who (byť jednoho jen na pár záběrech) a sera Davose. Mě osobně rovněž potěšily zvolené lokace, především majestátní gotické monumenty. Lomený oblouk je zde pomalu na každém třetím záběru. Takže nakonec uděluji 3 hvězdičky.(3.11.2018)

Zvláštní film.... Na začátku jsem jeho dokoukání chtěla vzdát, ale nakonec mě přemohla zvědavost, jak to všechno dopadne...;). Sice toto drama nebude patřit k těm, ke kterým bych se chtěla znovu a znovu vracet.. Přesto si, ale myslím, že stojí za shlédnutí, když každý přežije hodinu čehosi těžkopádného a nesourodého (zvláště pasáže o prasatech a Arabele).... závěr filmu ho dozajista překvapí, tak jako mě.(17.12.2009)